Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna spr…
2020-07-16, 15:30 Autor: Witold Żurawicki

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”
Związkowcy, pracodawcy i ekonomiści o stanie gospodarki, finansach samorządów i zaległościach przedsiębiorstw.
Musimy rozróżnić przesunięcia różnych zobowiązań, bo one mają różną masę - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC. – W przypadku firm, które zatrudniają wiele osób, to chodzi tutaj o wielkie pieniądze.

Przedstawiciel pracodawców dodał, że namawia biznesmenów, by rozmawiali np. z ZUS-em w sprawie rozłożenia płatności. Zwłaszcza, że ta instytucje do problemów przedsiębiorców podchodzi ze zrozumieniem.

- Tutaj będzie duża rola samorządów. To one mogą na przykład zwolnić przedsiębiorstwa od podatku od nieruchomości – zastrzegł Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność.

Przedstawiciel związkowców przypomniał, że w tarczy numer 1 oraz tarczy numer 4 jest na to przyzwolenie i samorządy powinny być tutaj elastyczne: albo zawiesić pobór tych podatków, albo rozłożyć ich spłatę na raty.

- Podatek od nieruchomości jest jednym z niewielu instrumentów, jakim gospodarkę może stymulować samorząd - podkreślił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo Handlowej.

Jego zdaniem mimo wsparcia w kolejnych tarczach antykryzysowych, samorządy bardzo różnie podchodzą do tego problemu. A w ich interesie jest troska o zachowanie potencjału przedsiębiorczości na swoim terenie.

- Siłą i zasadniczą cechą tych rozwiązań ratujących gospodarkę, które przyjął rząd, była elastyczność - przypomniał ekonomista dr Witold Potwora.

W jego ocenie świadomość dbałości o rozwój gospodarczy, konieczności ratowania firm, czyli miejsc pracy jest powszechna tak w Warszawie, jak i w zdecydowanej większości samorządów. Do tego dochodzi elastyczność przedsiębiorców. Stąd całkiem dobra – w porównaniu do innych krajów – kondycja polskiej gospodarki.

Zobacz także

2020-08-13, godz. 12:20 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON m.in… Tematy, które zostały poruszone to niepokojąca sytuacja na Białorusi po wyborach prezydenckich, 100-lecie "Cudu nad Wisłą" oraz przylot Mike'a Pompeo w Święto… » więcej 2020-08-12, godz. 14:02 Bartosz Maziarz o sytuacji na Białorusi i o przebudzeniu społeczeństwa białoruskiego - Żelazne rządy Łukaszenki wymuszały spokój, więc to tylko pozory, że na Białorusi nic się nie działo, bo Białoruś jest trzymana krótką i mocną… » więcej 2020-08-11, godz. 14:35 Robert Tistek o przyszłości Kukiz'15 i Koalicji Polskiej - O nas jest ostatnio cicho, bo tworzą się odrębne rzeczy związane z powstaniem partii, musimy się przeorientować i chcemy „oddokumentować” samo stowarzyszenie… » więcej 2020-08-11, godz. 14:03 Aneta Gniazdowska o wypoczynku nad wodą - Cały czas pracujemy nad tym, by woda była bezpieczna, przede wszystkim w kąpieliskach i basenach - zastrzegła Aneta Gniazdowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno… » więcej 2020-08-10, godz. 14:47 Violetta Porowska o zaprzysiężeniu prezydenta i jego orędziu - To wyjątkowe wydarzenie. Prywatnie bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym Zgromadzeniu Narodowym - powiedziała o zaprzysiężeniu prezydenta… » więcej 2020-08-10, godz. 14:32 Tomasz Kostuś o tym, że orędzie prezydenta "nie rzuciło go na kolana" - Zaprzysiężenie oglądałem w telewizji, nie uczestniczyłem w nim na Sali plenarnej, dlatego że cenię sobie bezpieczeństwo moje i najbliższych, a biorąc… » więcej 2020-08-07, godz. 15:33 MLR: O zaprzysiężeniu prezydenta i aferze w urzędzie marszałkowskim Różne oceny uroczystości zaprzysiężenia prezydenta i zarzutów wobec marszałka Andrzeja Buły. » więcej 2020-08-07, godz. 14:14 Dr Rafał Parvi o pieniądzach, cennych kruszcach i inwestycjach - Zawsze tak jest w trakcie kryzysu, dodatkowo teraz mamy bardzo niskie stopy procentowe – powiedział o ucieczce ludzi od pieniędzy ekonomista dr Rafał Parvi… » więcej 2020-08-07, godz. 08:48 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". O potencjalnym kryzysie i kondycji przedsiębiorstw Pracodawcy, związkowcy i ekonomiści ostrożni w prognozach kryzysu. Na razie gospodarka ma się relatywnie nieźle » więcej 2020-08-06, godz. 12:35 Prosto z Sejmu: Marcin Ociepa o uroczystości zaprzysiężenia prezydenta, zachowaniu opozycji - Na wielu poziomach uważam to nie tylko za gest niehonorowy, nieprzyzwoity, ale także błąd polityczny – ocenił wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***