Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie 'Mosty…
2020-07-09, 12:26 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych

Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów"
- Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego etapu do konkretnej przeprawy mostowej. To są ogromne inwestycje – mówiła w "Loży Radiowej" Małgorzata Jarosińska Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Minister Małgorzata Jarosińska - Jedynak gościła dziś w Krapkowicach i Nysie. Z władzami Krapkowic została dziś podpisana umowa na dofinansowanie opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą. Nowa przeprawa ma połączyć Gogolin i Krapkowice i wyprowadzić z miast ciężki ruch samochodowy.

- To są duże koszty dla jednostek samorządu terytorialnego, tylko te bogatsze podejmują się tych inwestycji i my wychodząc naprzeciw tym potrzebom przygotowaliśmy program „Mosty dla regionów”. Samą inwestycję można finansować z Funduszu Dróg Samorządowych – mówiła minister Jarosińska – Jedynak.

W przypadku Krapkowic koszt przygotowania dokumentacji wyniósł 4,5 mln złotych, natomiast z programu „Mosty dla regionów” 3,6 mln złotych to dofinansowanie z budżetu państwa.

- Budowa przeprawy to około 100 mln złotych i tutaj też dofinansowanie tego typu inwestycji wynosi 80% wartości – mówiła minister funduszy polityk i regionalnej.

Okazuje się, że wśród samorządów było spore zainteresowanie programem „Mosty dla regionów”. – Było to widać po złożonych wnioskach, które znacznie przekroczyły budżet naszego programu. Wybraliśmy 20 inwestycji, ale następna perspektywa środków unijnych też nam pozwoli na finansowanie tego typu inwestycji, bo widzimy, że jest to potrzebne – mówiła Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

- My też staraliśmy się równomiernie rozkładać fundusze i wynaleźć gminy, które najbardziej potrzebują takich środków. Poszukiwaliśmy przepraw, które były w miarę dobrze przygotowane, żeby szybko przeprowadzić inwestycje i skonsumować te pieniądze – dodał nasz gość.

Zobacz także

2020-09-09, godz. 15:53 Bartosz Kuświk o tym, jak uczcić powstania śląskie - Chodzi o to, by także poza Opolszczyzną pokazać, że mamy powstanie zakończone sukcesem - powiedział dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego… » więcej 2020-09-08, godz. 13:28 Dorota Piechowicz-Witoń o działalności trzeciego sektora w pandemii, inicjatywie lokalnej i Opolskiej Radzie Działalności… Dla organizacji pozarządowych to będzie pracowita jesień… O inicjatywie lokalnej, ale i o starcie głosowania na kandydatów do Opolskiej Rady Działalności… » więcej 2020-09-08, godz. 13:19 Lesław Tomczak o wyzwaniach dla oświaty na pandemiczny czas - Wspólnym mianownikiem tych dwóch instytucji jest dobro szkoły, ucznia i nauczyciela- wyjaśnił Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek… » więcej 2020-09-07, godz. 16:00 Violetta Porowska o rekonstrukcji rządu, kondycji PiS w regionie i celach politycznych - O tym, jak będzie rząd wyglądał po rekonstrukcji, na pewno poinformuje premier Mateusz Morawiecki – zastrzegła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta… » więcej 2020-09-07, godz. 15:00 Tomasz Kostuś o tym co dalej z "Nową Solidarnością" i o rekonstrukcji rządu - To kłopot przede wszystkim dla warszawiaków i tym którzy mieszkają na szlaku Wisły, mamy trudną sytuację pod względem ekologicznym, sanitarnym i środowiskowym… » więcej 2020-09-04, godz. 16:40 Młodzieżowa Loża Radiowa: Awaria "Czajki" - problem lokalny czy krajowy? Naszymi gośćmi byli: Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej Jan Zimoch z Porozumienia Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów » więcej 2020-09-04, godz. 16:04 Paweł Stauffer o nowych gwiazdach w Alei Gwiazd i swoim ulubionym zdjęciu z festiwalu - Pierwszą gwiazdę odsłanialiśmy 16 lat temu w atmosferze lekkiego skandalu i była to gwiazda Czesława Niemena – mówił Paweł Stauffer, opolski fotograf… » więcej 2020-09-04, godz. 14:38 Piotr Moc o tym jak Radio Opole włącza się w relacjonowanie festiwalu i koncercie grupy SBB - To był chyba 1981 rok i to była impreza towarzysząca festiwalowi czyli Rock Opole. Pamiętam, że wtedy grał zespół Perfect, Brygada kryzys, Bank. Byłem… » więcej 2020-09-03, godz. 13:47 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi… » więcej 2020-09-03, godz. 12:23 Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Markiem Gróbarczykiem o kolejnej awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - Bardzo bym chciała zacząć od innego tematu, ale doskonale pamiętam, że oprócz spraw związanych z suszą, rozmawialiśmy ostatnio o Czajce i znów temat… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***