Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie 'Mosty…
2020-07-09, 12:26 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych

Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów"
- Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego etapu do konkretnej przeprawy mostowej. To są ogromne inwestycje – mówiła w "Loży Radiowej" Małgorzata Jarosińska Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Minister Małgorzata Jarosińska - Jedynak gościła dziś w Krapkowicach i Nysie. Z władzami Krapkowic została dziś podpisana umowa na dofinansowanie opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą. Nowa przeprawa ma połączyć Gogolin i Krapkowice i wyprowadzić z miast ciężki ruch samochodowy.

- To są duże koszty dla jednostek samorządu terytorialnego, tylko te bogatsze podejmują się tych inwestycji i my wychodząc naprzeciw tym potrzebom przygotowaliśmy program „Mosty dla regionów”. Samą inwestycję można finansować z Funduszu Dróg Samorządowych – mówiła minister Jarosińska – Jedynak.

W przypadku Krapkowic koszt przygotowania dokumentacji wyniósł 4,5 mln złotych, natomiast z programu „Mosty dla regionów” 3,6 mln złotych to dofinansowanie z budżetu państwa.

- Budowa przeprawy to około 100 mln złotych i tutaj też dofinansowanie tego typu inwestycji wynosi 80% wartości – mówiła minister funduszy polityk i regionalnej.

Okazuje się, że wśród samorządów było spore zainteresowanie programem „Mosty dla regionów”. – Było to widać po złożonych wnioskach, które znacznie przekroczyły budżet naszego programu. Wybraliśmy 20 inwestycji, ale następna perspektywa środków unijnych też nam pozwoli na finansowanie tego typu inwestycji, bo widzimy, że jest to potrzebne – mówiła Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

- My też staraliśmy się równomiernie rozkładać fundusze i wynaleźć gminy, które najbardziej potrzebują takich środków. Poszukiwaliśmy przepraw, które były w miarę dobrze przygotowane, żeby szybko przeprowadzić inwestycje i skonsumować te pieniądze – dodał nasz gość.

Zobacz także

2020-08-05, godz. 15:03 Sebastian Szczurek o pomocy przedsiębiorcom oraz o bonie turystycznym - Od połowy marca mieliśmy znacznie więcej pracy niż zwykle - przyznał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. » więcej 2020-08-05, godz. 14:46 Tomasz Krzemienowski o kontrolach podczas pandemii i mobbingu - Na szczęście jako pracownicy wszyscy jesteśmy zdrowi – podkreślił Tomasz Krzemienowski, zastępca okręgowego inspektora pracy w Opolu. – Ale musieliśmy… » więcej 2020-08-04, godz. 14:33 Antoni Konopka o kondycji opolskiego rolnictwa i i jego reformie - Jest nerwowe zaglądanie w niebo, bo jeszcze sporo jest na polach do zebrania – przyznał wicemarszałek województwa Antoni Konopka. » więcej 2020-08-04, godz. 14:12 Daniel Kliś o funkcjonowaniu opolskich sądów w dobie pandemii - Także wymiar sprawiedliwości nie miał wypracowanych procedur, jak sobie z tym radzić – przyznał sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgow… » więcej 2020-08-03, godz. 18:09 Violetta Porowska o oskarżeniach wobec marszałka województwa, reformie górnictwa i rekonstrukcji rządu - To jest bardzo przykra sprawa, która odbiła się echem ogólnopolskim – powiedziała o aferze w urzędzie marszałkowskim posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2020-08-03, godz. 15:38 Rajmund Miller o aferze w urzędzie marszałkowskim i o reformie górnictwa - Uważam, że sprawy są do wyjaśnienia, ale nie na moim poziomie – zastrzegł poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-07-31, godz. 15:34 Młodzieżówki o Konwencji Stambulskiej i spotkaniu Andrzej Duda - Rafał Trzaskowski Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek bardzo różnią się w ocenie możliwości wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej » więcej 2020-07-31, godz. 15:32 Maciej Kalski o stopie bezrobocia i pomocy dla przedsiębiorców - Stopa bezrobocia nam rośnie i porównaniu do lutego tego roku wzrosła o jeden punkt procentowy – przyznał Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu… » więcej 2020-07-30, godz. 14:51 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" Związkowcy, pracodawcy i ekonomiści o potencjalnych reformach gospodarki oraz o podwyżce płacy minimalnej » więcej 2020-07-30, godz. 14:43 Prosto z Sejmu: Senatorowie Danuta Jazłowiecka i Jerzy Czerwiński o spotkaniu Andrzej Duda - Rafał Trzaskowski - Cieszę się ogromnie, że to spotkanie nastąpiło – tak skomentowała senator Platformy Obywatelskiej Danuta Jazłowiecka spotkanie Andrzej Duda - Rafał… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »