Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Witold Potwora i dr Jerzy Szteliga o odmrażaniu…
2020-06-18, 12:10 Autor: Witold Żurawicki

Dr Witold Potwora i dr Jerzy Szteliga o odmrażaniu gospodarki, funkcjonowaniu organów państwa

Dr Witold Potwora i Jerzy Szteliga w Loży Radiowej
Dr Witold Potwora i Jerzy Szteliga w Loży Radiowej
- Jeśli chodzi o ekonomię Polski to nadal jestem optymistą – powiedział ekonomista dr Witold Potwora z WSZZiA w Opolu. – Paradoksalnie byliśmy dość dobrze przygotowani do zatrzymania gospodarki. Powiem inaczej: dość szybko zareagowaliśmy na pandemię.

- Ja mam inną diagnozę obecnej sytuacji – zastrzegł dr Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej. – Zobaczmy co dzieje się choćby na Śląsku.
Dr Witold Potwora dodał, że obecnie inne kraje dopiero wprowadzają te rozwiązania, jakie zastosowano już w Polsce. Jako przykład podał Stany Zjednoczone, które teraz na wielką skalę uruchamiają programy pomocowe. Szybka reakcja polskich władz spowodowała, że bezrobocie na razie sięga zaledwie 6 procent, nawet jeśli nieco wzrośnie podczas wakacji, to nie powinno osiągnąć 10 procent, które przewidywano choćby 2 miesiące temu.

- Nie ma jednego ośrodka koordynującego proces odmrażania gospodarki – stwierdził z kolei dr Jerzy Szteliga.

- Twierdzę, że w gospodarce polskiej jest jeszcze mnóstwo rezerw – wyjaśnił dr Witold Potwora. Zastrzegł jednak, że obecnie potrzebne są niestandardowe rozwiązania. Jak na razie recepta na wirusa powodującego przyhamowanie gospodarki jest właściwa.

Jako przykłady działań nieskoordynowanych dr Jerzy Szteliga podał odrębne działania Narodowego Banku Polskiego, rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy, który – zdaniem naszego gościa – ogłaszając wprowadzenie bonu turystycznego wykroczył poza swoje kompetencje. I w ogóle nie negocjował takich rozwiązań z partnerami społecznymi.

Dr Witold Potwora natomiast podkreślił, że jak na razie świetne gospodarce pomagają instytucje państwa, w tym urzędy skarbowe, ZUS, urzędy pracy czy bank Gospodarstwa Krajowego.

- Wolałbym, aby to nie była taka polewka wyborcza, ale żeby to były konsekwentne działania – podkreślił dr Jerzy Szteliga.

Zobacz także

2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej 2020-07-06, godz. 12:05 WYBORY 2020: Katarzyna Czochara o zasługach prawicy dla Opolszczyzny - Myślę, że to co zrobił prezydent wraz z całą prawicą dla regionu zostanie przez opolan docenione – mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 12:01 Beniamin Godyla o tym, że Rafał Trzaskowski upomina się o samorządy i przypomina o bonie turystycznym - Na spotkaniu było wielu zainteresowanych, obyło się bez zakłóceń. Wiemy jak głosował Kędzierzyn–Koźle. To drugie miasto po Opolu, które poparło… » więcej 2020-07-06, godz. 11:58 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o walce z zanieczyszczeniem powietrza, hipokryzji Rafała Trzaskowskiego - Jeżeli system handlu emisjami nie zostanie zreformowany, to od 1 stycznia przyszłego roku odbiorców ciepła i energii elektrycznej czekają znaczne podwyżki… » więcej 2020-07-06, godz. 11:50 WYBORY 2020: Rajmund Miller o zaletach Rafała Trzaskowskiego, programie wyborczym - Rafał Trzaskowski jest na wszystkich spotkaniach wyborczych wiarygodny - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-07-03, godz. 14:23 WYBORY 2020: Michał Kalinowski o wyniku Roberta Biedronia i lewicowości Platformy Obywatelskiej - Wynik na pewno mógłby być lepszy - przyznał Michał Kalinowski z Lewicy, oceniając wynik wyborczy Roberta Biedronia. » więcej 2020-07-03, godz. 14:14 WYBORY 2020: Fabian Pszon o wyniku Andrzeja Dudy i stosunkach z Mniejszością Niemiecką - Pierwsza tura na pewno była bardzo emocjonująca – ocenił Fabian Pszon z Soilidarnej Polski. Między innymi ze względu na wysoką frekwencję. » więcej 2020-07-03, godz. 14:08 Adrian Czubak o zbiorniku w Raciborzu, tarczy antykryzysowej, a także walce z koronawirusem - Można powiedzieć, że zbiornik raciborski zapewnia bezpieczeństwo niemal w 100 procentach, na to czekali przede wszystkim mieszkańcy Opolszczyzny – mówił… » więcej 2020-07-02, godz. 14:47 Witold Potwora o stopie bezrobocia, normalizacji w przemyśle i handlu - W dalszym ciągu bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej, oprócz Czech - stwierdził ekonomista dr Witold Potwora. » więcej 2020-07-02, godz. 14:26 Wojciech Rajchel o bezrobociu, zwolnieniach grupowych - My podtrzymujemy stanowisko, że Tarcza 4.0, jej przepisy wciąż stwarzają wiele problemów pracodawcom jak i pracobiorcom -powiedział Wojciech Rajchel, przewodniczący… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »