Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Witold Potwora i dr Jerzy Szteliga o odmrażaniu…
2020-06-18, 12:10 Autor: Witold Żurawicki

Dr Witold Potwora i dr Jerzy Szteliga o odmrażaniu gospodarki, funkcjonowaniu organów państwa

Dr Witold Potwora i Jerzy Szteliga w Loży Radiowej
Dr Witold Potwora i Jerzy Szteliga w Loży Radiowej
- Jeśli chodzi o ekonomię Polski to nadal jestem optymistą – powiedział ekonomista dr Witold Potwora z WSZZiA w Opolu. – Paradoksalnie byliśmy dość dobrze przygotowani do zatrzymania gospodarki. Powiem inaczej: dość szybko zareagowaliśmy na pandemię.

- Ja mam inną diagnozę obecnej sytuacji – zastrzegł dr Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej. – Zobaczmy co dzieje się choćby na Śląsku.
Dr Witold Potwora dodał, że obecnie inne kraje dopiero wprowadzają te rozwiązania, jakie zastosowano już w Polsce. Jako przykład podał Stany Zjednoczone, które teraz na wielką skalę uruchamiają programy pomocowe. Szybka reakcja polskich władz spowodowała, że bezrobocie na razie sięga zaledwie 6 procent, nawet jeśli nieco wzrośnie podczas wakacji, to nie powinno osiągnąć 10 procent, które przewidywano choćby 2 miesiące temu.

- Nie ma jednego ośrodka koordynującego proces odmrażania gospodarki – stwierdził z kolei dr Jerzy Szteliga.

- Twierdzę, że w gospodarce polskiej jest jeszcze mnóstwo rezerw – wyjaśnił dr Witold Potwora. Zastrzegł jednak, że obecnie potrzebne są niestandardowe rozwiązania. Jak na razie recepta na wirusa powodującego przyhamowanie gospodarki jest właściwa.

Jako przykłady działań nieskoordynowanych dr Jerzy Szteliga podał odrębne działania Narodowego Banku Polskiego, rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy, który – zdaniem naszego gościa – ogłaszając wprowadzenie bonu turystycznego wykroczył poza swoje kompetencje. I w ogóle nie negocjował takich rozwiązań z partnerami społecznymi.

Dr Witold Potwora natomiast podkreślił, że jak na razie świetne gospodarce pomagają instytucje państwa, w tym urzędy skarbowe, ZUS, urzędy pracy czy bank Gospodarstwa Krajowego.

- Wolałbym, aby to nie była taka polewka wyborcza, ale żeby to były konsekwentne działania – podkreślił dr Jerzy Szteliga.

Zobacz także

2020-07-20, godz. 15:28 Ryszard Wilczyński o wyniku wyborów, przyszłości opozycji - To rzeczywiście był wielki sukces Rafała Trzaskowskiego, a zwycięstwo techniczne Andrzeja Dury, który był wspomagany przez wszystko co żyje - powiedział… » więcej 2020-07-17, godz. 16:41 Młodzieżowa Loża Radiowa: O jakości polityki i votum nieufności Goście Młodzieżowej Loży Radiowej krytycznie o przeciwnikach politycznych i ich programach » więcej 2020-07-17, godz. 15:33 Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej o tworzeniu fresków w ramach międzynarodowego… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o międzynarodowym projekcie w którym biorą udział trzy uczelnie: opolska Wyższa Szkoła Bankowa, uczelnia z Eberswalde w… » więcej 2020-07-16, godz. 15:30 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” Związkowcy, pracodawcy i ekonomiści o stanie gospodarki, finansach samorządów i zaległościach przedsiębiorstw. » więcej 2020-07-16, godz. 12:40 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Violetta Porowska i Tomasz Kostuś z powyborczym komentarzem W kolejnej odsłonie cyklu „Prosto z sejmu” Magdalena Ogórek rozmawiała z opolskimi parlamentarzystami: Violetta Porowską z PiS oraz Tomaszem Kostusiem… » więcej 2020-07-15, godz. 15:19 Jerzy Wrębiak o funkcjonowaniu gminy, lokalnej tarczy antykryzysowej - Jako gmina szybko podjęliśmy działania, by stworzyć lokalną tarczę antykryzysową - powiedział Jerzy Wrębiak – burmistrz Brzegu. » więcej 2020-07-15, godz. 15:18 Sabina Nowosielska o tym jak Kędzierzyn-Koźle radził sobie z pandemią, o zapowiedziach reformy samorządów, wizycie… - Sama jedyna zostałam w urzędzie, wszystkich wysłałam na pracę zdalną – mówiła o początkach pandemii w Kędzierzynie-Koźlu Sabina Nowosielska, prezydent… » więcej 2020-07-14, godz. 16:45 Dr Stanisław Niewiński o wpływie wyniku wyborów na politykę zagraniczną - Reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy oznacza kontynuację dotychczasowej polityki polskich władz - stwierdził dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka… » więcej 2020-07-14, godz. 15:29 Antoni Duda o przebiegu kampanii, swoich nadziejach i obawach - Wysłałem sms-a z gratulacjami do prezydenta Andrzeja Dudy – wspomniał Antoni Duda – stryj urzędującego prezydenta. » więcej 2020-07-13, godz. 15:51 WYBORY 2020: Joanna Maksymowicz-Szczepańska o szczegółowych danych i ciekawostkach z głosowania - Bardzo chcieliśmy, żeby frekwencja w województwie przekroczyła magiczne 60%, ale niestety się to nie udało, trochę nam zabrakło, dokładnie 0,8 procenta… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***