Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Zbigniew Szorc i Jarosław Białochławek o bezpieczeństwie…
2020-06-16, 14:21 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Zbigniew Szorc i Jarosław Białochławek o bezpieczeństwie nad wodą, pracy ratowników

Zbigniew Szorc i Jarosław Białochławek w Loży Radiowej
Zbigniew Szorc i Jarosław Białochławek w Loży Radiowej
- Pamiętajmy, abyśmy kąpali się w miejscach strzeżonych, bo tam są ratownicy – zaapelował Zbigniew Szorc - prezes opolskiego WOPR.

- Muszę pochwalić naszych wczasowiczów zachowują gwarantowane odstępy - powiedział Jarosław Białochwałek - ratownik znad Jeziora Nyskiego o przestrzeganiu zaleceń epidemicznych.
Zbigniew Szorc zaleca wyjątkowa ostrożność, gdyż woda jest jeszcze wychłodzona, cieplejsze obszary są pod powierzchnią, ale głębiej jest zimna. Łatwo więc nagle wychłodzić organizm, co może skończyć się tragicznie.

Zdaniem doświadczonych ratowników pływamy coraz lepiej, gdyż jest sporo szkół nauki pływania, ale nadal wiele osób nie ma takiej umiejętności. Inna zagrożona grupa to ci plażowicze, którzy po prostu przeceniają swoje umiejętności.

- Brawura, to największe zagrożenie na akwenach - podkreślił Jarosław Białochławek. Chodzi o osoby, które korzystają ze sprzętu pływającego, stwarzając niebezpieczeństwo nad wodą. Drugą przyczyną jest alkohol.

- To są pokaźne kwoty dla osób, które dopiero ukończyły osiemnaście lat, jeszcze studiują - powiedział Zbigniew Szorc o zarobkach ratowników wodnych. Te zależą od negocjacji między związkiem ratowników a administratorem akwenu. Bywa jednak, że ratownik zarobi nawet 5-6 tysięcy brutto miesięcznie. Jednak przypomnijmy, że ukończenie wszelkich kursów uprawniających do takiej pracy to także wydatek kilku tysięcy złotych.

Zdaniem Jarosława Białochławka nad wodą mimo wszystko jesteśmy coraz bardziej zdyscyplinowani. Jedyne co jeszcze kuleje, to dbałość o środowisko naturalne. Ale wspólne patrole policji i ratowników także tutaj przynoszą pozytywne efekty.

Zobacz także

2020-07-14, godz. 15:29 Antoni Duda o przebiegu kampanii, swoich nadziejach i obawach - Wysłałem sms-a z gratulacjami do prezydenta Andrzeja Dudy – wspomniał Antoni Duda – stryj urzędującego prezydenta. » więcej 2020-07-13, godz. 15:51 WYBORY 2020: Joanna Maksymowicz-Szczepańska o szczegółowych danych i ciekawostkach z głosowania - Bardzo chcieliśmy, żeby frekwencja w województwie przekroczyła magiczne 60%, ale niestety się to nie udało, trochę nam zabrakło, dokładnie 0,8 procenta… » więcej 2020-07-13, godz. 15:37 WYBORY 2020: Jerzy Czerwiński i Rajmund Miller o przebiegu kampanii, walce kandydatów - Noc wyborczą miałem spokojną, jestem wyspany - powiedział Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Ja jestem niewyspany, wyniki śledziłem… » więcej 2020-07-10, godz. 15:52 WYBORY 2020: Młodzieżowa LR o kandydatach, przepływach elektoratów i kampanii wyborczej Spore różnice zdań wśród młodych z różnych opcji politycznych. » więcej 2020-07-10, godz. 13:35 WYBORY 2020: Beata Kempa o ostatnich godzinach kampanii i sporach politycznych w Brukseli - To jest już ostatnia prosta, ale każdy głos jest na wagę złota. JA chciałabym, żeby to była kampania kulturalna, ale jest ostra weszła w fazę brutalności… » więcej 2020-07-09, godz. 14:22 Debata "Wspólna sprawa" (09.07.2020): O bezrobociu i kondycji polskiej i opolskiej gospodarki W naszej debacie udział wzięli związkowcy, przedstawiciel ZUS oraz ekonomista i biznesmen. » więcej 2020-07-09, godz. 12:26 Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych - Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego… » więcej 2020-07-09, godz. 11:22 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43%… » więcej 2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Op… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***