Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wiesława Błudzin o walce z koronawirusem, zaletach…
2020-06-09, 13:28 Autor: Witold Żurawicki

Wiesława Błudzin o walce z koronawirusem, zaletach przebywania na świeżym powietrzu

Dr Wiesława Błudzin [fot. Marcin Skomudek]
Dr Wiesława Błudzin [fot. Marcin Skomudek]
- Nie ma chętnych lekarzy do specjalizowania się w chorobach zakaźnych – stwierdziła dr Wiesława Błudzin, wojewódzki konsultant w sprawie chorób zakaźnych.
Problemy kadrowe pogłębiła pandemia. Przed nią wprawdzie także brakowało chętnych do specjalizowania się w tej dziedzinie medycyny, ale epidemia jeszcze bardziej pogłębiła deficyt. Nie ma co ukrywać: medycy także boją się wirusa.

Nasz gość podkreślił, że wprawdzie koronawirus atakuje nas jakby rzadziej, ale wcale to nie znaczy, że epidemia minęła. Stąd potrzeba zachowania rygorów sanitarnych. Po prostu musimy dokładnie myć ręce, wietrzyć pomieszczenia, nosić maseczki tam, gdzie stykamy się z innymi.

Większa ilość zakażeń wśród górników łatwo wytłumaczyć: pracują pod ziemią, w zamkniętych przestrzeniach, w sporych grupach. To wymarzone warunki do rozprzestrzeniania się wirusa.

Dr Wiesława Błudzin zaleca spacery po lasach, w ogóle przebywanie na świeżym powietrzu. Tutaj koronawirus nie jest groźny. Nie obawiajmy się też zarażenia innymi chorobami, jakie przenoszą choćby kleszcze. Wystarczy dokładne przeglądnięcie naszego ciała, w przypadku wykrycia kleszcza- usunięcie go. Do zarażenia boreliozą dochodzi naprawdę rzadko.

Nasz gość zalecił też – w przypadku ewentualnych wakacyjnych wyjazdów do tropików – szczepienia przeciwko różnym chorobom tropikalnym. Nic nie zastąpi skuteczności tej formy profilaktyki.
Z dr Wiesławą Błudzin rozmawiają Joanna Matlak i Witold Żurawicki cz. 1
Z dr Wiesławą Błudzin rozmawiają Joanna Matlak i Witold Żurawicki cz. 2

Zobacz także

2020-07-09, godz. 11:22 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43%… » więcej 2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Op… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej 2020-07-06, godz. 12:05 WYBORY 2020: Katarzyna Czochara o zasługach prawicy dla Opolszczyzny - Myślę, że to co zrobił prezydent wraz z całą prawicą dla regionu zostanie przez opolan docenione – mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 12:01 Beniamin Godyla o tym, że Rafał Trzaskowski upomina się o samorządy i przypomina o bonie turystycznym - Na spotkaniu było wielu zainteresowanych, obyło się bez zakłóceń. Wiemy jak głosował Kędzierzyn–Koźle. To drugie miasto po Opolu, które poparło… » więcej 2020-07-06, godz. 11:58 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o walce z zanieczyszczeniem powietrza, hipokryzji Rafała Trzaskowskiego - Jeżeli system handlu emisjami nie zostanie zreformowany, to od 1 stycznia przyszłego roku odbiorców ciepła i energii elektrycznej czekają znaczne podwyżki… » więcej 2020-07-06, godz. 11:50 WYBORY 2020: Rajmund Miller o zaletach Rafała Trzaskowskiego, programie wyborczym - Rafał Trzaskowski jest na wszystkich spotkaniach wyborczych wiarygodny - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-07-03, godz. 14:23 WYBORY 2020: Michał Kalinowski o wyniku Roberta Biedronia i lewicowości Platformy Obywatelskiej - Wynik na pewno mógłby być lepszy - przyznał Michał Kalinowski z Lewicy, oceniając wynik wyborczy Roberta Biedronia. » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***