Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wiesława Błudzin o walce z koronawirusem, zaletach…
2020-06-09, 13:28 Autor: Witold Żurawicki

Wiesława Błudzin o walce z koronawirusem, zaletach przebywania na świeżym powietrzu

Dr Wiesława Błudzin [fot. Marcin Skomudek]
Dr Wiesława Błudzin [fot. Marcin Skomudek]
- Nie ma chętnych lekarzy do specjalizowania się w chorobach zakaźnych – stwierdziła dr Wiesława Błudzin, wojewódzki konsultant w sprawie chorób zakaźnych.
Problemy kadrowe pogłębiła pandemia. Przed nią wprawdzie także brakowało chętnych do specjalizowania się w tej dziedzinie medycyny, ale epidemia jeszcze bardziej pogłębiła deficyt. Nie ma co ukrywać: medycy także boją się wirusa.

Nasz gość podkreślił, że wprawdzie koronawirus atakuje nas jakby rzadziej, ale wcale to nie znaczy, że epidemia minęła. Stąd potrzeba zachowania rygorów sanitarnych. Po prostu musimy dokładnie myć ręce, wietrzyć pomieszczenia, nosić maseczki tam, gdzie stykamy się z innymi.

Większa ilość zakażeń wśród górników łatwo wytłumaczyć: pracują pod ziemią, w zamkniętych przestrzeniach, w sporych grupach. To wymarzone warunki do rozprzestrzeniania się wirusa.

Dr Wiesława Błudzin zaleca spacery po lasach, w ogóle przebywanie na świeżym powietrzu. Tutaj koronawirus nie jest groźny. Nie obawiajmy się też zarażenia innymi chorobami, jakie przenoszą choćby kleszcze. Wystarczy dokładne przeglądnięcie naszego ciała, w przypadku wykrycia kleszcza- usunięcie go. Do zarażenia boreliozą dochodzi naprawdę rzadko.

Nasz gość zalecił też – w przypadku ewentualnych wakacyjnych wyjazdów do tropików – szczepienia przeciwko różnym chorobom tropikalnym. Nic nie zastąpi skuteczności tej formy profilaktyki.
Z dr Wiesławą Błudzin rozmawiają Joanna Matlak i Witold Żurawicki cz. 1
Z dr Wiesławą Błudzin rozmawiają Joanna Matlak i Witold Żurawicki cz. 2

Zobacz także

2020-07-14, godz. 15:29 Antoni Duda o przebiegu kampanii, swoich nadziejach i obawach - Wysłałem sms-a z gratulacjami do prezydenta Andrzeja Dudy – wspomniał Antoni Duda – stryj urzędującego prezydenta. » więcej 2020-07-13, godz. 15:51 WYBORY 2020: Joanna Maksymowicz-Szczepańska o szczegółowych danych i ciekawostkach z głosowania - Bardzo chcieliśmy, żeby frekwencja w województwie przekroczyła magiczne 60%, ale niestety się to nie udało, trochę nam zabrakło, dokładnie 0,8 procenta… » więcej 2020-07-13, godz. 15:37 WYBORY 2020: Jerzy Czerwiński i Rajmund Miller o przebiegu kampanii, walce kandydatów - Noc wyborczą miałem spokojną, jestem wyspany - powiedział Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Ja jestem niewyspany, wyniki śledziłem… » więcej 2020-07-10, godz. 15:52 WYBORY 2020: Młodzieżowa LR o kandydatach, przepływach elektoratów i kampanii wyborczej Spore różnice zdań wśród młodych z różnych opcji politycznych. » więcej 2020-07-10, godz. 13:35 WYBORY 2020: Beata Kempa o ostatnich godzinach kampanii i sporach politycznych w Brukseli - To jest już ostatnia prosta, ale każdy głos jest na wagę złota. JA chciałabym, żeby to była kampania kulturalna, ale jest ostra weszła w fazę brutalności… » więcej 2020-07-09, godz. 14:22 Debata "Wspólna sprawa" (09.07.2020): O bezrobociu i kondycji polskiej i opolskiej gospodarki W naszej debacie udział wzięli związkowcy, przedstawiciel ZUS oraz ekonomista i biznesmen. » więcej 2020-07-09, godz. 12:26 Małgorzata Jarosińska - Jedynak o programie "Mosty dla regionów" i wykorzystaniu funduszy unijnych - Rządowy program „Mosty dla regionów” jest finansowany z budżetu państwa, to prawie 2,3 mld złotych na opracowanie dokumentacji, czyli tego pierwszego… » więcej 2020-07-09, godz. 11:22 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43%… » więcej 2020-07-08, godz. 14:28 WYBORY 2020: Antoni Konopka o wyniku kandydata PSL-u, pozycji Polski w UE - Wybory prezydenckie dla PSL-u i naszych kandydatów zawsze były trudne - stwierdził Antoni Konopka, wicemarszałek województwa z Polskiego Stronnictwa Op… » więcej 2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***