Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2020-06-04, 11:26 Autor: Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Markiem Gróbarczykiem, Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (04.06.2020)
Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wśród tematów: przekop Mierzei Wiślanej i znaczenie tej inwestycji dla gospodarki, zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opolszczyzny i kwestia Odrzańskiej Drogi Wodnej.
- Dzieje się wokół Mierzei Wiślanej i to nie dlatego, że jest to strategiczna inwestycja państwa, ale także dlatego, że kandydat, który ostro wszedł do gry, nie za bardzo jest zainteresowany kontynuacją inwestycji i wypowiada się o niej krytycznie. Dlaczego? – pytała redaktor Ogórek.

- To jest pewien dualizm czy też schizofrenia. Jeśli chodzi o Rafała Trzaskowskiego to przypomnę, że jako poseł na sejm głosował za przyjęciem tzw. ustawy mierzejowej, a więc tej, która ma przyspieszyć budowę kanału. A ostatnio cała Platforma Obywatelska z województwa warmińsko-mazurskiego powiedziała, że on w zasadzie mówi nieprawdę, bo PO jednak chce budować kanał przez Mierzeję Wiślaną… Oparcie kampanii na negowaniu tak znaczących inwestycji to błąd, już nie tyle pod kątem wyborczym, ale przede wszystkim pod kątem rozwoju naszego państwa – mówił minister Marek Gróbarczyk.

Przypomniał też, że projekt nie został wymyślony przez PiS, bo jest to koncepcja, która funkcjonowała wiele lat. – W zasadzie od końca II Wojny Światowej wszyscy wskazywali, że jedynym sposobem na rozwój Polski wschodniej czy otwarcie portu w Elblągu, który swego czasu był największy na Morzu Bałtyckim, to zapewnienie swobodnego dostępu z Zalewu Wiślanego do Bałtyku... To też bezpieczeństwo państwa polskiego, bo każdy kto chciałby przekroczyć granice Polski czy UE czy NATO potrzebuje zgody Moskwy, więc taka forma i stwierdzenia Trzaskowskiego są z gruntu zaskakujące, a nawet przerażające – stwierdził minister gospodarki morskiej.

- Ostatnio internauci zwrócili uwagę, ze rosyjski Sputnik ma zbliżony przekaz do tego, co mówi Rafał Trzaskowski. Czy poza presją mediów związanych z Kremlem odczuwacie naciski różnego rodzaju aby wstrzymać tę inwestycję? – zapytała Magdalena Ogórek.

- Sam minister z rządu rosyjskiego zwrócił się do komisarza UE ds. środowiska, aby wpłynął na zablokowanie inwestycji. O zgrozo, podnosił to co w Rosji przecież najistotniejsze, czyli kwestie ekologiczne… Chyba nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że w Rosji wszystko jest ważne, ale na pewno nie ekologia. Ale też niektóre organizacje, nazwijmy, że ‘ekologiczne” i to niekoniecznie zarejestrowane w Polsce, również żywo występują i apelują, aby inwestycja nie została zrealizowana – mówił minister Gróbarczyk.

Zobacz także

2020-07-02, godz. 12:45 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Pawłem Muchą z Kancelarii Prezydenta RP Magdalena Ogórek i Paweł Mucha rozmawiali o 5 latach prezydentury Andrzeja Dudy, wynikach I tury wyborów prezydenckich i programie na Polskę jaki proponuje… » więcej 2020-07-02, godz. 11:05 WYBORY 2020: Rafał Bartek o tym jak głosowała Mniejszość Niemiecka w I turze wyborów prezydenckich - Mniejszość zapewne głosowała różnie, bo członkowie mają różne poglądy polityczne, szczególnie w sytuacji gdy nie startują kandydaci mniejszości… » więcej 2020-07-01, godz. 13:14 WYBORY 2020: Beata Kempa o wyniku Andrzeja Dudy, jego zasługach dla wyborców - Teraz jesteśmy na innym etapie, walka będzie do końca - powiedziała Beata Kempa - europosłanka z Prawa i Sprawiedliwości, oceniając przebieg kampanii… » więcej 2020-07-01, godz. 12:28 WYBORY 2020: Marcin Oszańca o wyniku kandydata Koalicji Polskiej, ocenie kampanii - Nie można mówić o żadnych rozrachunkach wyborczych – zastrzegł Marcin Oszańca, rzecznik prasowy PSL w regionie. » więcej 2020-06-30, godz. 13:05 Magazyn międzynarodowy Piotra Semka i Piotra Cywińskiego cz.6 [AUDIO] » więcej 2020-06-30, godz. 15:03 WYBORY 2020: Jerzy Przystajko o wyniku Roberta Biedronia i kondycji Lewicy - Z wynikami się nie dyskutuje, ale chciałbym podziękować wszystkim, którzy głosowali na Roberta Biedronia – powiedział Jerzy Przystajko z Partii Razem… » więcej 2020-06-30, godz. 14:56 WYBORY 2020: Łukasz Fomicz o wyniku Krzysztofa Bosaka i recepcie na silną gospodarkę - Jeśli dobrze liczę to nie jest czwarte, ale trzecie miejsce - powiedział Łukasz Fomicz z Konfederacji o wyniku Krzysztofa Bosaka w I turze wyborów prezydenckich… » więcej 2020-06-29, godz. 14:26 WYBORY 2020: Agata Lika o wyniku Szymona Hołowni i o tym, co dalej z jego elektoratem - My mocno pracowaliśmy na to, żeby Szymon Hołownia wszedł do drugiej tury, nie udało się, ale to co się wydarzyło to jest nasz ogromny sukces zarówno… » więcej 2020-06-29, godz. 14:18 Jerzy Czerwiński o zwycięstwie Andrzeja Dudy w I turze wyborów i o tym jak przekonywać wyborców w II turze - Andrzej Duda już prowadzi intensywną kampanię przed 2 turą, a naszym zadaniem jest go wspomóc, czyli przedstawić jak najlepiej program, a przede wszystkim… » więcej 2020-06-29, godz. 14:13 WYBORY 2020: Danuta Jazłowiecka o wynikach głównych kandydatów, sytuacji międzynarodowej Polski - Do Rafała Trzaskowskiego wysłałam sms-a z gratulacjami. Odpisał - przyznała senator Platformy Obywatelskiej Danuta Jazłowiecka. » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »