Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Kamil Bortniczuk o kompromisie Gowin&Kaczyński, zachowaniu…
2020-05-11, 13:54 Autor: Joanna Matlak, Witold Żurawicki

Kamil Bortniczuk o kompromisie Gowin&Kaczyński, zachowaniu opozycji podczas negocjacji ws. wyborów i sytuacji politycznej w radzie powiatu nyskiego

Kamil Bortniczuk [fot. Martyna Bobrowska]
Kamil Bortniczuk [fot. Martyna Bobrowska]
- Myślę, że wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, że w ramach Zjednoczonej Prawicy udało się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony, ale przede wszystkim jest to dobre dla polskiej demokracji i pomaga uniknąć oskarżeń o niedemokratyczny charakter tych wyborów - mówił w Loży Radiowej Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia, pytany o kompromisowe oświadczenie Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego ws. wyborów prezydenckich.
- Zagłosowałem zgodnie z deklaracją „za” wyborami korespondencyjnymi. Wcześniej my przekonaliśmy PiS do pomysłu zmiany Konstytucji, szliśmy na rozmowy z opozycją, a opozycja poczuła krew i zaczęła to przedstawiać jako rozmowy zmierzające do rozbicia Zjednoczonej Prawicy. Na to nie było mojej zgody, bo przecież kandydowaliśmy z list PiS – mówił na naszej antenie poseł Bortniczuk.

Polityk Porozumienia powiedział jednak, że powinno się rozmawiać z opozycją, jednak te rozmowy powinny być traktowane poważnie przez obie strony. Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację polityczną w radzie powiatu nyskiego, gdzie doszło do poróżnienia w obozie rządzącym.

- Cieszę się, że mam okazję się do tego odnieść. Ja do pewnego momentu byłem zaangażowany w ratowanie koalicji. W sposób niezgodny z ustaleniami doszło do odwołania wicestarosty z PiS, który miał prawo zmienić barwy partyjne, bo taka była umowa, że do końca roku możemy robić transfery.

- Niestety wicestarostę odwołano, a to stało się początkiem kryzysu w ramach koalicji. Uczestniczyłem w rozmowach o powrocie trójki radnych, niestety stanowisko PiS było nieprzejednane. PiS uznało, że dysponuje pięcioma radnymi i może zabiegać o wszystkie stanowiska w powiecie i nie dało się ich przekonać do jakiegokolwiek kroku wstecz.

- Radni prawicy się wiec rozpierzchli, każdy robi to co uznał za słuszne, trudno, można tylko załamać ręce, że nie udało się dogadać z lokalnymi politykami PiS – mówił nasz gość.

Zobacz także

2020-06-16, godz. 14:37 Dr Marek Kawa o protestach i "pęknięciu" społeczeństwa amerykańskiego oraz o trudnej sytuacji w której znalazł się donald… - Ten, być może, ostatni rok kadencji jest trudny dla Donalda Trumpa - powiedział w Loży Radiowej dr Marek Kawa, amerykanista. Z naszym gościem rozmawialiśmy o… » więcej 2020-06-16, godz. 14:21 Zbigniew Szorc i Jarosław Białochławek o bezpieczeństwie nad wodą, pracy ratowników - Pamiętajmy, abyśmy kąpali się w miejscach strzeżonych, bo tam są ratownicy – zaapelował Zbigniew Szorc - prezes opolskiego WOPR. - Muszę pochwalić naszych… » więcej 2020-06-15, godz. 11:06 WYBORY 2020: Łukasz Fomicz o programie Krzysztofa Bosaka, koniecznych zmianach ustrojowych - Wydawało się, że z Placu Wolności ludzie się wylewają – wspomniał Łukasz Fomicz z Konfederacji ostatnie spotkanie z opolskimi wyborcami kandydata na prezydenta… » więcej 2020-06-15, godz. 11:03 WYBORY 2020: Violetta Porowska o spotkaniach z prezydentem Andrzejem Dudą, jego programie wyborczym - Tych emocji, które są na spotkaniach z prezydentem Andrzejem Dudą nie da się zapomnieć – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. » więcej 2020-06-15, godz. 11:02 WYBORY 2020: Tomasz Kostuś o tłumach na sobotnich spotkaniach z Rafałem Trzaskowskim - Te spotkania przerosły nasze najśmielsze oczekiwania - mówił w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o sobotnią wizytę Rafała Trzaskowskiego… » więcej 2020-06-15, godz. 11:02 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o politycznej sobocie na Opolszczyźnie, wizycie Andrzeja Dudy i jego kontrkandydatów - Na 24h przed spotkaniem w Opolu Rafał Trzaskowski wystosował list do sympatyków PiS, zapraszając ich do debaty o Polsce. Więc my na to odpowiedzieliśmy - mówił… » więcej 2020-06-12, godz. 14:13 WYBORY 2020: Jan Zimoch i Michał Maliński o przebiegu kampanii wyborczej, programach kandydatów To bardzo ważne dla samej kampanii i zdrowe dla demokracji, by mieszkańcy naszego województwa mieli okazję spotkać się z kandydatami - powiedział Jan Zimoch z… » więcej 2020-06-12, godz. 13:45 WYBORY 2020: Dr Bartłomiej Machnik o specyfice kampanii na dwa tygodnie przed wyborami - Od resetu kampanii mamy jakieś 3 tygodnie, a więc to krótki czas, żeby przejechać kraj i dotrzeć z przekazem do wszystkich grup społecznych. Wchodzimy w stały… » więcej 2020-06-10, godz. 10:55 Tadeusz Goc o kondycji Strzelec Opolskich w okresie pandemii - Trzeba nauczyć się żyć w innych warunkach, wszystko ostrożnie i z umiarem, ale jednak trzeba służyć mieszkańcom – mówił w Loży Radiowej Tadeusz Goc, burmistrz… » więcej 2020-06-10, godz. 10:54 Edward Kinder o nowych przepisach ruchu drogowego, egzaminach na prawo jazdy - Mają zostać zmienione przepisy dotyczące przekraczania prędkości o 50 kilometrów na godzinę poza terenem zabudowanym – powiedział Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »