Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 27.01.2015 Marek Cholewa o ładzie dzielnicowym Opola…
2015-01-27, 15:18 Autor: Radio Opole

27.01.2015 Marek Cholewa o ładzie dzielnicowym Opola, okresie przejściowym i obietnicach nowych włodarzy, którzy obiecali podzielić się władzą i kasą z obywatelami

- Czy będziemy dla władz Opola partnerem? To byłoby idealne rozwiązanie, ale na dziś powiem, że chcielibyśmy być przez ratusz postrzegani jako doradcy, których głosu warto czasem posłuchać - powiedział w Loży Radiowej Marek Cholewa z rady dzielnicy Szczepanowice-Wójtowa wieś, największej w Opolu.

Adam Wojakowski i Marek CholewaZa poprzedniej władzy, tak przynajmniej twierdzi nasz gość, rady dzielnic niby funkcjonowały, ale ostateczne decyzje i tak podejmowali ratuszowi urzędnicy.

- Byliśmy tymi, którzy organizują zabawy i festyny - wspomina.

Ostatnie wybory wygrała jednak ekipa, która mocno deklarowała wspieranie rad dzielnic. Marcin Ociepa, uczestnik drugiej tury a dziś przewodniczący Rady Miasta, od zawsze lobbował na rzecz tworzenia nowych rad i poszerzania ich uprawnień. Arkadiusz wiśniewski, zwycięzca wyborów, obiecywał w kampanii obywatelskie Opole. Co więcej, mówi nasz gość, na ich listach kandydatów na radnych nie brakowało działaczy dzielnicowych rad. Dziś mają nadzieję, że obaj panowie spełnią swoje obietnice.

Początki są obiecujące, kwota przeznaczona dla rad dzielnic wzrosła z planowanych 750 tysięcy do miliona. W tym tygodniu ustalono kompromisowo, że każda rada, mimo różnic między dzielnicami (Szczepanowice-Wójtowa Wieś ma około 20 tysięcy mieszkańców, Wróblin dziesięć razy mniej) dostaną w tym roku po 100 tysięcy.

- Będziemy mogli w tym przejściowym okresie udowodnić, że potrafimy zrobić coś sensownego - mówi Cholewa. - A jaki będzie docelowy model funkcjonowania rad dzielnic? To już pytanie do prezydenta Wiśniewskiego.

Niewykluczone, że nadzieje z nim związane się spełnią. Jak mówi nasz gość, Wiśniewski zapowiedział powołania do życia nowego ciała opiniującego: Konwentu Przewodniczących Rad Dzielnic.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2020-08-11, godz. 14:35 Robert Tistek o przyszłości Kukiz'15 i Koalicji Polskiej - O nas jest ostatnio cicho, bo tworzą się odrębne rzeczy związane z powstaniem partii, musimy się przeorientować i chcemy „oddokumentować” samo stowarzyszenie… » więcej 2020-08-11, godz. 14:03 Aneta Gniazdowska o wypoczynku nad wodą - Cały czas pracujemy nad tym, by woda była bezpieczna, przede wszystkim w kąpieliskach i basenach - zastrzegła Aneta Gniazdowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno… » więcej 2020-08-10, godz. 14:47 Violetta Porowska o zaprzysiężeniu prezydenta i jego orędziu - To wyjątkowe wydarzenie. Prywatnie bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym Zgromadzeniu Narodowym - powiedziała o zaprzysiężeniu prezydenta… » więcej 2020-08-10, godz. 14:32 Tomasz Kostuś o tym, że orędzie prezydenta "nie rzuciło go na kolana" - Zaprzysiężenie oglądałem w telewizji, nie uczestniczyłem w nim na Sali plenarnej, dlatego że cenię sobie bezpieczeństwo moje i najbliższych, a biorąc… » więcej 2020-08-07, godz. 15:33 MLR: O zaprzysiężeniu prezydenta i aferze w urzędzie marszałkowskim Różne oceny uroczystości zaprzysiężenia prezydenta i zarzutów wobec marszałka Andrzeja Buły. » więcej 2020-08-07, godz. 14:14 Dr Rafał Parvi o pieniądzach, cennych kruszcach i inwestycjach - Zawsze tak jest w trakcie kryzysu, dodatkowo teraz mamy bardzo niskie stopy procentowe – powiedział o ucieczce ludzi od pieniędzy ekonomista dr Rafał Parvi… » więcej 2020-08-07, godz. 08:48 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa". O potencjalnym kryzysie i kondycji przedsiębiorstw Pracodawcy, związkowcy i ekonomiści ostrożni w prognozach kryzysu. Na razie gospodarka ma się relatywnie nieźle » więcej 2020-08-06, godz. 12:35 Prosto z Sejmu: Marcin Ociepa o uroczystości zaprzysiężenia prezydenta, zachowaniu opozycji - Na wielu poziomach uważam to nie tylko za gest niehonorowy, nieprzyzwoity, ale także błąd polityczny – ocenił wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa… » więcej 2020-08-05, godz. 15:03 Sebastian Szczurek o pomocy przedsiębiorcom oraz o bonie turystycznym - Od połowy marca mieliśmy znacznie więcej pracy niż zwykle - przyznał Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. » więcej 2020-08-05, godz. 14:46 Tomasz Krzemienowski o kontrolach podczas pandemii i mobbingu - Na szczęście jako pracownicy wszyscy jesteśmy zdrowi – podkreślił Tomasz Krzemienowski, zastępca okręgowego inspektora pracy w Opolu. – Ale musieliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***