Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą…
2020-03-26, 13:28 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą rozmawia Magdalena Ogórek

Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Wybór metody głosowania w sejmie podczas pandemii i zachowanie opozycji, egzotyczna koalicja Konfederacji i Platformy Obywatelskiej, wyrok TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów oraz ucieczka „Hossa” – to tematy, które dziś w rozmowie z Sebastianem Kaletą, wiceministrem sprawiedliwości poruszyła Magdalena Ogórek.
Na początku rozmowy Magdalena Ogórek poprosiła swojego rozmówcę o odniesienie się do słów posła PO Tomasza Kostusia, który powiedział, że obowiązkiem posła jest uczestniczenie w posiedzeniu i nie można było go przeprowadzić w sposób zdalny, bo Kancelaria nie poradziła sobie z takim wyzwaniem.

- Platforma miota się w tym tygodniu niesamowicie jeśli chodzi o możliwość rozpatrywania kluczowego projektu, czyli Tarczy Antykryzysowej – ocenił Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

- Pracujemy nad tym intensywnie i oczywiście znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji i wcześniej niespotykanej w polskim parlamentaryzmie. Musimy się zmierzyć z tym precedensem i jak najlepiej zorganizować obrady sejmu. Postawa Platformy wygląda tak, że cokolwiek byśmy nie zaproponowali to oni zaproponują coś, żeby do pracy parlamentu nie doszło. A powinniśmy szukać wspólnych rozwiązań – stwierdził wiceminister Kaleta.
- Jak Pan rozumie tę egzotyczną koalicję, która wczoraj się wyłoniła - Konfederacja ma to samo zdanie co Platforma Obywatelska. Internauci piszą, że koalicji Budka-Winnicki jeszcze Polska nie widziała – mówiła redaktor Ogórek.

- Widziała, tylko nie zostało to nagłośnione. Kiedy głosowano rekompensatę dla mediów publicznych Budka podchodził do Konfederacji do posłów Kuleszy i Bosaka i coś obmawiali. Za kilkanaście minut wyjęli karty, by zerwać kworum. I ta koalicja dziś powtarza ten mechanizm. Jestem przekonany, że Platformie chodziło o to, żeby zdestabilizować możliwość organizacji sejmu, wyciągnąć karty i nie zagłosować nad Tarczą, a potem obarczyć marszałek Witek, że nie potrafiła zorganizować obrad. Konfederacja i PO ręka w rękę próbują zdestabilizować pracę sejmu – ocenił Sebastian Kaleta.

W rozmowie poruszono także temat „Hossa”, znanego z tzw. „mafii wnuczkowej”.
- Dzięki polskiemu sądowi został wypuszczony „Hoss”. To ta osoba, która przeprowadzała wymuszenia tzw. metodą na wnuczka. O nim pisali Niemcy w kontekście wpadek i kompromitacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. On dwa dni po wypuszczeniu uciekł – mówiła Ogórek.

- To jest lekkomyślny sąd. Już raz Hoss tak zrobił, dokładnie w tej samej sytuacji; sąd nie przyznał aresztu, potem przyznał, a ten w międzyczasie uciekł. Hoss zakpił z naszego państwa, ale nie z prokuratury, tylko z sądu, który niestety nie broni Polaków przed przestępstwami. Niestety, tutaj muszą spaść słowa krytyki na sąd – mówił wiceminister Kaleta.

W wywiadzie omówiono też kwestię Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odrzucił pytania prejudycjalne polskich sądów ws. systemu dyscyplinarnego.

Zobacz także

2020-04-03, godz. 16:59 Jan Zimoch o kompromisowej propozycji zmiany Konstytucji i o tarczy antykryzysowej - Od kolegów z Prawa i Sprawiedliwości zależy, czy zostanie znaleziony jakiś kompromis. My, jako Porozumienie, zasugerowaliśmy pewną formę kompromisu, która została… » więcej 2020-04-03, godz. 16:35 Bartosz Maziarz o Macedonii Północnej w NATO i roli sojuszu w czasie pandemii - Przystąpienie Macedonii Północnej do NATO wzmacnia bardziej bezpieczeństwo polityczne, niż militarne, bo wiadomo, że potencjał militarny samej Macedonii Północnej… » więcej 2020-04-02, godz. 14:22 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Waldemarem Budą » więcej 2020-04-02, godz. 12:16 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą - Najpoważniejszym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem jest nasza odpowiedzialność, samodyscyplina i cierpliwość – mówiła w rozmowie z Magdaleną Ogórek europoseł… » więcej 2020-04-01, godz. 14:22 Sławomir Grzywa o tym, że może pokonać Andrzeja Dudę i o sile własnego oddziaływania - Kandyduję na urząd Prezydenta RP, gdyż uznałem, że na scenie politycznej nie ma osoby w opozycji, która mogłaby pokonać Andrzeja Dudę, a moim zdaniem Andrzej… » więcej 2020-04-01, godz. 09:19 Magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Piotra Semki w Loży Radiowej cz.3 [AUDIO] Publicyści Piotr Cywiński i Piotr Semka w ramach "Magazynu międzynarodowego" omawiali walkę z koronawirusem we Włoszech, Hiszpanii i Francji, a do rozmowy zaprosili… » więcej 2020-03-31, godz. 15:37 Szymon Hołownia o państwie do kitu i konieczności użycia narzędzia ostatecznego - Dziś w zderzeniu z epidemią koronawirusa widać, jak nasze państwo po prostu rozchodzi się w szwach w bardzo wielu miejscach, w których nie powinno się rozchodzić… » więcej 2020-03-30, godz. 13:58 Paweł Kukiz o niemożliwych wyborach prezydenckich, sejmowym e-votingu i zbyt cienkiej tarczy antykryzysowej - Wybory to potężna operacja logistyczna, to nie jest tylko kwestia tego, że ludzie idą albo nie idą do urn. To jest dwadzieścia kilka tysięcy komisji wyborczych… » więcej 2020-03-30, godz. 13:55 Katarzyna Czochara o sejmowym posiedzeniu ws. Tarczy Antykryzysowej i zmianie Kodeksu Wyborczego i apelu o bojkot wybo… - Nie tak dawno odbyły się wybory uzupełniające w kilku gminach, do rad miejskich czy na wójta, i tam były zachowane szczególne środki ostrożności jak np. jednorazowe… » więcej 2020-03-30, godz. 13:52 Ryszard Wilczyński o zdalnych głosowaniach i o sejmowych pracach nad tarczą antykryzysową - Głosowania były bardzo rozwlekłe, trwały do godz. 6:15 nad ranem, ale to jest uciążliwość, która jest błahostką w porównaniu z trudnościami innych ludzi. Faktem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »