Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Z Sebastianem…
2020-03-26, 13:28 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą rozmawia Magdalena Ogórek

Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Sebastian Kaleta [fot. gov.pl]
Wybór metody głosowania w sejmie podczas pandemii i zachowanie opozycji, egzotyczna koalicja Konfederacji i Platformy Obywatelskiej, wyrok TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów oraz ucieczka „Hossa” – to tematy, które dziś w rozmowie z Sebastianem Kaletą, wiceministrem sprawiedliwości poruszyła Magdalena Ogórek.
Na początku rozmowy Magdalena Ogórek poprosiła swojego rozmówcę o odniesienie się do słów posła PO Tomasza Kostusia, który powiedział, że obowiązkiem posła jest uczestniczenie w posiedzeniu i nie można było go przeprowadzić w sposób zdalny, bo Kancelaria nie poradziła sobie z takim wyzwaniem.

- Platforma miota się w tym tygodniu niesamowicie jeśli chodzi o możliwość rozpatrywania kluczowego projektu, czyli Tarczy Antykryzysowej – ocenił Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

- Pracujemy nad tym intensywnie i oczywiście znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji i wcześniej niespotykanej w polskim parlamentaryzmie. Musimy się zmierzyć z tym precedensem i jak najlepiej zorganizować obrady sejmu. Postawa Platformy wygląda tak, że cokolwiek byśmy nie zaproponowali to oni zaproponują coś, żeby do pracy parlamentu nie doszło. A powinniśmy szukać wspólnych rozwiązań – stwierdził wiceminister Kaleta.
- Jak Pan rozumie tę egzotyczną koalicję, która wczoraj się wyłoniła - Konfederacja ma to samo zdanie co Platforma Obywatelska. Internauci piszą, że koalicji Budka-Winnicki jeszcze Polska nie widziała – mówiła redaktor Ogórek.

- Widziała, tylko nie zostało to nagłośnione. Kiedy głosowano rekompensatę dla mediów publicznych Budka podchodził do Konfederacji do posłów Kuleszy i Bosaka i coś obmawiali. Za kilkanaście minut wyjęli karty, by zerwać kworum. I ta koalicja dziś powtarza ten mechanizm. Jestem przekonany, że Platformie chodziło o to, żeby zdestabilizować możliwość organizacji sejmu, wyciągnąć karty i nie zagłosować nad Tarczą, a potem obarczyć marszałek Witek, że nie potrafiła zorganizować obrad. Konfederacja i PO ręka w rękę próbują zdestabilizować pracę sejmu – ocenił Sebastian Kaleta.

W rozmowie poruszono także temat „Hossa”, znanego z tzw. „mafii wnuczkowej”.
- Dzięki polskiemu sądowi został wypuszczony „Hoss”. To ta osoba, która przeprowadzała wymuszenia tzw. metodą na wnuczka. O nim pisali Niemcy w kontekście wpadek i kompromitacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. On dwa dni po wypuszczeniu uciekł – mówiła Ogórek.

- To jest lekkomyślny sąd. Już raz Hoss tak zrobił, dokładnie w tej samej sytuacji; sąd nie przyznał aresztu, potem przyznał, a ten w międzyczasie uciekł. Hoss zakpił z naszego państwa, ale nie z prokuratury, tylko z sądu, który niestety nie broni Polaków przed przestępstwami. Niestety, tutaj muszą spaść słowa krytyki na sąd – mówił wiceminister Kaleta.

W wywiadzie omówiono też kwestię Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odrzucił pytania prejudycjalne polskich sądów ws. systemu dyscyplinarnego.

Zobacz także

2020-11-27, godz. 14:33 Michał Nowak o wymianie apeli między radnymi PiS a PO ws. Strajku Kobiet w Kędzierzynie-Koźlu - To czy dane zgromadzenie łamie prawo nie oceniają radni PiS-u, a policja - mówił Michał Nowak, miejski radny, wiceprzewodniczący klubu radnych Sabiny Nowosielskiej… » więcej 2020-11-27, godz. 14:30 Andrzej Lachowicz o Strajku Kobiet w Kędzierzynie - Koźlu i apelu radnych PiS - Żadna z ekip organizujących marsz nie zadbała o odległości podczas marszów, które nie były spontaniczne, a zorganizowane - powiedział w Loży Radiowej… » więcej 2020-11-26, godz. 09:23 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem Pawłem Kukizem o tym czy przetrwa koalicja Polska… - Zawsze będę walczył o moje postulaty, ja nie przeszedłem do sejmu szukać kolegów w PSL-u, Platformie Obywatelskiej czy PiS-e – mówił w programie „Prosto… » więcej 2020-11-25, godz. 15:14 Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena - Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny… » więcej 2020-11-25, godz. 14:44 Dr Rafał Parvi o święcie wyprzedaży, czyli popularnym Black Friday - Osobiście do końca nie wierzę w te promocje, które widnieją na tabliczkach przed sklepami. Przecież cena mogła zostać specjalnie zawyżona. Dobrze jest… » więcej 2020-11-24, godz. 14:25 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (24.11) W polityce nie ma czasu na przerwę, polityka nie znosi próżni, stąd - jak co wtorek - cykl pn. "Co tam Panie w polityce?". Komentują: publicysta i komentator… » więcej 2020-11-24, godz. 13:59 Dr. hab. Daniel Puciato i Piotr Mielec o restrykcjach nałożonych na branżę turystyczną - Są różne prognozy mówiące o tym, kiedy branża turystyczna na świecie wróci do normalności po pandemii. Optymistyczna prognoza mówi, że branża odrodzi… » więcej 2020-11-23, godz. 15:27 Danuta Jazłowiecka m.in. o polskim wecie ws. budżetu unijnego - Oczywiście mamy prawo do weta, ale pamiętajmy, że to burzy naszą wiarygodność w oczach państw Unii. To weto, które proponuje Polska jest absurdalnym… » więcej 2020-11-23, godz. 15:13 Katarzyna Czochara o przywróceniu jej praw członka PiS - Cieszę się, że przywrócono mi prawa posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Do tej partii należę od samego początku i dlatego tak bardzo ważny jest dla mnie… » więcej 2020-11-20, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej po zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Patryk Watras (Młodzi dla Wolności, Konfederacja), Krzysztof Grudzień (Forum Młodych Solidarnej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »