Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2020-03-26, 13:24 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem

Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Rozmowa została przeprowadzona na dwie godziny przed rozpoczęciem obrad sejmu, a przypomnijmy, że obrady dotyczyły prac nad regulaminem, który umożliwiłby posłom zdalne głosowanie.
- Czy uważa Pan że to co zrobił Borys Budka jest rozsądne? Do tego dołożę słowa Kidawy Błońskiej, która wczoraj w rozmowie z innymi politykami stwierdziła, że Konstytucja jest ważniejsza niż zdrowie i życia Polaków. Przecież można było głosować zdalnie. Czy naprawdę musi być tak, że wszystko musi funkcjonować na tzw. anty PiS-ie, nawet w sytuacji epidemii - pytała Magdalena Ogórek.

- To jest szczególna sytuacja, która wymaga szczególnych działań – odpowiedział Tomasz Kostuś, opolski poseł PO. – Przypominam, że miejscem pracy parlamentarzystów jest polski sejm i Warszawa. Po drugie nie ma dzisiaj możliwości, abyśmy z dnia na dzień zorganizowali pracę sejmu w sposób zdalny – mówił Kostuś.

- Przez ostatnie 4 lata Kancelaria Sejmu nie poradziła sobie z prostym zadaniem jakim jest zmiana systemu głosowania. Do dzisiaj nie zostało to przeprowadzone, bo to przerosło możliwości techniczne i organizacyjne kancelarii. Co najważniejsze: my stoimy na straży prawa i praworządności i nie możemy pozwolić, by to prawo omijać – zaznaczył poseł Tomasz Kostuś i dodał, że tysiące Polaków pracuje więc nie uważa, aby posłowie pracowali zdalnie, dopóki nie pozwalają na to kwestie formalno-prawne.

Magdalena Ogórek zwróciła uwagę, że są grupy społeczne, które pracują i zachowują środki ostrożności, ale mają do tego instrumenty. – Wy tego nie macie – zaznaczyła.

- Internauci przypominają dziś słowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który mówił, że nad prawem stoi dobro narodu. I chce zapytać jak człowiek człowieka, czy jeśli wśród 460 posłów albo z obsługi będzie osoba zarażona i ona potem przekaże infekcję innym, rozwiezie ją po Polsce, czy jeśli umrze ktoś starszy, bo sobie z tym nie poradzi, to czy będziecie umieli żyć z tą świadomością? – pytała redaktor Ogórek.

- My nie robimy wyjątku. Parlament chorwacki, niemiecki i francuski normalnie funkcjonuje, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno parlamentarzystów jak i obsługi – mówił Kostuś.

- Jeżeli Pani wpisuje się w tę "narrację troski", proszę zapytać Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i najważniejszych polityków w Polsce, dlaczego tak uparcie dążą do tego, żeby wybory odbyły się 10 maja. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że wtedy będzie szczyt zachorowań i będzie apogeum – dodał i zaapelował do polityków PiS-u, aby "powstrzymali to szaleństwo".

Całej rozmowy można posłuchać poniżej.

Zobacz także

2020-11-26, godz. 09:23 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem Pawłem Kukizem o tym czy przetrwa koalicja Polska… - Zawsze będę walczył o moje postulaty, ja nie przeszedłem do sejmu szukać kolegów w PSL-u, Platformie Obywatelskiej czy PiS-e – mówił w programie „Prosto… » więcej 2020-11-25, godz. 15:14 Dr Marek Kawa komentuje przejęcie władzy w USA przez administrację nowego prezydenta Joe Bidena - Donald Trump do tej pory nie przyznał się publicznie, że przegrał wybory z Joe Bidenem. Przedwczoraj minął termin do kiedy poszczególne stany powinny… » więcej 2020-11-25, godz. 14:44 Dr Rafał Parvi o święcie wyprzedaży, czyli popularnym Black Friday - Osobiście do końca nie wierzę w te promocje, które widnieją na tabliczkach przed sklepami. Przecież cena mogła zostać specjalnie zawyżona. Dobrze jest… » więcej 2020-11-24, godz. 14:25 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (24.11) W polityce nie ma czasu na przerwę, polityka nie znosi próżni, stąd - jak co wtorek - cykl pn. "Co tam Panie w polityce?". Komentują: publicysta i komentator… » więcej 2020-11-24, godz. 13:59 Dr. hab. Daniel Puciato i Piotr Mielec o restrykcjach nałożonych na branżę turystyczną - Są różne prognozy mówiące o tym, kiedy branża turystyczna na świecie wróci do normalności po pandemii. Optymistyczna prognoza mówi, że branża odrodzi… » więcej 2020-11-23, godz. 15:27 Danuta Jazłowiecka m.in. o polskim wecie ws. budżetu unijnego - Oczywiście mamy prawo do weta, ale pamiętajmy, że to burzy naszą wiarygodność w oczach państw Unii. To weto, które proponuje Polska jest absurdalnym… » więcej 2020-11-23, godz. 15:13 Katarzyna Czochara o przywróceniu jej praw członka PiS - Cieszę się, że przywrócono mi prawa posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Do tej partii należę od samego początku i dlatego tak bardzo ważny jest dla mnie… » więcej 2020-11-20, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej po zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Patryk Watras (Młodzi dla Wolności, Konfederacja), Krzysztof Grudzień (Forum Młodych Solidarnej… » więcej 2020-11-20, godz. 15:29 Adrian Czubak o szpitalu w Korfantowie, "Czarnej Księdze PiS" i Funduszu Dróg Samorządowych - Pan wicemarszałek Kolek trochę niepoważnie się zachowuje mówiąc, że jest zaskoczony, bo albo jest nieodpowiedzialny na swoim stanowisku albo był oszukiwany… » więcej 2020-11-19, godz. 15:27 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" m.i.n o czterodniowym dniu pracy jako sposobie na kryzys gospodarczy Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o pomyśle niemieckiego związku zawodowego czyli czterodniowego czasu pracy na czas kryzysu pandemicznego, a także o… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***