Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2020-03-26, 13:24 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem

Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Rozmowa została przeprowadzona na dwie godziny przed rozpoczęciem obrad sejmu, a przypomnijmy, że obrady dotyczyły prac nad regulaminem, który umożliwiłby posłom zdalne głosowanie.
- Czy uważa Pan że to co zrobił Borys Budka jest rozsądne? Do tego dołożę słowa Kidawy Błońskiej, która wczoraj w rozmowie z innymi politykami stwierdziła, że Konstytucja jest ważniejsza niż zdrowie i życia Polaków. Przecież można było głosować zdalnie. Czy naprawdę musi być tak, że wszystko musi funkcjonować na tzw. anty PiS-ie, nawet w sytuacji epidemii - pytała Magdalena Ogórek.

- To jest szczególna sytuacja, która wymaga szczególnych działań – odpowiedział Tomasz Kostuś, opolski poseł PO. – Przypominam, że miejscem pracy parlamentarzystów jest polski sejm i Warszawa. Po drugie nie ma dzisiaj możliwości, abyśmy z dnia na dzień zorganizowali pracę sejmu w sposób zdalny – mówił Kostuś.

- Przez ostatnie 4 lata Kancelaria Sejmu nie poradziła sobie z prostym zadaniem jakim jest zmiana systemu głosowania. Do dzisiaj nie zostało to przeprowadzone, bo to przerosło możliwości techniczne i organizacyjne kancelarii. Co najważniejsze: my stoimy na straży prawa i praworządności i nie możemy pozwolić, by to prawo omijać – zaznaczył poseł Tomasz Kostuś i dodał, że tysiące Polaków pracuje więc nie uważa, aby posłowie pracowali zdalnie, dopóki nie pozwalają na to kwestie formalno-prawne.

Magdalena Ogórek zwróciła uwagę, że są grupy społeczne, które pracują i zachowują środki ostrożności, ale mają do tego instrumenty. – Wy tego nie macie – zaznaczyła.

- Internauci przypominają dziś słowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który mówił, że nad prawem stoi dobro narodu. I chce zapytać jak człowiek człowieka, czy jeśli wśród 460 posłów albo z obsługi będzie osoba zarażona i ona potem przekaże infekcję innym, rozwiezie ją po Polsce, czy jeśli umrze ktoś starszy, bo sobie z tym nie poradzi, to czy będziecie umieli żyć z tą świadomością? – pytała redaktor Ogórek.

- My nie robimy wyjątku. Parlament chorwacki, niemiecki i francuski normalnie funkcjonuje, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno parlamentarzystów jak i obsługi – mówił Kostuś.

- Jeżeli Pani wpisuje się w tę "narrację troski", proszę zapytać Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i najważniejszych polityków w Polsce, dlaczego tak uparcie dążą do tego, żeby wybory odbyły się 10 maja. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że wtedy będzie szczyt zachorowań i będzie apogeum – dodał i zaapelował do polityków PiS-u, aby "powstrzymali to szaleństwo".

Całej rozmowy można posłuchać poniżej.

Zobacz także

2020-04-03, godz. 16:59 Jan Zimoch o kompromisowej propozycji zmiany Konstytucji i o tarczy antykryzysowej - Od kolegów z Prawa i Sprawiedliwości zależy, czy zostanie znaleziony jakiś kompromis. My, jako Porozumienie, zasugerowaliśmy pewną formę kompromisu, która została… » więcej 2020-04-03, godz. 16:35 Bartosz Maziarz o Macedonii Północnej w NATO i roli sojuszu w czasie pandemii - Przystąpienie Macedonii Północnej do NATO wzmacnia bardziej bezpieczeństwo polityczne, niż militarne, bo wiadomo, że potencjał militarny samej Macedonii Północnej… » więcej 2020-04-02, godz. 14:22 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Waldemarem Budą » więcej 2020-04-02, godz. 12:16 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą - Najpoważniejszym sprzymierzeńcem w walce z koronawirusem jest nasza odpowiedzialność, samodyscyplina i cierpliwość – mówiła w rozmowie z Magdaleną Ogórek europoseł… » więcej 2020-04-01, godz. 14:22 Sławomir Grzywa o tym, że może pokonać Andrzeja Dudę i o sile własnego oddziaływania - Kandyduję na urząd Prezydenta RP, gdyż uznałem, że na scenie politycznej nie ma osoby w opozycji, która mogłaby pokonać Andrzeja Dudę, a moim zdaniem Andrzej… » więcej 2020-04-01, godz. 09:19 Magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Piotra Semki w Loży Radiowej cz.3 [AUDIO] Publicyści Piotr Cywiński i Piotr Semka w ramach "Magazynu międzynarodowego" omawiali walkę z koronawirusem we Włoszech, Hiszpanii i Francji, a do rozmowy zaprosili… » więcej 2020-03-31, godz. 15:37 Szymon Hołownia o państwie do kitu i konieczności użycia narzędzia ostatecznego - Dziś w zderzeniu z epidemią koronawirusa widać, jak nasze państwo po prostu rozchodzi się w szwach w bardzo wielu miejscach, w których nie powinno się rozchodzić… » więcej 2020-03-30, godz. 13:58 Paweł Kukiz o niemożliwych wyborach prezydenckich, sejmowym e-votingu i zbyt cienkiej tarczy antykryzysowej - Wybory to potężna operacja logistyczna, to nie jest tylko kwestia tego, że ludzie idą albo nie idą do urn. To jest dwadzieścia kilka tysięcy komisji wyborczych… » więcej 2020-03-30, godz. 13:55 Katarzyna Czochara o sejmowym posiedzeniu ws. Tarczy Antykryzysowej i zmianie Kodeksu Wyborczego i apelu o bojkot wybo… - Nie tak dawno odbyły się wybory uzupełniające w kilku gminach, do rad miejskich czy na wójta, i tam były zachowane szczególne środki ostrożności jak np. jednorazowe… » więcej 2020-03-30, godz. 13:52 Ryszard Wilczyński o zdalnych głosowaniach i o sejmowych pracach nad tarczą antykryzysową - Głosowania były bardzo rozwlekłe, trwały do godz. 6:15 nad ranem, ale to jest uciążliwość, która jest błahostką w porównaniu z trudnościami innych ludzi. Faktem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »