Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » 'Prosto z sejmu' w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek…
2020-03-26, 13:24 Autor: Magdalena Ogórek, Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem

Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gościem Magdaleny Ogórek był dziś opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Rozmowa została przeprowadzona na dwie godziny przed rozpoczęciem obrad sejmu, a przypomnijmy, że obrady dotyczyły prac nad regulaminem, który umożliwiłby posłom zdalne głosowanie.
- Czy uważa Pan że to co zrobił Borys Budka jest rozsądne? Do tego dołożę słowa Kidawy Błońskiej, która wczoraj w rozmowie z innymi politykami stwierdziła, że Konstytucja jest ważniejsza niż zdrowie i życia Polaków. Przecież można było głosować zdalnie. Czy naprawdę musi być tak, że wszystko musi funkcjonować na tzw. anty PiS-ie, nawet w sytuacji epidemii - pytała Magdalena Ogórek.

- To jest szczególna sytuacja, która wymaga szczególnych działań – odpowiedział Tomasz Kostuś, opolski poseł PO. – Przypominam, że miejscem pracy parlamentarzystów jest polski sejm i Warszawa. Po drugie nie ma dzisiaj możliwości, abyśmy z dnia na dzień zorganizowali pracę sejmu w sposób zdalny – mówił Kostuś.

- Przez ostatnie 4 lata Kancelaria Sejmu nie poradziła sobie z prostym zadaniem jakim jest zmiana systemu głosowania. Do dzisiaj nie zostało to przeprowadzone, bo to przerosło możliwości techniczne i organizacyjne kancelarii. Co najważniejsze: my stoimy na straży prawa i praworządności i nie możemy pozwolić, by to prawo omijać – zaznaczył poseł Tomasz Kostuś i dodał, że tysiące Polaków pracuje więc nie uważa, aby posłowie pracowali zdalnie, dopóki nie pozwalają na to kwestie formalno-prawne.

Magdalena Ogórek zwróciła uwagę, że są grupy społeczne, które pracują i zachowują środki ostrożności, ale mają do tego instrumenty. – Wy tego nie macie – zaznaczyła.

- Internauci przypominają dziś słowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który mówił, że nad prawem stoi dobro narodu. I chce zapytać jak człowiek człowieka, czy jeśli wśród 460 posłów albo z obsługi będzie osoba zarażona i ona potem przekaże infekcję innym, rozwiezie ją po Polsce, czy jeśli umrze ktoś starszy, bo sobie z tym nie poradzi, to czy będziecie umieli żyć z tą świadomością? – pytała redaktor Ogórek.

- My nie robimy wyjątku. Parlament chorwacki, niemiecki i francuski normalnie funkcjonuje, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno parlamentarzystów jak i obsługi – mówił Kostuś.

- Jeżeli Pani wpisuje się w tę "narrację troski", proszę zapytać Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i najważniejszych polityków w Polsce, dlaczego tak uparcie dążą do tego, żeby wybory odbyły się 10 maja. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że wtedy będzie szczyt zachorowań i będzie apogeum – dodał i zaapelował do polityków PiS-u, aby "powstrzymali to szaleństwo".

Całej rozmowy można posłuchać poniżej.

Zobacz także

2020-04-10, godz. 13:34 Tomasz Greniuch o genezie zbrodni katyńskiej i bohaterach, którzy mieli odwagę o niej mówić - Pamiętam, że byłem wówczas w trasie, usłyszałem tę wiadomość za pośrednictwem radia i zamurowało mnie, podobnie jak moich współtowarzyszy. Byliśmy wstrząśnięci… » więcej 2020-04-10, godz. 13:06 Jerzy Czerwiński w rozmowie z Janem Poniatyszynem o - Do tej pory pamiętam jaka była sytuacja kiedy docierały do mnie pierwsze wiadomości o katastrofie - mówił w rozmowie z Janem Poniatyszynem Jerzy Czerwiński… » więcej 2020-04-10, godz. 12:34 Ryszard Szram o refleksjach z wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i działalności Klubu Gazety Polskiej upamiętniającej katastrofę… - 10 lat temu, 10 kwietnia zginęło 96 osób i to jest data i wydarzenie, którego nie da się wymazać z pamięci. Ta koszmarna sobota zostanie z nami już na zawsze… » więcej 2020-04-09, godz. 14:50 Magdalena Ogórek rozmawia z ks. bp. Rafałem Markowskim Redaktor Magdalena Ogórek rozmawiała z ks. bp. Rafałem Markowskim o pustych Kościołach, o potrzebie i szukania tego kontaktu z Kościołem przez wiernych i Wielkim… » więcej 2020-04-09, godz. 14:50 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Michałem Wójcikiem - Zupełnie nie rozumiem sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE – mówił w Loży Radiowej Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, którego redaktor… » więcej 2020-04-08, godz. 15:29 Michał Siek o zdalnym nauczaniu w regionie i terminach egzaminów - Warunki nadal są różne, nie wszędzie się da wszystko poprawić, ale zostały uruchomione środki dla samorządów na zakup sprzętu komputerowego czy dostęp do internetu… » więcej 2020-04-07, godz. 12:47 Bartłomiej Stawiarski o tym jak funkcjonuje Namysłów w czasach epidemii - Nie mamy jeszcze dokładnych szacunków jak może wyglądać budżet. Na pewno liczymy się z tym, że wpływy z PIT-u, CIT-u i pewnie w jakiejś mierze z podatku od nieruchomości… » więcej 2020-04-06, godz. 14:14 Violetta Porowska tuż po głosowaniach w sejmie ws. głosowania korespondencyjnego - Sytuacja jet wyjątkowa dla każdego z państw i każde wskazuje to, które uważa za najlepsze. W przypadku Polski koalicja rządząca wskazała na rozwiązanie korespondencyjne… » więcej 2020-04-06, godz. 14:10 Jerzy Przystajko o telenoweli wyborczej i o przestrzeni na odważne rozwiązania - To jest mam nadzieję ostatni odcinek telenoweli pt. zróbmy lub nie zróbmy wyborów w Polsce 10 maja. Te wybory i tak się nie odbędą, a to że rozmawiamy o nich… » więcej 2020-04-03, godz. 16:59 Jan Zimoch o kompromisowej propozycji zmiany Konstytucji i o tarczy antykryzysowej - Od kolegów z Prawa i Sprawiedliwości zależy, czy zostanie znaleziony jakiś kompromis. My, jako Porozumienie, zasugerowaliśmy pewną formę kompromisu, która została… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »