Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym…
2020-03-09, 15:40 Autor: Ewa Skrabacz

Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym, czyli wspomnienie pierwszej Rady Miasta Opola z 1990 r.

Jerzy Szteliga o łące kwiecistej i tańcu politycznym, czyli wspomnienie pierwszej Rady Miasta Opola z 1990 r.
- Byliśmy pionierami, robiliśmy wszystko po raz pierwszy, od początku, nikt nam nie pomagał. Władza nam raczej przeszkadzała. Wbrew pozorom każda władza centralna zawsze z bólem oddaje kompetencje – mówił dr Jerzy Szteliga, który zasiadał w pierwszej Radzie Miasta Opola, wybranej w 1990 r.
- Byłem wówczas jedynym członkiem partii - Socjaldemokracji RP. Pozostali koledzy jeszcze do żadnych partii nie należeli, bez względu na to, czy poglądy mieli liberalne, prawicowe czy lewicowe. To był taki społeczny zaciąg fenomenalnych ludzi. Dominowali nauczyciele, ludzie kultury, prawnicy, komornicy, rzemieślnicy, działacze społeczni. To był taki konglomerat, taka łąka kwiecista i to nam się przydało, bo mnogość różnorodnych kompetencji, doświadczeń, składała się na sukces tej rady – wspominał Szteliga.

- Wszyscy wtedy pracowaliśmy społecznie. Otrzymywaliśmy dietę, ale ona wystarczała na jeden posiłek wieczorny w ratuszowym bufecie. Obrady trwały po kilkanaście godzin, a rozpoczynaliśmy je dopiero po dniu pracy. Tylko prezydent Kucharzewski i wiceprezydent Olszewski byli pracownikami etatowymi ratusza. I oczywiście pani skarbniczka – wyjaśniał Jerzy Szteliga.

- Po wyborach 1991 r. zaczął się taniec polityczny. Wybory doprowadziły do tego, że w radzie nastąpiła polaryzacja, pokazano własne poglądy: z jednej strony był Staszek Skakuj ze swoim liberalizmem, z drugiej strony był ortodoksyjny w stosunku do niego Leon Troniewski, późniejszy szef sejmiku, pojawili się członkowie Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a więc zaczęła się już – przepraszam za słowo – jatka polityczna – opowiadał Szteliga.

Zobacz także

2020-05-18, godz. 15:53 Rajmund Miller o zmianie kandydata na prezydenta i przebiegu kampanii wyborczej - Zostałem zaskoczony decyzją o rezygnacji z kandydowania ze strony pani Małgorzaty Kidawy Błońskiej – podkreślił Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-05-18, godz. 15:49 Jerzy Czerwiński o tym, że prace w senacie nad ustawą o wyborach korespondencyjnych powinny potrwać dwa tygodnie i zmianie… - Stanisław Karczewski miał większe doświadczeniem, w tamtej kadencji był marszałkiem i ma dłuższy staż i myślę, że za tą rezygnacją rzeczywiście stoją kwestie… » więcej 2020-05-18, godz. 15:46 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego Platforma Obywatelska zmieniła kandydata na prezydenta - Dzięki konsekwencji i determinacji samorządów i całej opozycji, ale też postawie Małgorzaty Kidawy – Błońskiej udało nam się zatrzymać szaleństwo majowych wyborów… » więcej 2020-05-15, godz. 08:22 Fabian Pszon i Tomasz Wiciak o zmianie kandydata przez Platformę Obywatelską, kampanii prezydenckiej i sondażach - Osobiście bardzo mi szkoda pani Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – zastrzegł Tomasz Wiciak z Forum Młodych Ludowców przy PSL. Nie wiadomo jeszcze kto na tym zyska. -… » więcej 2020-05-15, godz. 08:21 Grzegorz Filipek o tym, że pandemia stała się "paliwem" dla cyberprzestępców - Ostatnio jest bardzo dużo wycieków danych instytucji czy firm i niestety musimy się do tego przyzwyczaić bo tego będzie coraz więcej – przestrzegał w Loży Radiowej… » więcej 2020-05-14, godz. 15:21 Lesław Adamczyk o nowej odsłonie biznesu wywołanej pandemią, wyczekiwanych zmianach w kodeksie pracy - Sytuację mamy dynamiczną – zastrzegł Lesław Adamczyk z opolskiej Loży Buiness Centre Club. – Chodzi nam przede wszystkim o elastyczność. Pracodawca musi szybciej… » więcej 2020-05-14, godz. 15:10 Jerzy Szteliga o historii Karty Nauczyciela, potencjalnych jej zmianach i zagrożeniach dla oświaty - Kto wie, czy Karta Nauczyciela to nie jedno z największym osiągnięć II Rzeczpospolitej – zastrzegł Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice… » więcej 2020-05-14, godz. 13:56 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowska, szefową PiS w województwie opolskim W dzisiejszym programie Magdalena Ogórek i Violetta Porowska rozmawiały o wyborach korespodencyjnych, postulatach opozycji, kandydatach startujących w wyborach… » więcej 2020-05-14, godz. 13:50 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Olgą Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Magdalena Ogórek rozmawiała ze swoim gościem m.in. o bonie turystycznym i trzecim etapie odmrażania gospodarki, który wystartuje w poniedziałek 18 maja. » więcej 2020-05-13, godz. 14:12 Dr Tomasz Rólczyński o tym, że nieruchomości to nie najgorsza lokata kapitału w niepewnych czasach - Ceny poszybowały w górę i jeśli chodzi o największe miasta w Polsce typu Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk, był tam widoczny wzrost, choć w ostatnim… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »