Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Renata Kobylarz-Buła o nazistowskich ofiarach…
2020-03-03, 13:39 Autor: Joanna Matlak

Dr Renata Kobylarz-Buła o nazistowskich ofiarach eutanazji i wystawie w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

Dr Renata Kobylarz-Buła o nazistowskich ofiarach eutanazji i wystawie w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych
- Aktion T4 pochodzi od nazwy ulicy Tiergartenstraße 4 w budynku w Berlinie, od kamienicy w której było miejsce spotkań grupy zajmującej się przygotowaniem tej akcji . To była taka centrala, w której dokonywano najważniejszych postanowień dotyczących działań na terenie całej Rzeczy i krajów okupowanych – mówiła w Loży Radiowej Renata Kobylarz Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
Uroczyste otwarcie wystawy "Zapomniane ofiary nazistowskiej eutanazji – mord na pacjentach śląskich zakładów leczniczych w latach 1940–1945" odbyło się właśnie 3 marca. Wystawa to 20 ilustrowanych plansz opracowanych w języku polskim i niemieckim, która dokumentuje praktyki eksterminacji chorych umysłowo i niepełnosprawnych psychicznie.

Renata Kobylarz-Buła zwróciła uwagę, że mordy były popełniane na osobach psychicznie chorych, ale też niepełnosprawnych pod różnym względem, np. z upośledzeniem słuchu czy wzroku.

– Ta akcja ma swoje korzenie w nauce, ale oczywiście nie można tutaj postawić znaku równości – wyjaśniła. – Naukowcy z lat 20 i wcześniejszych mówili o rozmaitych problemach związanych z eugeniką, czyli próbą doboru takich ludzi, którzy będą najbardziej wartościowi pod względem genetycznym. To były rozważania naukowe, które zostały wykorzystane w latach 30. Ruch nazistowski tę bazę wykorzystał aby realizować politykę rasistowską – tłumaczyła wicedyrektor CMJW.

Ekspozycją można oglądać w muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu do 28 kwietnia.

Zobacz także

2020-05-18, godz. 15:53 Rajmund Miller o zmianie kandydata na prezydenta i przebiegu kampanii wyborczej - Zostałem zaskoczony decyzją o rezygnacji z kandydowania ze strony pani Małgorzaty Kidawy Błońskiej – podkreślił Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-05-18, godz. 15:49 Jerzy Czerwiński o tym, że prace w senacie nad ustawą o wyborach korespondencyjnych powinny potrwać dwa tygodnie i zmianie… - Stanisław Karczewski miał większe doświadczeniem, w tamtej kadencji był marszałkiem i ma dłuższy staż i myślę, że za tą rezygnacją rzeczywiście stoją kwestie… » więcej 2020-05-18, godz. 15:46 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego Platforma Obywatelska zmieniła kandydata na prezydenta - Dzięki konsekwencji i determinacji samorządów i całej opozycji, ale też postawie Małgorzaty Kidawy – Błońskiej udało nam się zatrzymać szaleństwo majowych wyborów… » więcej 2020-05-15, godz. 08:22 Fabian Pszon i Tomasz Wiciak o zmianie kandydata przez Platformę Obywatelską, kampanii prezydenckiej i sondażach - Osobiście bardzo mi szkoda pani Małgorzaty Kidawy – Błońskiej – zastrzegł Tomasz Wiciak z Forum Młodych Ludowców przy PSL. Nie wiadomo jeszcze kto na tym zyska. -… » więcej 2020-05-15, godz. 08:21 Grzegorz Filipek o tym, że pandemia stała się "paliwem" dla cyberprzestępców - Ostatnio jest bardzo dużo wycieków danych instytucji czy firm i niestety musimy się do tego przyzwyczaić bo tego będzie coraz więcej – przestrzegał w Loży Radiowej… » więcej 2020-05-14, godz. 15:21 Lesław Adamczyk o nowej odsłonie biznesu wywołanej pandemią, wyczekiwanych zmianach w kodeksie pracy - Sytuację mamy dynamiczną – zastrzegł Lesław Adamczyk z opolskiej Loży Buiness Centre Club. – Chodzi nam przede wszystkim o elastyczność. Pracodawca musi szybciej… » więcej 2020-05-14, godz. 15:10 Jerzy Szteliga o historii Karty Nauczyciela, potencjalnych jej zmianach i zagrożeniach dla oświaty - Kto wie, czy Karta Nauczyciela to nie jedno z największym osiągnięć II Rzeczpospolitej – zastrzegł Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice… » więcej 2020-05-14, godz. 13:56 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowska, szefową PiS w województwie opolskim W dzisiejszym programie Magdalena Ogórek i Violetta Porowska rozmawiały o wyborach korespodencyjnych, postulatach opozycji, kandydatach startujących w wyborach… » więcej 2020-05-14, godz. 13:50 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Olgą Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Magdalena Ogórek rozmawiała ze swoim gościem m.in. o bonie turystycznym i trzecim etapie odmrażania gospodarki, który wystartuje w poniedziałek 18 maja. » więcej 2020-05-13, godz. 14:12 Dr Tomasz Rólczyński o tym, że nieruchomości to nie najgorsza lokata kapitału w niepewnych czasach - Ceny poszybowały w górę i jeśli chodzi o największe miasta w Polsce typu Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk, był tam widoczny wzrost, choć w ostatnim… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »