Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Stanisław Niewiński o tym, co oznacza dymisja…
2020-01-17, 14:13 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Stanisław Niewiński o tym, co oznacza dymisja rosyjskiego rządu i jakie plany może mieć Władimir Putin

Dr Stanisław Niewiński o tym, co oznacza dymisja rosyjskiego rządu i jakie plany może mieć Władimir Putin
- Wydaje się, że są dwa najbardziej racjonalne powody zmian, których byliśmy ostatnio świadkami w Rosji. Jeden ma charakter krótkofalowy i jest związany z niekorzystną sytuacją gospodarczą w Rosji – dymisja rządu to reakcja na coraz liczniejsze wystąpienia społeczne. Drugi, długofalowy powód, czyli kwestia pozycji Władimira Putina po zakończeniu trwającej kadencji prezydenta, czyli po 2024 r. – mówił dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
- Putin po 2024 r. chciałby mieć jakiś wpływ, najlepiej jak największy, na to co się dzieje w Rosji. Chce zatem zmienić konstytucję, troszkę inaczej poustawiać sprawy administracyjne, zabezpieczyć swoją pozycję. Być może zajmie jakieś eksponowane stanowisko, np. szefa Rady Bezpieczeństwa i nawet, gdy będzie już inny prezydent i inny premier, on wciąż będzie miał ogromne znaczenie – dodał ekspert.

- Z jednej strony poparcie dla Putina topnieje, ale z drugiej strony od lat rośnie wśród Rosjan popularność Józefa Stalina. To pewien paradoks. Czy to znaczy, że społeczeństwo rosyjskie się liberalizuje i dojrzewa do zbudowania jakiegoś systemu demokratycznego czy wręcz przeciwnie? Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć – zaznaczył Niewiński.

- Z pewnością Władimir Putin będzie się starał kontynuować taką linię w polityce międzynarodowej, jaką Rosja prowadziła do tej pory. Rosja jest rozpostarta pomiędzy Europą i Azją, więc stara się wygrywać różne spory na tej linii. W tej chwili taką osią konfliktu jest rywalizacja amerykańsko-chińska. Rosja potrafi doskonale rozgrywać słabostki swoich konkurentów i wciąż jest jedną z największych potęg militarnych świata – podkreślił dr Niewiński.

Zobacz także

2020-02-20, godz. 16:46 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Kamilem Bortniczukiem oraz Dariuszem Standerskim W tym tygodniu gośćmi redaktor Magdaleny Ogórek byli Dariusz Standerski, dyrektor programowy Nowej Lewicy, a także Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2020-02-20, godz. 15:59 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców… » więcej 2020-02-18, godz. 14:38 Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”" Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"… » więcej 2020-02-17, godz. 15:03 Paweł Kampa o świdnickiej konwencji wyborczej Roberta Biedronia - Ogłoszenie naszego kandydata mieliśmy już w styczniu, a w tej chwili koncepcja jest taka, żeby przedstawić konkretne zakresy tematyczne, żeby nie zagłuszać przekazu… » więcej 2020-02-17, godz. 14:45 Katarzyna Czochara o inauguracji kampanii prezydenckiej w Warszawie, podatku cukrowym i obwodnicach - Wspaniała, wyjątkowa atmosfera. Myślę, że również ci który nie byli bezpośrednio na tej konwencji, a śledzili ją za pomocą mediów, czuli ogromną moc i energię… » więcej 2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej 2020-02-14, godz. 15:04 Zbigniew Bommersbach o śladach historii, które ujawniane są w czasie remontów i prac ziemnych Wszelkiego rodzaju odkrycia historyczne w Opolu zdarzają się przy okazji różnych prac i remontów na bieżąco. W momencie pojawienia się informacji o odkryciu do… » więcej 2020-02-13, godz. 15:57 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które… Podczas czwartkowej debaty z udziałem pracodawców i związkowców zastanawialiśmy się jakimi środkami skutecznie buduje się lojalność pracownika, by przywiązać go… » więcej 2020-02-13, godz. 15:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu E… W tym tygodniu zamiast prosto z Sejmu, red. Magdalena Ogórek prowadziła swój cotygodniowy wywiad ze studia Radia Opole. Jej rozmówczynią była Beata Kempa, europarlamentarzystka… » więcej 2020-02-12, godz. 15:48 Maciej Kalski o wzroście bezrobocia w woj. opolskim Bezrobocie u nas w województwie również wzrosło w styczniu, tak samo jak i w kraju, czyli 0,3% - mówił w Loży Radiowej Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »