Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku…
2020-01-10, 11:10 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie

Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie
- To co się dzieje w Australii nie jest na pewno katastrofą klimatyczną. Jest to rzeczywiście katastrofa biologiczna i oczywiście ludzka. Jeśli chodzi o klimat, to jednak wymiar tej tragedii jest zbyt mały, by nazywać ją katastrofą klimatyczną. Choć oczywiście emisje, które pojawiły się w związku z pożarami, w jakimś stopniu przyczynią się jednak do ocieplenia klimatycznego – wyjaśniał dr Krzysztof Badora z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego.
- Pożary o tej porze roku w Australii są czymś typowym. One występują zawsze, a to się bierze z tego, że klimat Australii w tym czasie kształtowany jest przez bardzo suche powietrze kontynentalne i wpływy klimatu z Oceanu Indyjskiego, które zawsze przynoszą bardzo dużą falę upałów. W tym roku problem jest taki, że to nastąpiło dużo wcześniej, pożary rozłożyły się na dłuższy okres i rzeczywiście są trochę bardziej intensywne – mówił naukowiec.

- Warto zwrócić uwagę, że formacje roślinne, które się palą w Australii, w wyjątkowych warunkach mają dużą łatwość nawet samozapłonu. Wszyscy znamy olejki eukaliptusowe. To olejki eteryczne, bardzo łatwopalne. W bardzo wysokiej temperaturze one masowo występują w powietrzu i wystarczy malutka iskra, uderzenie pioruna i powstaje pożar na bardzo dużą skalę – podkreślał dr Krzysztof Badora.

Naukowca zapytaliśmy także o brak zimy. Czy powinniśmy się już pogodzić z tym, że zimowy krajobraz to krajobraz bezśnieżny?

- W ostatnich latach, z kilkoma wyjątkami, zimy na Opolszczyźnie były prawie bez śniegu. Wydaje się, że należy się do tego przyzwyczaić. Naukowcy wiążą to z efektem ocieplenia klimatycznego. Nie możemy przewidzieć, jak będą wyglądały stany klimatyczno-pogodowe w kolejnym roku, czy pięciu latach. Wiemy jednak, że w perspektywie kilkudziesięciu lat, przy obecnych trendach, trwających od początku XX w., klimat raczej będzie się ocieplał – stwierdził dr Badora.

Zobacz także

2020-02-20, godz. 16:46 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Kamilem Bortniczukiem oraz Dariuszem Standerskim W tym tygodniu gośćmi redaktor Magdaleny Ogórek byli Dariusz Standerski, dyrektor programowy Nowej Lewicy, a także Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2020-02-20, godz. 15:59 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców… » więcej 2020-02-19, godz. 13:33 Andrzej Buła o Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej, trwających konkursach i początku kampanii wyborczej - Po raz kolejny nasi mieszkańcy udowodnili, że można na nich liczyć - mówił w Loży Radiowej Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. » więcej 2020-02-18, godz. 14:38 Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”" Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"… » więcej 2020-02-17, godz. 15:03 Paweł Kampa o świdnickiej konwencji wyborczej Roberta Biedronia - Ogłoszenie naszego kandydata mieliśmy już w styczniu, a w tej chwili koncepcja jest taka, żeby przedstawić konkretne zakresy tematyczne, żeby nie zagłuszać przekazu… » więcej 2020-02-17, godz. 14:45 Katarzyna Czochara o inauguracji kampanii prezydenckiej w Warszawie, podatku cukrowym i obwodnicach - Wspaniała, wyjątkowa atmosfera. Myślę, że również ci który nie byli bezpośrednio na tej konwencji, a śledzili ją za pomocą mediów, czuli ogromną moc i energię… » więcej 2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej 2020-02-14, godz. 15:04 Zbigniew Bommersbach o śladach historii, które ujawniane są w czasie remontów i prac ziemnych Wszelkiego rodzaju odkrycia historyczne w Opolu zdarzają się przy okazji różnych prac i remontów na bieżąco. W momencie pojawienia się informacji o odkryciu do… » więcej 2020-02-13, godz. 15:57 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które… Podczas czwartkowej debaty z udziałem pracodawców i związkowców zastanawialiśmy się jakimi środkami skutecznie buduje się lojalność pracownika, by przywiązać go… » więcej 2020-02-13, godz. 15:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu E… W tym tygodniu zamiast prosto z Sejmu, red. Magdalena Ogórek prowadziła swój cotygodniowy wywiad ze studia Radia Opole. Jej rozmówczynią była Beata Kempa, europarlamentarzystka… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »