Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska…
2019-12-19, 14:37 Autor: Joanna Matlak

B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska i A.Iszczuk o 75-leciu trzech opolskich liceów, które odbędzie się we wrześniu 2020 roku

Goście "Loży Radiowej" o obchodach 75-lecia I LO, II LO i III LO
Naszych gości pytaliśmy o program jubileuszu, historię szkół i współpracę.
Pomysł na wspólne świętowanie narodził się kilka lat wcześniej, kiedy Aleksander Iszczuk był jeszcze dyrektorem LO II. - Do końca lat 80. I LO, II LO i III LO były jedynymi liceami w Opolu. Jest o czym mówić i jest co wspominać, chcielibyśmy ten temat "uruchomić" w świadomości mieszkańców - mówił Iszczuk, obecnie radny Opola.

Szkoły powstawały w innych budynkach.- I LO powstawało jako liceum męskie, początkowo znajdowało się przy ulicy Katowickiej, a na początku lat 70. powędrowało do budynku przy ul. Miczurina, obecnie ul. Licealnej. „Dwójka” też była w innym budynku, początkowo mieściła się na rogu ul. Reymonta i ul. Kościuszki, to ten czerwony budynek w którym obecnie mieści się V LO i biblioteka pedagogiczna. Drugie liceum było wówczas gimnazjum żeńskim, a ciekawostką jest, że na ostatnim piętrze był internat. W 1982 roku II LO powędrowało do nowego budynku przy ul. Pułaskiego, choć kojarzy nam się z ul. Waryńskiego, bo na tyłach szkoły jest pomnik patronki. Z kolei liceum nr 3 najpierw znajdowało się przy ulicy Ozimskiej, a potem powędrowało od połowy lat 60 na ulicę Dubois. Była to szkoła koedukacyjna – opowiadał radny Iszczuk.

Jakie jest plan na obchody tego jubileuszu? - Zaplanowano m.in. uroczystość w Filharmonii Opolskiej, a także przemarsz absolwentów przez miasto - mówiła Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Absolwenci czekają na spotkanie w szkole swoich klas, wychowawców, nauczycieli, wielu z nich chciałoby usiąść w swojej ławce - podkreśliła. W ramach obchodów odbędzie się także bal w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Agnieszka Buganik- Pszczyńska podkreśliła, że ważne jest pokazanie, że wszyscy wywodzimy się z różnych szkół, jesteśmy w jednym mieście i chętnie tu wracamy. - Stąd nasza idea. Bardzo nam zależy żeby pojawili się emerytowani nauczyciele, bo to są te osoby z którymi chcemy powspominać, porozmawiać i powiedzieć co u nas. Obecni uczniowie będą z kolei odpowiedzialni za program artystyczny - mówił dyrektor II LO.

- Bardzo prosimy wszystkich absolwentów, żeby zgłaszali się do nas, przesyłali zdjęcia, wspomnienia, fotografie, listy, może uwagi i dzienniczki. Prosimy o odzew, chcemy dotrzeć do absolwentów nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju - mówiła Bernarda Zarzycka, dyrektor I LO.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »