Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych…
2019-11-28, 15:47 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle obniżenia wieku emerytalnego

WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle obniżenia wieku emerytalnego
Ulga prorozwojowa, ulga na automatyzację i robotyzację – minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet rozwiązań, które mają mobilizować firmy do inwestycji, zwłaszcza w nowoczesne technologie. Jeden z takich pomysłów to rozszerzenie obecnie funkcjonującej ulgi na badania i rozwój na koszty zakupu maszyn i urządzeń, które automatyzują produkcję. O opinię na temat automatyzacji i robotyzacji poprosiliśmy naszego gościa.
- Dla pracowników i pracobiorców automatyzacja to ubytek miejsc pracy. W firmach na Opolszczyźnie już widać zautomatyzowane linie produkcyjne i ubywa pracowników, ale to jest trend światowy i musimy się z tym zmierzyć – mówił w programie „Wspólna sprawa” Grzegorz Adamczyk z NSZZ „Solidarność”.

- Oczywiście dobrze, że są takie działania, że Polska nie zostaje w tyle za nowoczesnymi rozwiązaniami. Odwrotu od tego nie ma, bo to wymusza rewolucja przemysłowa 4.0. Dobrze, że rząd znalazł pieniądze i będzie to robił. Ale musimy się zastanowić co z pracownikami. Bo do obsługi robotów czy maszyn będą potrzebni pracownicy z wysokimi kwalifikacjami, do obsługi czy naprawy tych urządzeń. Ale co z tymi pracownikami, którzy mogą w wyniku robotyzacji stracić pracę. Trzeba się zastanowić, bo jeśli dofinansowujemy nowoczesne maszyny i technologie, które będą za ludzi pracowały, to musimy je odpowiednio opodatkować, bo nie ma innego wyjścia - stwierdził Adamczyk.

Naszego gościa pytaliśmy też o propozycje związku dotyczące obniżenia wieku emerytalnego. Przypomnijmy, chodzi o prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy – za taką właśnie zmianą opowiadają się NSZZ Solidarność oraz OPZZ, a także organizacje pracodawców m.in. Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Ten pomysł ma się znaleźć w programie wyborczym Andrzeja Dudy.

- To jest pokłosie deklaracji, którą podpisaliśmy wówczas z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Bo przypomnę, że pierwszym postulatem było przywrócenie wieku emerytalnego, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet, a kolejnym krokiem jest emerytura stażowa wynikająca z przepracowanych lat pracy. Zajęło nam to 4 lata i uważam, że dojdziemy do porozumienia. Nie upieramy się, może to być41 albo 36 lat, ale chcemy by pracownik miał prawo i możliwość skorzystania z tego rozwiązania – mówił Grzegorz Adamczyk.

Zobacz także

2021-01-14, godz. 17:28 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o narastającym buncie przedsiębiorców, którzy mimo obostrzeń… Naszymi gośćmi byli Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności"), dr Jerzy Szteliga (OPZZ, ZNP), Piotr Pańcześnik (Kongregacja Przemysłowo-… » więcej 2021-01-14, godz. 11:54 Magdalena Ogórek z Marzeną Machałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki o powrocie do szkół uczniów… - To bardzo oczekiwany powrót małych dzieci do szkół - powiedziała w Południowej Loży Radiowej Marzena Machałek sekretarz stanu w ministerstwie edukacji… » więcej 2021-01-14, godz. 10:00 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o filmie "Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy", swojej pracy… - Niestety nie mogę się z tym zgodzić, że za Aferą Amber Gold stoi lokalna grupa przestępcza, bo nie ma na to dowodów - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-01-13, godz. 19:31 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o dyżurach aptek ogólnodos… Nieczynne nocą oraz w weekendy i święta apteki są już codziennością wielu małych miast. Wywołuje to niezadowolenie mieszkańców i samorządowców. » więcej 2021-01-13, godz. 13:53 Grzegorz Sawicki i Henryk Lakwa o tym jakie znaczenie ma projekt Pomologii dla uczelni i powiatu opolskiego i etapie p… - Cieszę się, że ten projekt jest realizowany w miarę zgodnie z harmonogramem. Mamy lekki poślizg, bo było trochę problemów z uzyskaniem pozwolenia na… » więcej 2021-01-13, godz. 09:57 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o tym dlaczego warto się szczepić - Nie mam żadnych objawów niepożądanych, żadnej gorączki, obrzęku, zmęczenia, więc to jest dowód na to, że nie ma się czego obawiać - powiedział… » więcej 2021-01-13, godz. 09:33 Szymon Hołownia o "przemocowych zalotach" Koalicji Obywatelskiej, obserwowaniu pewnego parlamentarzysty z Opolszczyzny… - Z całym szacunkiem dla Pana posła, to stara śpiewka Platformy Obywatelskiej, którą słyszymy od dłuższego czasu, próbująca przekonać wszystkich, że… » więcej 2021-01-12, godz. 19:58 Mirosław Birecki, starosta kluczborski o spłacie długów tego powiatu i jego perspektywach rozwojowych W poprzedniej kadencji samorządowej powiat kluczborski wygenerował największe zadłużenie wśród opolskich samorządów lokalnych tego szczebla. Przed dwom… » więcej 2021-01-12, godz. 17:27 Iwona Sobania, burmistrz Byczyny o spłacie ogromnych długów gminy i pozyskiwaniu funduszy na inwestycje Kolosalne zobowiązania finansowe gminy Byczyna narosły w poprzedniej kadencji samorządowej. - Pierwszym elementem zadłużenia to była subrogacja, która… » więcej 2021-01-12, godz. 14:04 "Co tam panie w polityce?" Piotr Moc i Piotr Gociek Piotr Gociek (Polskie Radio, TVP Kultura i Do Rzeczy) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" o 100 tysiącach zaszczepionych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »