Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych…
2019-11-28, 15:47 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle obniżenia wieku emerytalnego

WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle obniżenia wieku emerytalnego
Ulga prorozwojowa, ulga na automatyzację i robotyzację – minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet rozwiązań, które mają mobilizować firmy do inwestycji, zwłaszcza w nowoczesne technologie. Jeden z takich pomysłów to rozszerzenie obecnie funkcjonującej ulgi na badania i rozwój na koszty zakupu maszyn i urządzeń, które automatyzują produkcję. O opinię na temat automatyzacji i robotyzacji poprosiliśmy naszego gościa.
- Dla pracowników i pracobiorców automatyzacja to ubytek miejsc pracy. W firmach na Opolszczyźnie już widać zautomatyzowane linie produkcyjne i ubywa pracowników, ale to jest trend światowy i musimy się z tym zmierzyć – mówił w programie „Wspólna sprawa” Grzegorz Adamczyk z NSZZ „Solidarność”.

- Oczywiście dobrze, że są takie działania, że Polska nie zostaje w tyle za nowoczesnymi rozwiązaniami. Odwrotu od tego nie ma, bo to wymusza rewolucja przemysłowa 4.0. Dobrze, że rząd znalazł pieniądze i będzie to robił. Ale musimy się zastanowić co z pracownikami. Bo do obsługi robotów czy maszyn będą potrzebni pracownicy z wysokimi kwalifikacjami, do obsługi czy naprawy tych urządzeń. Ale co z tymi pracownikami, którzy mogą w wyniku robotyzacji stracić pracę. Trzeba się zastanowić, bo jeśli dofinansowujemy nowoczesne maszyny i technologie, które będą za ludzi pracowały, to musimy je odpowiednio opodatkować, bo nie ma innego wyjścia - stwierdził Adamczyk.

Naszego gościa pytaliśmy też o propozycje związku dotyczące obniżenia wieku emerytalnego. Przypomnijmy, chodzi o prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy – za taką właśnie zmianą opowiadają się NSZZ Solidarność oraz OPZZ, a także organizacje pracodawców m.in. Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Ten pomysł ma się znaleźć w programie wyborczym Andrzeja Dudy.

- To jest pokłosie deklaracji, którą podpisaliśmy wówczas z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Bo przypomnę, że pierwszym postulatem było przywrócenie wieku emerytalnego, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet, a kolejnym krokiem jest emerytura stażowa wynikająca z przepracowanych lat pracy. Zajęło nam to 4 lata i uważam, że dojdziemy do porozumienia. Nie upieramy się, może to być41 albo 36 lat, ale chcemy by pracownik miał prawo i możliwość skorzystania z tego rozwiązania – mówił Grzegorz Adamczyk.

Zobacz także

2020-01-10, godz. 11:10 Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie - To co się dzieje w Australii nie jest na pewno katastrofą klimatyczną. Jest to rzeczywiście katastrofa biologiczna i oczywiście ludzka. Jeśli chodzi o klimat… » więcej 2020-01-09, godz. 15:13 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle Ministerstwa Rozwoju, który dotyczy urlopu od korporacji Z naszymi gości rozmawialiśmy o planach Ministerstwa Rozwoju, które chce wprowadzić rozwiązanie z myślą o programistach, inżynierach czy informatykach pracujących… » więcej 2020-01-09, godz. 14:32 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską W premierowym odcinku "Prosto z sejmu" poruszono tematy dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także kwestię marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. » więcej 2020-01-08, godz. 14:17 Longin Bartnik o prawyborach w Konfederacji i opolskich strukturach - Prawybory ustanawia się w różnym celu. Jak teraz będziemy mieć prezydenta, to pewnie potem wstawimy tego urzędującego, natomiast teraz sami nie wiemy, który… » więcej 2020-01-08, godz. 14:15 Paweł Kampa o Robercie Biedroniu, przygotowaniu lewicy do wyborów prezydenckich i postulatach - To, że naszą kandydatką będzie kobieta, to była to jedna z opcji – tłumaczył Paweł Kampa z opolskiego SLD pytany o to, co się stało, że jednak lewica zdecydowała… » więcej 2020-01-07, godz. 15:03 Leszek Korzeniowski o rezygnacji Grzegorza Schetyny ze startu na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i sześciu innych… Byłego wieloletniego posła, a także byłego szefa Platformy Obywatelskiej w regionie pytaliśmy o kondycję partii, o to czy zmiana na stanowisku lidera coś zmieni… » więcej 2020-01-07, godz. 14:26 Paweł Ziorko o konflikcie na linii USA-Iran i jak w tej sytuacji powinna zachować się Polska - To na pewno był duży szok – mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense, a także redaktor naczelny… » więcej 2020-01-03, godz. 15:59 Młodzieżowa Loża Radiowa o budżecie państwa na 2020 rok Tym razem z młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy o projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Przypomnijmy, zarówno wydatki, jak i dochody budżetu państwa wyniosą… » więcej 2020-01-03, godz. 15:56 Tomasz Maciaś o dokonaniach i planach Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - Plany, które założyliśmy na rok ubiegły wypaliły, jesteśmy zadowoleni z ich realizacji i dobrze to rokuje na przyszłość. Oddaliśmy dwa nowe osiedla na Kaliskiej… » więcej 2020-01-02, godz. 15:34 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Podsumowanie 2019 roku w gospodarce, prognozy na 2020 i o tym, jakim… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o najważniejszych zmianach dla pracodawców i pracowników, jakie wchodzą w życie wraz z Nowym Rokiem. Drugi wątek w rozmowie, który… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »