Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci…
2019-11-20, 15:19 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w audycji "Loża Radiowa" (20.11.2019)
W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem, Sebastianem Koćwinem z OPZZ, Piotrem Pancześnikiem z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej oraz Grzegorzem Kulisiem z BCC.
Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy zwrócił uwagę na to, co może robić PIP w ramach ustawy i jaka jest wydajność. – Staramy się odnieść do tego czy narzędzia, które są nam dane, są wykorzystywane w 100 procentach. PIP ma uprawnienia do wstrzymywania prac, do skierowania innych prac pracowników, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji, mamy też prawo o wniesienie powództwa o ustanie istnienia stosunku pracy, kiedy np. pracowników dotyka patologia dotycząca tzw. umów śmieciowych. Jest też inna kwestia czyli dolegliwość kar; jeśli porównamy się z inspekcjami, które także są w innych państwach z tego dawnego bloku socjalistycznego, to np. tam inspektor pracy może nałożyć kary, które sięgają setek tysięcy złotych. W Polsce ta kara to 2 tys. złotych, w warunkach recydywy 5 tys. zł. Nieuczciwa konkurencja coraz bardziej zagraża uczciwym pracodawcom. Jeśli ten nieuczciwy wkalkuluje sobie te 5 tys. złotych w koszty, to robi się problem – ocenił Kapuścik.

Sebastian Koćwin z OPZZ zwrócił uwagę, że Państwowa Inspekcja Pracy jest dla związków naturalnym sojusznikiem. – Bardzo często związki nie są w stanie wymusić czegoś na pracodawcy, wtedy liczymy na PIP, że ona to wyegzekwuje. Natomiast często okazuje się, że PIP także ma ograniczenia, więc my o tym poszerzeniu uprawnień i większym finansowaniu PIP mówimy od wielu lat. Podstawą wydaje się to, żeby nie było zbyt dużych możliwości interpretowania prawa – mówił. Zdaniem przedstawiciela OPZZ inspektor PIP powinien mieć możliwość zmiany umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę na drodze decyzji administracyjnej.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z BCC to sąd jest właściwym organem, który powinien rozstrzygać te kwestie. Zwrócił jednak uwagę, że zwiększenie roli PIP i zwiększenie jego budżetu jest konieczne. – Mamy do czynienia z wieloma patologiami, które dotykają nie tylko pracownika, ale też pracodawców, którzy muszą odnaleźć się na rynku. Niektórzy pracodawcy celowo łamią prawo, szczególnie w obszarze oskładkowania, zbiegów tytułów, umów o dzieło i uważam, że PIP powinien badać tego rodzaju zjawiska. Jest masa firm, które dalej płacą ludziom „na czarno”. My w BCC od lat postulujemy, żeby jedyną formą możliwą do wynagradzania był przelew bankowy, a także ujednolicenie form zatrudniania – mówił Kuliś.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej powiedział że zmian wymaga całe instrumentarium prawne dotyczące gospodarki i to by uzasadniało także zwiększenie obszaru działalności PIP. – Dzisiaj możliwości interpretacyjne przepisów są tak szerokie, że bez dobrego radcy prawnego, nawet specjaliści mają problemy. Znam takie kuriozum gdzie wyrok sądu opierał się na rozporządzeniu ministra pracy z 1976 roku. Musi być porządek. Prawo gospodarcze, a zwłaszcza przepisy pracy muszą być uporządkowane. Co do jakości sądów nie będę się wypowiadał, ale nie możemy zastępować władzy sądowniczej władzą administracyjną – stwierdził Pancześnik.

Zobacz także

2020-01-10, godz. 11:10 Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie - To co się dzieje w Australii nie jest na pewno katastrofą klimatyczną. Jest to rzeczywiście katastrofa biologiczna i oczywiście ludzka. Jeśli chodzi o klimat… » więcej 2020-01-09, godz. 15:13 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle Ministerstwa Rozwoju, który dotyczy urlopu od korporacji Z naszymi gości rozmawialiśmy o planach Ministerstwa Rozwoju, które chce wprowadzić rozwiązanie z myślą o programistach, inżynierach czy informatykach pracujących… » więcej 2020-01-09, godz. 14:32 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską W premierowym odcinku "Prosto z sejmu" poruszono tematy dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także kwestię marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. » więcej 2020-01-08, godz. 14:17 Longin Bartnik o prawyborach w Konfederacji i opolskich strukturach - Prawybory ustanawia się w różnym celu. Jak teraz będziemy mieć prezydenta, to pewnie potem wstawimy tego urzędującego, natomiast teraz sami nie wiemy, który… » więcej 2020-01-08, godz. 14:15 Paweł Kampa o Robercie Biedroniu, przygotowaniu lewicy do wyborów prezydenckich i postulatach - To, że naszą kandydatką będzie kobieta, to była to jedna z opcji – tłumaczył Paweł Kampa z opolskiego SLD pytany o to, co się stało, że jednak lewica zdecydowała… » więcej 2020-01-07, godz. 15:03 Leszek Korzeniowski o rezygnacji Grzegorza Schetyny ze startu na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i sześciu innych… Byłego wieloletniego posła, a także byłego szefa Platformy Obywatelskiej w regionie pytaliśmy o kondycję partii, o to czy zmiana na stanowisku lidera coś zmieni… » więcej 2020-01-07, godz. 14:26 Paweł Ziorko o konflikcie na linii USA-Iran i jak w tej sytuacji powinna zachować się Polska - To na pewno był duży szok – mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense, a także redaktor naczelny… » więcej 2020-01-03, godz. 15:59 Młodzieżowa Loża Radiowa o budżecie państwa na 2020 rok Tym razem z młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy o projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Przypomnijmy, zarówno wydatki, jak i dochody budżetu państwa wyniosą… » więcej 2020-01-03, godz. 15:56 Tomasz Maciaś o dokonaniach i planach Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - Plany, które założyliśmy na rok ubiegły wypaliły, jesteśmy zadowoleni z ich realizacji i dobrze to rokuje na przyszłość. Oddaliśmy dwa nowe osiedla na Kaliskiej… » więcej 2020-01-02, godz. 15:34 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Podsumowanie 2019 roku w gospodarce, prognozy na 2020 i o tym, jakim… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o najważniejszych zmianach dla pracodawców i pracowników, jakie wchodzą w życie wraz z Nowym Rokiem. Drugi wątek w rozmowie, który… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »