Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Małgorzata Stelnicka o tym, co Opole sfinansowało…
2019-11-18, 14:22 Autor: Marek Świercz

Małgorzata Stelnicka o tym, co Opole sfinansowało dzięki unijnym dotacjom i co jeszcze chciałoby sfinansować

Małgorzata Stelnicka o tym, co Opole sfinansowało dzięki unijnym dotacjom i co jeszcze chciałoby sfinansować
- Samo Opole pozyskało z unii około 600 mln zł dofinansowania do różnych projektów, ale gdyby doliczyć wszystkich innych beneficjentów z obszaru miasta, to wyszłoby ponad 2 mld zł. To ogromne pieniądze, bez nich bylibyśmy w zupełnie innym miejscu - mówiła w Loży Radiowej wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.
Jak mówi nasz gość, około 80 procent tych pieniędzy trafiło na projekty infrastrukturalne, resztę wydano na tak zwane miękkie projekty społeczne. Zapytana o największe inwestycje, wymieniła: obwodnicą piastowską (119 mln zł), remont mostu w ciągu ulicy Niemodlińskiej i samej Niemodlińskiej, inwestycje w transport publiczny (50 autobusów, 40 nowoczesnych tablic informacyjnych dla pasażerów, modernizacja zajezdni MZK), 7 km dróg w dzielnicy Metalchem czy środki na szeroko rozumiany rozwój zieleni miejskiej.

- Mamy oczywiście świadomość, że w nowym okresie programowania unijne priorytety mogą być inne, bo od dawna mówiło się, że Bruksela będzie coraz więcej inwestowała w tak zwany kapitał społeczny - mówi Stelnicka. - Liczymy jednak na to, że część pieniędzy nadal będzie można wydać na projekty infrastrukturalne. Bo tu Opole wciąż ma duże potrzeby, czeka nas na przykład budowa kolejnych odcinków obwodnicy, budowa przeprawy przez Odrę w ciągu ulicy Popiełuszki czy trasy średnicowej. Nadal chcemy także rozwijać transport publiczny, żeby autobusy MZK mogły jeździć także do miejscowości w ościennych gminach, bo tego oczekują ich mieszkańcy, poza tym to normalna współpraca w ramach Aglomeracji Opolskiej - wyjaśnia.

Stelnicka zapewnia jednak, że Opole jest też przygotowane do sięgnięcie po pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, choćby na oświatę, edukację czy projekty adresowane do seniorów.

Przypomnijmy, że według wstępnych informacji Opolszczyzna ma otrzymać około 718 mln euro, czyli o jedną czwartą mniej niż w obecnym okresie programowania.

Zobacz także

2020-01-10, godz. 11:10 Dr Krzysztof Badora o pożarach w Australii i o braku zimy na Opolszczyźnie - To co się dzieje w Australii nie jest na pewno katastrofą klimatyczną. Jest to rzeczywiście katastrofa biologiczna i oczywiście ludzka. Jeśli chodzi o klimat… » więcej 2020-01-09, godz. 15:13 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle Ministerstwa Rozwoju, który dotyczy urlopu od korporacji Z naszymi gości rozmawialiśmy o planach Ministerstwa Rozwoju, które chce wprowadzić rozwiązanie z myślą o programistach, inżynierach czy informatykach pracujących… » więcej 2020-01-09, godz. 14:32 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską W premierowym odcinku "Prosto z sejmu" poruszono tematy dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także kwestię marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. » więcej 2020-01-08, godz. 14:17 Longin Bartnik o prawyborach w Konfederacji i opolskich strukturach - Prawybory ustanawia się w różnym celu. Jak teraz będziemy mieć prezydenta, to pewnie potem wstawimy tego urzędującego, natomiast teraz sami nie wiemy, który… » więcej 2020-01-08, godz. 14:15 Paweł Kampa o Robercie Biedroniu, przygotowaniu lewicy do wyborów prezydenckich i postulatach - To, że naszą kandydatką będzie kobieta, to była to jedna z opcji – tłumaczył Paweł Kampa z opolskiego SLD pytany o to, co się stało, że jednak lewica zdecydowała… » więcej 2020-01-07, godz. 15:03 Leszek Korzeniowski o rezygnacji Grzegorza Schetyny ze startu na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i sześciu innych… Byłego wieloletniego posła, a także byłego szefa Platformy Obywatelskiej w regionie pytaliśmy o kondycję partii, o to czy zmiana na stanowisku lidera coś zmieni… » więcej 2020-01-07, godz. 14:26 Paweł Ziorko o konflikcie na linii USA-Iran i jak w tej sytuacji powinna zachować się Polska - To na pewno był duży szok – mówił w Loży Radiowej Paweł Ziorko, dyrektor Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium Nobilium Opoliense, a także redaktor naczelny… » więcej 2020-01-03, godz. 15:59 Młodzieżowa Loża Radiowa o budżecie państwa na 2020 rok Tym razem z młodzieżówkami partyjnymi rozmawialiśmy o projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Przypomnijmy, zarówno wydatki, jak i dochody budżetu państwa wyniosą… » więcej 2020-01-03, godz. 15:56 Tomasz Maciaś o dokonaniach i planach Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - Plany, które założyliśmy na rok ubiegły wypaliły, jesteśmy zadowoleni z ich realizacji i dobrze to rokuje na przyszłość. Oddaliśmy dwa nowe osiedla na Kaliskiej… » więcej 2020-01-02, godz. 15:34 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". Podsumowanie 2019 roku w gospodarce, prognozy na 2020 i o tym, jakim… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o najważniejszych zmianach dla pracodawców i pracowników, jakie wchodzą w życie wraz z Nowym Rokiem. Drugi wątek w rozmowie, który… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »