Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Małgorzata Stelnicka o tym, co Opole sfinansowało…
2019-11-18, 14:22 Autor: Marek Świercz

Małgorzata Stelnicka o tym, co Opole sfinansowało dzięki unijnym dotacjom i co jeszcze chciałoby sfinansować

Małgorzata Stelnicka o tym, co Opole sfinansowało dzięki unijnym dotacjom i co jeszcze chciałoby sfinansować
- Samo Opole pozyskało z unii około 600 mln zł dofinansowania do różnych projektów, ale gdyby doliczyć wszystkich innych beneficjentów z obszaru miasta, to wyszłoby ponad 2 mld zł. To ogromne pieniądze, bez nich bylibyśmy w zupełnie innym miejscu - mówiła w Loży Radiowej wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.
Jak mówi nasz gość, około 80 procent tych pieniędzy trafiło na projekty infrastrukturalne, resztę wydano na tak zwane miękkie projekty społeczne. Zapytana o największe inwestycje, wymieniła: obwodnicą piastowską (119 mln zł), remont mostu w ciągu ulicy Niemodlińskiej i samej Niemodlińskiej, inwestycje w transport publiczny (50 autobusów, 40 nowoczesnych tablic informacyjnych dla pasażerów, modernizacja zajezdni MZK), 7 km dróg w dzielnicy Metalchem czy środki na szeroko rozumiany rozwój zieleni miejskiej.

- Mamy oczywiście świadomość, że w nowym okresie programowania unijne priorytety mogą być inne, bo od dawna mówiło się, że Bruksela będzie coraz więcej inwestowała w tak zwany kapitał społeczny - mówi Stelnicka. - Liczymy jednak na to, że część pieniędzy nadal będzie można wydać na projekty infrastrukturalne. Bo tu Opole wciąż ma duże potrzeby, czeka nas na przykład budowa kolejnych odcinków obwodnicy, budowa przeprawy przez Odrę w ciągu ulicy Popiełuszki czy trasy średnicowej. Nadal chcemy także rozwijać transport publiczny, żeby autobusy MZK mogły jeździć także do miejscowości w ościennych gminach, bo tego oczekują ich mieszkańcy, poza tym to normalna współpraca w ramach Aglomeracji Opolskiej - wyjaśnia.

Stelnicka zapewnia jednak, że Opole jest też przygotowane do sięgnięcie po pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, choćby na oświatę, edukację czy projekty adresowane do seniorów.

Przypomnijmy, że według wstępnych informacji Opolszczyzna ma otrzymać około 718 mln euro, czyli o jedną czwartą mniej niż w obecnym okresie programowania.

Zobacz także

2019-12-12, godz. 14:41 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich… W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami… » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Ppłk Piotr Mielniczuk o naborze do ochotniczych służb wojskowych Zdaniem naszego gościa, młodzież garnie się do wojska. - Mamy przykład służby przygotowawczej, mamy ponad 15 wniosków, ta służba zaczyna się od 7 stycznia, WKU… » więcej 2019-12-11, godz. 15:37 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów… » więcej 2019-12-10, godz. 15:42 Jakub Roszuk o sprzedaży żywego karpia i nagonce środowisk ekologicznych - Chce to jasno powiedzieć: prawo dopuszcza sprzedaż żywego karpia. Są wytyczne wystosowane przez Głównego Lekarza Weterynarii, więc wszystkie osoby i sprzedawcy… » więcej 2019-12-10, godz. 15:41 Beata Szpakowska o ekopatrolu, ciągłych interwencjach w związku z nieprawidłowym parkowaniem i kłopotliwych hulajnogach… - My posiadamy numer alarmowy, to numer 986, jest on bezpłatny i obsługiwany przez 24 godziny na dobę przez dyżurnego. Więc ten zarzut radnej jest trochę dziwny… » więcej 2019-12-09, godz. 13:46 Marcin Popkiewicz o tym czy Ziemi grozi katastrofa klimatyczna i jak się przed tym uchronić - Ziemia przetrwa, tryliony skał będą nadal krążyć wokół Słońca, z tym że trochę zmieni się nasze życie nasze na - mówił w Loży Radiowej Marcin Popkiewicz, fizyk… » więcej 2019-12-09, godz. 13:53 Ryszard Galla o tym czy zasiądzie w prezydium sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, wyborach na burmistrza… - Jesteśmy na etapie konstytuowania się prezydiów poszczególnych komisji i w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych nadal ten proces trwa – mówił w Loży Radiowej… » więcej 2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-06, godz. 14:22 Zuzanna Jarocka i Maksymilian Polis o tym co może zdziałać Młodzieżowa Rada Miasta Opola i Forum Młodzieży Województwa… Forum Młodzieży Województwa Opolskiego działa już drugą kadencję, a Młodzieżowa Rada Miasta Opola ma nieco dłuższą tradycję bo działa już od 15 lat. Nasi rozmówcy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:54 Sebastian Szczurek o zmianach a może i rewolucji w korzystaniu z L4 - Na razie wszystko jest w fazie projektów i procedowania, my też nie jesteśmy inicjatorem takich rozwiązań, tylko instytucją, która poniekąd te pomysły realizuje… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »