Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba…
2019-11-15, 09:35 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna, a także o tym, dlaczego masowy odstrzał dzików jest konieczny

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna
- Jest taka maksyma, że medycyna leczy ludzi a weterynaria leczy ludzkość - stwierdził w Loży Radiowej dr Wacław Bortnik, opolski wojewódzki lekarz weterynarii, którego zaprosiliśmy z okazji obchodów 100-lecia powstania Służby Weterynaryjnej, organizowanych dziś na zamku w Mosznej.
Jak mówi nasz gość, służba ta została powołana do życia dekretem Naczelnika Państwa, który wyłączył weterynarię ze struktur ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Ta służba od początku miała takie sama zadania jak teraz, wtedy też szalały takie choroby zakaźne jak tak zwana zaraza płucna - wspominał Bortnik. - Podobne służby były też w państwach zaborczych, oczywiście odmienne w każdym zaborze. Inne struktury, inne przepisy. Doskonałe były służby niemieckie. Dodam, że niektóre wydane wtedy dekrety regulujące naszą pracę przetrwały do 1997 roku.

Jak mówi nasz gość, polski model działania służb weterynaryjnych można uznać za wzorcowy. Jak dodaje, w planach jest stworzenie jednolitej inspekcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności.

- Można powiedzieć, że miałaby pilnować żywności od pola do stołu - mówi Bortnik.

Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuację na froncie walki z ASF. W jego ocenie problem jest opanowany, ale na tyle poważny, że nie wolno go w żadnym wypadku lekceważyć, co między innymi oznacza, iż nie należy się przejmować ekologami, którzy krytykują masowy odstrzał dzików.

- Tu nie mają znaczenia okresy ochronne, to taka sytuacja jak na wojnie, kiedy to normalne przepisy nie obowiązują - tłumaczył Bortnik. - Populację dzików należy zmniejszyć, bo tego wymagają względy bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego.

Nasz gość wspomniał też o tym, że w szerzeniu się ASF można dostrzec działania intencjonalne.

- Bliskie jest mi myślenie Amerykanów, którzy każdy taki przypadek najpierw badają pod kątem możliwego aktu bioterroryzmu, to jest dla nich zawsze pierwsza wstępna hipoteza - wyjaśnia.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »