Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i…
2019-11-14, 15:45 Autor: Maciej Wajler

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia
Rozmawialiśmy o tym, że PiS ma przygotowywać projekt zmian w myśl których zatrudnieni na umowę zlecenie mieliby zapłacić pełen ZUS od każdej umowy. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Takie informacje przekazał Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródło w rządzie. Na umowy zlecenie zatrudnionych jest 1,1 mln osób w Polsce, natomiast wyższe składki oznaczają wyższe wpływy do kasy ZUS o 3 mld zł rocznie.
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalnego oddziału ZUS powiedział, że dyskusja na temat „ozusowania” innych umów niż umowy pracownicze toczy się od 20 lat. – Oczywiście, ZUS nie jest legislatorem. Od początku kiedy weszła spójna ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych to te przepisy jakie umowy i jakie oskładkowanie zmieniały się około 20 razy. Widać, że tym zmianom nie ma końca. To o czym dziś rozmawiamy ma swoje plusy i minusy i zależy czy patrzymy z perspektywy ubezpieczonego, zleceniobiorcy czy pracodawcy czy z Funduszu ubezpieczeń Społecznych, czyli po prostu budżetu z którego wypłacane są pieniądze – mówił Szczurek.

- 3 mld złotych to potężna kwota. Cóż, z jednej strony mamy festiwal obietnic wyborczych, które jeszcze bardziej obciążają finanse państwa, a które partia rządząca po wyborach próbuje dostosowywać do realiów w których się znalazła. Bo jeśli chodzi o sytuację gospodarczą to ona powolutku wskazuje, że będzie trochę mniej różowo niż było przez ostatnie 2-3 lata. W związku z tym pojawia się zasadniczy dylemat jak spełnić obietnice, skoro może się okazać, że planowane wpływy z rozwoju będą mniejsze – mówił Lesław Adamczyk z BCC.

- Z tego co zrozumiałem to umowa o dzieło nie będzie tutaj brana pod uwagę, co nastraja mnie negatywnie. Obawiam się, że może się zacząć przechodzenie z umów cywilnoprawnych na umowy o dzieło i to jest moja obawa. Samo oskładkowanie wszystkich jest dla mnie jak najbardziej pozytywne i jako OPZZ od wielu lat o tym mówiliśmy. Rząd na pewno szuka dodatkowych środków, bo obawia się spowolnienia gospodarczego i mniejszych wpływów – ocenił Sebastian Koćwin z OPZZ.

- Jako Kongregacja zawsze mówiliśmy, żeby nie opodatkowywać czegoś czego nie mamy w nadmiarze, tak jak np. nie opodatkowywać pracy, bo jej brakowało. Co do zasady to uważam, że złoty środek jest najlepsze rozwiązaniem. Bo jeśli pojawiają się obciążenia po stronie pracobiorców czy pracobiorców, bo najczęściej te składki są dzielone i wszyscy ponoszą tego koszty, to trzeba było ująć żeby nie stracić na konkurencyjności – powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz także

2019-12-05, godz. 15:53 Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii - Dyskusja o Polakach i Niemcach to dyskusja zawsze na czasie. Z wyników barometru polsko-niemieckiego wynika, że 59% Polaków uważa, że nasze relacje są dobre… » więcej 2019-12-03, godz. 15:19 Marcelina Zawisza o tym, że w sumie jest marksistką, ale nie widzi w tym nic złego, bo ten rodzaj lewicowej tradycji wciąż… - Tak, myślę, że w zasadzie jestem marksistką, choć wolę mówić o sobie jak demokratycznej socjalistce - powiedziała w Loży Radiowej po chwili namysłu Marcelina… » więcej 2019-12-03, godz. 14:29 Zbigniew Kubalańca o 5,5 mln złotych na działania kulturalne, sportowe i turystyczne i tym, że Urząd Marszałkowski chce… - Zarząd województwa zauważył ile organizacje pozarządowe robią w obszarze kultury, turystyki czy sportu i tak np. w kulturze mamy wzrost z 280 tys. złotych do… » więcej 2019-12-02, godz. 13:24 Violetta Porowska o pierwszych dniach w sejmie, o SOR-ze na Katowickiej i feminatywach w polityce - Na tej sesji zostało obnażone całe sedno sprawy, czyli to że marszałek chce po prostu zlikwidować SOR, bo taki ma koncept a nie dlatego, że są przeciwwskazania… » więcej 2019-11-29, godz. 14:59 Paweł Nakonieczny o tym, że Black Friday to zarówno okazja, jak i pułapka - Gdy mamy Black Friday, pojawia się uzasadnione pytanie, czy to klienci łowią okazje, czy to raczej okazje łowią klientów - mówił w Loży Radiowej Paweł Nakonieczny… » więcej 2019-11-29, godz. 15:01 Michał Kalinowski i Michał Maliński o tym czy Konfederacja i Lewica mogą być liderami opozycji - Cieszymy się, że rośnie nam w sondażach, a dzieje się tak dlatego, że słuchamy naszych wyborców – mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Michał Kalinowski z Lewicy… » więcej 2019-11-28, godz. 15:47 WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle… Ulga prorozwojowa, ulga na automatyzację i robotyzację – minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet rozwiązań, które mają mobilizować firmy do inwestycji… » więcej 2019-11-28, godz. 15:44 Łukasz Cichy o tym jak wychowuje Collegium Nobilium Opoliense i trwającej rekrutacji - Collegium Nobilium Opoliense to szkoła liderów i unikalny projekt edukacyjny - mówił w Loży Radiowej Łukasz Cichy, wiceprezes i szef Kancelarii Collegium. -… » więcej 2019-11-27, godz. 14:23 Loża Radiowa gości w Kamieniu Śląskim na konferencji o migrantach w Polsce Środowa Loża Radiowa była lożą wyjazdową, która wybrała się w teren, do sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląski, gdzie eksperci dyskutowali na temat różnych aspektów… » więcej 2019-11-26, godz. 15:04 Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast - Od jakieś czasu przebywam w Warszawie, tam się zadomowiłem od strony naukowej i zawodowej, tam też pracuję w prywatnej uczelni Collegium Humanum, która zamierza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »