Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Robert Krysiak o rozpoczętym okresie ochronnym dla…
2019-11-14, 13:58 Autor: Maciej Wajler

Robert Krysiak o rozpoczętym okresie ochronnym dla bezdomnych, na czym polega, jak można pomóc i czym jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej

- Ośrodek Interwencji Kryzysowej ma tak naprawdę wiele zadań jeśli chodzi o pomoc ubogim na terenie miasta Opola. Zajmujemy się pomocą dla osób i rodzin bezdomnych i jest to pomoc związana z ustawą o pomocy społecznej, przyznawanie świadczeń i szeroko rozumianą pracą socjalną na rzecz osób bezdomnych - mówił w Loży Radiowej Rober Krysiak, zastępca kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu.
Jak przyznał nasz rozmówca, wśród bezdomnych więcej jest mężczyzn, ale od kilku lat zauważono pewną zmianę. – Trafiają do nas osoby młode, nawet od 18 lat. Często wynika to z konfliktów z rodziną, zostają wyrzucone z mieszkań i domów i po prostu zostają bezdomnymi i są pozbawieni pomocy ze strony rodziny. Im udaje się pomóc, z młodymi fajnie siępracuje. One mają więcej możliwości niż osoby starsze korzystające z naszej pomocy, jest więcej ofert pracy czy szkoleń dla młodych, jest więcej różnych działań aktywizacyjnych – mówił Krysiak i dodał, że to tak naprawdę chwilowa bezdomność. Młodzi korzystają z ośrodka przez 2-3 miesiące, a nawet jednorazowo.

1 listopada rozpoczął się okres ochronny dla bezdomnych. To skoordynowana akcja służb porządkowych oraz MOPR-u i innych instytucji, która polega po prostu na wzmożonej czujności. Do takich zachowań namawiani są także mieszkańcy Opola. - Musimy zwracać uwagę na osoby bezdomne, ale i samotne czy w podeszłym wieku - mówił Robert Krysiak.

W jaki sposób można pomóc? Na pewno nie wolno bezdomnym dawać pieniędzy, ale można kupić im bułkę lub ciepły napój, liczy się każda reakcja, nawet próba rozmowy lub wezwanie Straży Miejskiej.

Zobacz także

2019-12-06, godz. 14:49 Małgorzata Kulczycka o problemie przemocy wobec kobiet w miejscu pracy Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych opowiedziała o idei happeningu pt. "Nie zamiataj przemocy pod dywan" i przedstawiła na czym polega problem… » więcej 2019-12-05, godz. 15:53 Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii - Dyskusja o Polakach i Niemcach to dyskusja zawsze na czasie. Z wyników barometru polsko-niemieckiego wynika, że 59% Polaków uważa, że nasze relacje są dobre… » więcej 2019-12-03, godz. 15:19 Marcelina Zawisza o tym, że w sumie jest marksistką, ale nie widzi w tym nic złego, bo ten rodzaj lewicowej tradycji wciąż… - Tak, myślę, że w zasadzie jestem marksistką, choć wolę mówić o sobie jak demokratycznej socjalistce - powiedziała w Loży Radiowej po chwili namysłu Marcelina… » więcej 2019-12-03, godz. 14:29 Zbigniew Kubalańca o 5,5 mln złotych na działania kulturalne, sportowe i turystyczne i tym, że Urząd Marszałkowski chce… - Zarząd województwa zauważył ile organizacje pozarządowe robią w obszarze kultury, turystyki czy sportu i tak np. w kulturze mamy wzrost z 280 tys. złotych do… » więcej 2019-12-02, godz. 13:24 Violetta Porowska o pierwszych dniach w sejmie, o SOR-ze na Katowickiej i feminatywach w polityce - Na tej sesji zostało obnażone całe sedno sprawy, czyli to że marszałek chce po prostu zlikwidować SOR, bo taki ma koncept a nie dlatego, że są przeciwwskazania… » więcej 2019-11-29, godz. 14:59 Paweł Nakonieczny o tym, że Black Friday to zarówno okazja, jak i pułapka - Gdy mamy Black Friday, pojawia się uzasadnione pytanie, czy to klienci łowią okazje, czy to raczej okazje łowią klientów - mówił w Loży Radiowej Paweł Nakonieczny… » więcej 2019-11-29, godz. 15:01 Michał Kalinowski i Michał Maliński o tym czy Konfederacja i Lewica mogą być liderami opozycji - Cieszymy się, że rośnie nam w sondażach, a dzieje się tak dlatego, że słuchamy naszych wyborców – mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Michał Kalinowski z Lewicy… » więcej 2019-11-28, godz. 15:47 WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle… Ulga prorozwojowa, ulga na automatyzację i robotyzację – minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet rozwiązań, które mają mobilizować firmy do inwestycji… » więcej 2019-11-28, godz. 15:44 Łukasz Cichy o tym jak wychowuje Collegium Nobilium Opoliense i trwającej rekrutacji - Collegium Nobilium Opoliense to szkoła liderów i unikalny projekt edukacyjny - mówił w Loży Radiowej Łukasz Cichy, wiceprezes i szef Kancelarii Collegium. -… » więcej 2019-11-27, godz. 14:23 Loża Radiowa gości w Kamieniu Śląskim na konferencji o migrantach w Polsce Środowa Loża Radiowa była lożą wyjazdową, która wybrała się w teren, do sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląski, gdzie eksperci dyskutowali na temat różnych aspektów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »