Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie…
2019-11-13, 10:41 Autor: Marek Świercz

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla

Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla
- Izba zrzesza ponad sto firm będących sprzedawcami polskiego węgla, głównych dystrybutorów na naszym rynku. Izba zajmuje się ochroną interesów członków, w ostatnim czasie przede wszystkim w kontekście zmieniającej się legislacji. W ostatnich kilku latach mamy mnóstwo zmieniających się przepisów. Poza tym walczymy o dobry wizerunek polskiego węgla - mówił w Loży Radiowej Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
Naszego gościa zapytaliśmy o mocno dyskutowany ostatnio proceder importu węgla na masową skalę.

- Najgłośniejszy przypadek transportu węgla z Mozambiku, zablokowanego przez ekologów, wyglądał nieco inaczej. Okazało się, że to nie węgiel energetyczny, ale koksujący, co więcej jechał nie do Polski, tylko do Czech - stwierdził Horbacz. - Ale faktycznie jest duży problem importowanego węgla, w zeszłym roku trafiła do nas rekordowa ilość 19 milionów ton. Mamy w Polsce zapotrzebowanie na węgiel z zewnątrz, ale na poziomie 10 do 12 milionów ton.

Jak wylicza nasz gość, około 4 milionów węgla z importu trafia do indywidualnych odbiorców, co zaspokaja jakieś 40 procent ich potrzeb. Resztę dostarczają polskie kopalnie, które łącznie wydobywają rocznie około 60 milionów ton.

Z Horbaczem rozmawialiśmy także na temat najnowszego raportu firmy KANTAR na temat tak zwanego ubóstwa energetycznego Polaków. Ankieterzy dotarli do 5 tysięcy gospodarstw, z których dobrze ponad tysiąc ogrzewa się węglem. Okazuje się, że jest to dla nich wydatek od 10 do 20 procent budżetu, co - według europejskich norm - oznacza nadmierne obciążenie i właśnie energetyczne ubóstwo. Aż 23 procent ankietowanych skarży się także na tzw. dyskomfort cieplny - wydaja coraz więcej a nadal marzną.

Nasz gość przekonywał także, że błędem jest kojarzenie węgla ze smogiem. Oczywiście zatruwa atmosferę, ale w miastach gorsze są samochody - niedawno było ich 17 milionów i miały średnio 10 lat, teraz jest w ich kraju 37 milionów i mają lat kilkanaście. I to one są gorszymi "kopciuchami" niż stare piece.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »