Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu…
2019-11-08, 15:00 Autor: Marek Świercz

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN
- Błędy młodości? Raczej burzliwa młodość, z której się w końcu wyrasta. Człowiek dojrzewa, zakłada rodzinę, musi zadbać o stabilizację, podejmuje wymarzoną pracę - tak dr Tomasz Greniuch, od niedawna p.o. naczelnika opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, mówił w Loży Radiowej o swoich związkach ze środowiskiem radykalnych narodowców.
Gdy Greniucha, który do tej pory pracował w IPN w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji, szukając mogił Żołnierzy Wyklętych, awansowano, przez liberalne media przetoczyła się burza. Pisano o skandalicznej polityce kadrowej, o nominacji dla działacza Obozu Narodowo-Radykalnego. Greniuch mówi dziś, że się od swoich korzeni nie odcina, ale zaznacza, że środowisko ONR było w tamtych czasach mocno subkulturowe a on "starał się je cywilizować".

- W roku 2014 miałem już zupełnie inne priorytety - opowiada. - Krytykujące mnie media piszą tak, jakby awansowano chłopaka z ONR. W ogóle nie zauważają tych lat, w których skończyłem studia, napisałem doktorat, wydałem w sumie 8 książek naukowych i popularnonaukowych, w tym ogromną monografię żołnierzy "Bartka". Jakie mam polityczne poglądy? Trzymam się z daleka od polityki, jako historyk muszę być obiektywny i apolityczny.

Greniuch podkreśla także, że nie jest bezkrytyczny wobec antykomunistycznej partyzantki. Jego następna książka opowie o podwładnych "Bartka", którzy zdradzili i poszli na współpracę z bezpieką.

- Jaki mam pomysł na opolską delegaturę? Jest najmniejsza w kraju, ma tylko 10 pracowników, dlatego nastawiam się na wyjście na zewnątrz i współpracę z organizacjami patriotycznymi. Chcę im pomóc sprofesjonalizować działalność - zapowiada.

Greniuch przekonuje, że błędne jest założenie, że jako człowiek kojarzony z narodowcami nie powinien kierować oddziałem IPN w takim regionie jak Opolszczyzna.

- To prawda, że to region trudny, wielokulturowy. Ale uważam, że Ślązacy i przybysze z Polski czy Kresowianie mieli wspólnego wroga: komunistów. Czesław Gęborski mordował nie tylko Niemców i Ślązaków w w Łambinowicach, ale także żołnierzy podziemia - mówi.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »