Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu…
2019-11-08, 15:00 Autor: Marek Świercz

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN

Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN
- Błędy młodości? Raczej burzliwa młodość, z której się w końcu wyrasta. Człowiek dojrzewa, zakłada rodzinę, musi zadbać o stabilizację, podejmuje wymarzoną pracę - tak dr Tomasz Greniuch, od niedawna p.o. naczelnika opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, mówił w Loży Radiowej o swoich związkach ze środowiskiem radykalnych narodowców.
Gdy Greniucha, który do tej pory pracował w IPN w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji, szukając mogił Żołnierzy Wyklętych, awansowano, przez liberalne media przetoczyła się burza. Pisano o skandalicznej polityce kadrowej, o nominacji dla działacza Obozu Narodowo-Radykalnego. Greniuch mówi dziś, że się od swoich korzeni nie odcina, ale zaznacza, że środowisko ONR było w tamtych czasach mocno subkulturowe a on "starał się je cywilizować".

- W roku 2014 miałem już zupełnie inne priorytety - opowiada. - Krytykujące mnie media piszą tak, jakby awansowano chłopaka z ONR. W ogóle nie zauważają tych lat, w których skończyłem studia, napisałem doktorat, wydałem w sumie 8 książek naukowych i popularnonaukowych, w tym ogromną monografię żołnierzy "Bartka". Jakie mam polityczne poglądy? Trzymam się z daleka od polityki, jako historyk muszę być obiektywny i apolityczny.

Greniuch podkreśla także, że nie jest bezkrytyczny wobec antykomunistycznej partyzantki. Jego następna książka opowie o podwładnych "Bartka", którzy zdradzili i poszli na współpracę z bezpieką.

- Jaki mam pomysł na opolską delegaturę? Jest najmniejsza w kraju, ma tylko 10 pracowników, dlatego nastawiam się na wyjście na zewnątrz i współpracę z organizacjami patriotycznymi. Chcę im pomóc sprofesjonalizować działalność - zapowiada.

Greniuch przekonuje, że błędne jest założenie, że jako człowiek kojarzony z narodowcami nie powinien kierować oddziałem IPN w takim regionie jak Opolszczyzna.

- To prawda, że to region trudny, wielokulturowy. Ale uważam, że Ślązacy i przybysze z Polski czy Kresowianie mieli wspólnego wroga: komunistów. Czesław Gęborski mordował nie tylko Niemców i Ślązaków w w Łambinowicach, ale także żołnierzy podziemia - mówi.

Zobacz także

2020-11-24, godz. 13:59 Dr. hab. Daniel Puciato i Piotr Mielec o restrykcjach nałożonych na branżę turystyczną - Są różne prognozy mówiące o tym, kiedy branża turystyczna na świecie wróci do normalności po pandemii. Optymistyczna prognoza mówi, że branża odrodzi… » więcej 2020-11-23, godz. 15:27 Danuta Jazłowiecka m.in. o polskim wecie ws. budżetu unijnego - Oczywiście mamy prawo do weta, ale pamiętajmy, że to burzy naszą wiarygodność w oczach państw Unii. To weto, które proponuje Polska jest absurdalnym… » więcej 2020-11-23, godz. 15:13 Katarzyna Czochara o przywróceniu jej praw członka PiS - Cieszę się, że przywrócono mi prawa posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Do tej partii należę od samego początku i dlatego tak bardzo ważny jest dla mnie… » więcej 2020-11-20, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej po zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Patryk Watras (Młodzi dla Wolności, Konfederacja), Krzysztof Grudzień (Forum Młodych Solidarnej… » więcej 2020-11-20, godz. 15:29 Adrian Czubak o szpitalu w Korfantowie, "Czarnej Księdze PiS" i Funduszu Dróg Samorządowych - Pan wicemarszałek Kolek trochę niepoważnie się zachowuje mówiąc, że jest zaskoczony, bo albo jest nieodpowiedzialny na swoim stanowisku albo był oszukiwany… » więcej 2020-11-19, godz. 15:27 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" m.i.n o czterodniowym dniu pracy jako sposobie na kryzys gospodarczy Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o pomyśle niemieckiego związku zawodowego czyli czterodniowego czasu pracy na czas kryzysu pandemicznego, a także o… » więcej 2020-11-19, godz. 14:34 „Prosto z sejmu” w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, europoseł PiS o polskim wecie ws. budżetu… - To jest krzyk rozpaczy – tak Beata Kempa, europoseł PiS skomentowała dzisiejsze zachowanie polityków opozycji w sejmie. Przypomnijmy, doszło do ostrej… » więcej 2020-11-18, godz. 15:07 Magdalena Sacha o przeprowadzonym badaniu, które miało określić częstotliwość występowania zespołu kruchości… - Zespół kruchości to utrata rezerw, zarówno tych fizycznych i psychicznych. Z wiekiem tych rezerw mamy ich coraz mniej – mówiła Magdalena Sacha, gerontolog… » więcej 2020-11-18, godz. 15:04 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o sytuacji cudzoziemców na opolskim rynku pracy i konkursie, który ma docenić pracodawców… - Konkurs „Opolska firma przyjazna cudzoziemcom” organizujemy po raz pierwszy. Czas pandemii to czas, kiedy cudzoziemcy są najbardziej zagrożeni utratą… » więcej 2020-11-17, godz. 15:13 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (17.11) W kolejnej odsłonie cotygodniowego cyklu "Co tam Panie w polityce?" pakiet soczystych komentarzy i opinii na temat aktualnych wydarzeń politycznych z udziałem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***