Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji…
2019-11-05, 12:19 Autor: Marek Świercz

Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji polskich ulic

Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji polskich ulic
- To jest haniebna decyzja, która eliminuje z przestrzeni publicznej polskich bohaterów narodowych, ludzi zasłużonych, ludzi, którzy za Polskę oddali życie. Decyzje polityczne podejmowane przez radnych próbują jakby temu zaprzeczyć i zawrócić koła historii - tak Arkadiusz Karbowiak, historyk budujący dziś w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, skomentował decyzję radnych Koalicji Obywatelskiej (wspieranych przez inne ugrupowania), którzy w Bialymstoku odebrali ulicę Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce" a w Żyrardowie generałowi Augustynowi Emilowi Nil-Fieldorfowi.
Jego zdaniem, jest to prawdopodobnie decyzja związana z faktem, że żołnierze antykomunistycznego podziemia są dziś hołubieni przez polityków prawicy i stali się istotną częścią nowej polityki historycznej. Przeciwnicy prawicy, w jego ocenie, postanowili więc uderzyć w swoich oponentów w sferze historii.

- Czy będzie ciąg dalszy? Obawiam się tak - mówi Karbowiak. - Zwłaszcza, że lewica weszła do Sejmu, wróciła do gry politycznej i będzie się starała narzucać teraz swoją historyczną narrację.

Nasz gość przyznaje, że Żołnierze Wyklęci (podobnie jak żołnierze AK) nie byli nieskazitelni i w krwawych realiach II wojny dopuszczali się czynów, które mogą i muszą budzić moralne wątpliwości (podał też sporo przykładów), ale zaznaczył od razu, że ich patriotyczne zasługi zdecydowanie przeważają i bohaterowie ci zasługują na naszą wdzięczność i pamięć. Dodał także, że Nil-Fieldorf, dowódca Kedywu, w ogóle nie może być traktowany jako przedstawiciel środowiska Wyklętych, bo po zakończeniu wojny nie był związany z antykomunistycznym podziemiem, co oczywiście nie przeszkodziło komunistom zamordować go po sfingowanym procesie.

Naszego gościa pytaliśmy także o głośną książkę Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony". Karbowiak stwierdził, że nie rozumie ataków na tę publikację, bo Zychowicz po prostu opisał to, co działo się na Wołyniu w czasie ludobójczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a z faktami nie należy dyskutować, nawet jeżeli są politycznie niepoprawne.

Zobacz także

2019-11-21, godz. 15:34 WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego? Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można… » więcej 2019-11-21, godz. 15:33 Adrian Czubak o swoich czterech latach na stanowisku wojewody opolskiego - Procedura jest następująca: gdy rząd podał się do dymisji, to samo zrobili wojewodowie. Premier ma teraz trzy miesiące na podjęcie decyzji o przyjęciu dymisji… » więcej 2019-11-20, godz. 15:41 Młodzieżowa Loża Radiowa: Joanna Hassa, Denis Madej i Jan Zimoch o migracji zarobkowej wśród młodych Naszych gości zapytaliśmy m.in. o to czy sami mają „doświadczenia migracyjne”. » więcej 2019-11-20, godz. 15:19 WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem… » więcej 2019-11-19, godz. 14:57 Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a i dziś może wiele nas nauczyć - W lutym 1946 roku George Kennan, ówczesny pracownik ambasady USA w Moskwie a potem do roku 1952 ambasador w Związku Sowieckim, wysłał do Waszyngtonu tak zwany… » więcej 2019-11-19, godz. 13:59 Michał Wojczyszyn o Światowym Dniu Przedsiębiorczości i biznesie bez barier - Jest to wydarzenie o charakterze globalnym i międzynarodowym. W tym roku 160 krajów włączyło się aktywnie w organizację ŚDP, w tym oczywiście Polska. I my jako… » więcej 2019-11-18, godz. 14:22 Małgorzata Stelnicka o tym, co Opole sfinansowało dzięki unijnym dotacjom i co jeszcze chciałoby sfinansować - Samo Opole pozyskało z unii około 600 mln zł dofinansowania do różnych projektów, ale gdyby doliczyć wszystkich innych beneficjentów z obszaru miasta, to wyszłoby… » więcej 2019-11-18, godz. 14:12 Tomasz Kostuś o zbliżających się wyborach prezydenckich, przywództwie i rozliczeniach w Platformie, także tej w region… - We wtorek mija termin składania kandydatur. Na dziś mamy jednego kandydata i jest to wicemarszałek Małgorzata Kidawa – Błońska. Jestem przekonany, że zgłoszą… » więcej 2019-11-15, godz. 14:25 Młodzieżowa Loża Radiowa: O najnowszą kampanię wizerunkową Mniejszości Niemieckiej zapytaliśmy Joannę Hassę i Zuzannę Herud… - Zakładaliśmy, że uda nam się tę kampanię przeprowadzić jeszcze przed wyborami, ale przygotowanie jej, zrobienie dobrych zdjęć, wybranie odpowiednich osób, zadbanie… » więcej 2019-11-15, godz. 09:35 Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna, a także o tym, dlaczego masowy odstrzał dzików jest … - Jest taka maksyma, że medycyna leczy ludzi a weterynaria leczy ludzkość - stwierdził w Loży Radiowej dr Wacław Bortnik, opolski wojewódzki lekarz weterynarii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »