Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji…
2019-11-05, 12:19 Autor: Marek Świercz

Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji polskich ulic

Arkadiusz Karbowiak bardzo ostro o fali rekomunizacji polskich ulic
- To jest haniebna decyzja, która eliminuje z przestrzeni publicznej polskich bohaterów narodowych, ludzi zasłużonych, ludzi, którzy za Polskę oddali życie. Decyzje polityczne podejmowane przez radnych próbują jakby temu zaprzeczyć i zawrócić koła historii - tak Arkadiusz Karbowiak, historyk budujący dziś w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, skomentował decyzję radnych Koalicji Obywatelskiej (wspieranych przez inne ugrupowania), którzy w Bialymstoku odebrali ulicę Zygmuntowi Szendzielarzowi "Łupaszce" a w Żyrardowie generałowi Augustynowi Emilowi Nil-Fieldorfowi.
Jego zdaniem, jest to prawdopodobnie decyzja związana z faktem, że żołnierze antykomunistycznego podziemia są dziś hołubieni przez polityków prawicy i stali się istotną częścią nowej polityki historycznej. Przeciwnicy prawicy, w jego ocenie, postanowili więc uderzyć w swoich oponentów w sferze historii.

- Czy będzie ciąg dalszy? Obawiam się tak - mówi Karbowiak. - Zwłaszcza, że lewica weszła do Sejmu, wróciła do gry politycznej i będzie się starała narzucać teraz swoją historyczną narrację.

Nasz gość przyznaje, że Żołnierze Wyklęci (podobnie jak żołnierze AK) nie byli nieskazitelni i w krwawych realiach II wojny dopuszczali się czynów, które mogą i muszą budzić moralne wątpliwości (podał też sporo przykładów), ale zaznaczył od razu, że ich patriotyczne zasługi zdecydowanie przeważają i bohaterowie ci zasługują na naszą wdzięczność i pamięć. Dodał także, że Nil-Fieldorf, dowódca Kedywu, w ogóle nie może być traktowany jako przedstawiciel środowiska Wyklętych, bo po zakończeniu wojny nie był związany z antykomunistycznym podziemiem, co oczywiście nie przeszkodziło komunistom zamordować go po sfingowanym procesie.

Naszego gościa pytaliśmy także o głośną książkę Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony". Karbowiak stwierdził, że nie rozumie ataków na tę publikację, bo Zychowicz po prostu opisał to, co działo się na Wołyniu w czasie ludobójczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a z faktami nie należy dyskutować, nawet jeżeli są politycznie niepoprawne.

Zobacz także

2020-11-23, godz. 15:27 Danuta Jazłowiecka m.in. o polskim wecie ws. budżetu unijnego - Oczywiście mamy prawo do weta, ale pamiętajmy, że to burzy naszą wiarygodność w oczach państw Unii. To weto, które proponuje Polska jest absurdalnym… » więcej 2020-11-23, godz. 15:13 Katarzyna Czochara o przywróceniu jej praw członka PiS - Cieszę się, że przywrócono mi prawa posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Do tej partii należę od samego początku i dlatego tak bardzo ważny jest dla mnie… » więcej 2020-11-20, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym co dalej po zawetowaniu unijnego budżetu przez Polskę Naszymi gośćmi byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Patryk Watras (Młodzi dla Wolności, Konfederacja), Krzysztof Grudzień (Forum Młodych Solidarnej… » więcej 2020-11-20, godz. 15:29 Adrian Czubak o szpitalu w Korfantowie, "Czarnej Księdze PiS" i Funduszu Dróg Samorządowych - Pan wicemarszałek Kolek trochę niepoważnie się zachowuje mówiąc, że jest zaskoczony, bo albo jest nieodpowiedzialny na swoim stanowisku albo był oszukiwany… » więcej 2020-11-19, godz. 15:27 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" m.i.n o czterodniowym dniu pracy jako sposobie na kryzys gospodarczy Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o pomyśle niemieckiego związku zawodowego czyli czterodniowego czasu pracy na czas kryzysu pandemicznego, a także o… » więcej 2020-11-19, godz. 14:34 „Prosto z sejmu” w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, europoseł PiS o polskim wecie ws. budżetu… - To jest krzyk rozpaczy – tak Beata Kempa, europoseł PiS skomentowała dzisiejsze zachowanie polityków opozycji w sejmie. Przypomnijmy, doszło do ostrej… » więcej 2020-11-18, godz. 15:07 Magdalena Sacha o przeprowadzonym badaniu, które miało określić częstotliwość występowania zespołu kruchości… - Zespół kruchości to utrata rezerw, zarówno tych fizycznych i psychicznych. Z wiekiem tych rezerw mamy ich coraz mniej – mówiła Magdalena Sacha, gerontolog… » więcej 2020-11-18, godz. 15:04 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o sytuacji cudzoziemców na opolskim rynku pracy i konkursie, który ma docenić pracodawców… - Konkurs „Opolska firma przyjazna cudzoziemcom” organizujemy po raz pierwszy. Czas pandemii to czas, kiedy cudzoziemcy są najbardziej zagrożeni utratą… » więcej 2020-11-17, godz. 15:13 Piotr Gociek i Piotr Moc w cyklu "Co tam Panie w polityce?" (17.11) W kolejnej odsłonie cotygodniowego cyklu "Co tam Panie w polityce?" pakiet soczystych komentarzy i opinii na temat aktualnych wydarzeń politycznych z udziałem… » więcej 2020-11-17, godz. 14:35 Jarosław Wasik i Andrzej Czernik o programie pomocy dla artystów i jego negatywnym odbiorze przez społeczeństwo O kontrowersjach, jakie wzbudziła ogłoszona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lista podmiotów działających w branży kulturalnej, które… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***