Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy' o…
2019-10-31, 14:49 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym czy polska produkcja jest gotowa na przemysł 4.0
W programie poruszyliśmy kwestię przemysłu 4.0, czyli zaawansowanych systemach przetwarzania danych, automatyzacji, inteligentnych technologiach, robotyzacji, czyli wszelkich usprawnień wykorzystywanych w procesach przemysłowych. Pytaliśmy czy polski przemysł jest na to gotowy i jakie zagrożenia się z tym wiążą.
- Wokół nas to pojęcie industry 4.0 coraz częściej się pojawia, coraz więcej konferencji targów i sympozjów, ale dopiero konkretne wdrażanie w zakładach pokaże nam jaki jest tego rezultat - mówił Lesław Adamczyk z BCC. - Drogi odwrotu nie ma. Czy jesteśmy gotowi? Na roboczo odpowiedziałbym że tak, bo my jako polscy przedsiębiorcy albo szerzej jako Polacy z różnego rodzaju wyzwaniami sobie radzimy. To już chyba taka nasza cecha, natomiast gorzej jak już potem jest poukładane i trzeba się dogadać żeby coś doprecyzować.

- Ja wierzę, że z tematem industry 4.0 sobie poradzimy, a co więcej musimy sobie poradzić, bo to po pierwsze są zmiany na świecie, a po drugie odpowiedź na to co się dzieje na rynku pracy. Rynek pracy fluktuuje, jeszcze niedawno mówiliśmy że brakuje rąk do pracy i ciągle to jest stan z którym mamy do czynienia, ale już teraz odczuwamy znaki spowolnienia. Natomiast trend demograficzny jest nieubłagany, zatem nasze firmy będą musiały się automatyzować i przekształcać. Będziemy coraz częściej widzieli fabryki w których kiedyś pracowało 100-200 pracowników, za chwilę będzie ich 20, a na hali większość rzeczy będą wykonywały roboty, które będą sobie podawały różne elementy, przesuwały, pakowały i wysyłały do odbiorców - mówił Lesław Adamczyk.

Sebastian Szczurek z ZUS zwrócił uwagę, że Polska jest daleko poza krajami Zachodu w tym zakresie. - W sąsiednich krajach, w Czechach lub na Węgrzech jest 120 robotów na 10 tys. mieszkań, a u nas to 30-35. Na pewno będzie się to wiązało z konkurencyjnością, ale warto też pamiętać o tym czynniku ludzkim. Roboty będą nas zastępowały przy jakiejś pracy, a chodzi tu o pracę powtarzalną przy tzw. taśmie, to trzeba pamiętać, że za tym wszystkim stał człowiek. Taki pracownik niewykwalifikowany może być pozbawiony źródła dochodu. Jeśli znajdzie pracę na 4 godziny dziennie i będzie otrzymywał wypłatę, która pozwoli mu przeżyć to dobrze, ale jeśli nie to co wtedy? - mówił Sebastian Szczurek.

W trakcie dyskusji poruszono też temat ewentualnego opodatkowania robotów, bezpieczeństwa cyfrowego, edukacji czy właśnie tzw. grup ludzi wykluczonych.

Zobacz także

2019-11-15, godz. 14:25 Młodzieżowa Loża Radiowa: O najnowszą kampanię wizerunkową Mniejszości Niemieckiej zapytaliśmy Joannę Hassę i Zuzannę Herud… » więcej 2019-11-15, godz. 09:35 Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna, a także o tym, dlaczego masowy odstrzał dzików jest … - Jest taka maksyma, że medycyna leczy ludzi a weterynaria leczy ludzkość - stwierdził w Loży Radiowej dr Wacław Bortnik, opolski wojewódzki lekarz weterynarii… » więcej 2019-11-14, godz. 15:45 WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej… Rozmawialiśmy o tym, że PiS ma przygotowywać projekt zmian w myśl których zatrudnieni na umowę zlecenie mieliby zapłacić pełen ZUS od każdej umowy. Nowe zasady… » więcej 2019-11-14, godz. 13:58 Robert Krysiak o rozpoczętym okresie ochronnym dla bezdomnych, na czym polega, jak można pomóc i czym jest Ośrodek Interwencji… - Ośrodek Interwencji Kryzysowej ma tak naprawdę wiele zadań jeśli chodzi o pomoc ubogim na terenie miasta Opola. Zajmujemy się pomocą dla osób i rodzin bezdomnych… » więcej 2019-11-13, godz. 14:21 Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada Naszych gości pytaliśmy o to jak oni rozumieją patriotyzm, jak świętowali w dniu 11 listopada i jak patrzą na Marsz Niepodległości, który odkąd powstał wzbudza… » więcej 2019-11-13, godz. 10:41 Łukasz Horbacz o ubóstwie energetycznym, dyskomforcie cieplnym i obronie reputacji polskiego węgla - Izba zrzesza ponad sto firm będących sprzedawcami polskiego węgla, głównych dystrybutorów na naszym rynku. Izba zajmuje się ochroną interesów członków, w ostatnim… » więcej 2019-11-08, godz. 15:46 Red. Witold Repetowicz o fiasku tureckiej operacji w Syrii, rosnącym uzależnieniu Ankary od Moskwy i Państwie Islamskim - Napisałem, że Turkom nie udała się operacja, która zaplanowali i przeprowadzili w Syrii, ponieważ Turcja miała inne, znacznie szersze plany. Nie chodzi tylko… » więcej 2019-11-12, godz. 13:45 WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa” o proteście włoskim prowadzonym w szkołach i jego kon… Od końca października trwa strajk włoski w polskich szkołach. Na czym polegae Czy jest w jakikolwiek sposób odczuwalnye Jakie postulaty mają nauczycielee Jak do… » więcej 2019-11-08, godz. 14:26 Franciszek Posacki i Bartłomiej Czuchnowski o dwóch światach, czyli o Marszu Równości i Marszu Niepodległości Dwa marsze - Równości i Niepodległości - były tematami debaty w Młodzieżowej Loży Radiowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele dwóch politycznych, a może i kulturowych… » więcej 2019-11-08, godz. 15:00 Tomasz Greniuch o swojej burzliwej młodości, dojrzewaniu i pomyśle na opolską delegaturę IPN - Błędy młodoście Raczej burzliwa młodość, z której się w końcu wyrasta. Człowiek dojrzewa, zakłada rodzinę, musi zadbać o stabilizację, podejmuje wymarzoną pracę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »