Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu…
2019-10-23, 14:26 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu Śląskim

Lucjan Dzumla w audycji "Loża Radiowa"
XXIV Seminarium Śląskie w Kamieniu Śląskim było poświęcone 15-leciu obecności Polski w Unii Europejskiej. Loża Radiowa była obecna w sanktuarium św. Jacka Odrowąża w drugim dniu konferencji.
Naszym pierwszym gościem był gospodarz spotkania, Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Tradycja tych spotkań jest dłuższa o trzy lata niż historia DWPN, początkowo były to Konwersatoria im. Eichendorffa – mówił nasz gość. – Wcześniej za te spotkania były odpowiedzialne środowiska zainteresowane badaniem historii Śląska, w tym, co należy podkreślić, zawsze obecne były środowiska kościelne. To impreza, którą można nazwać seminarium górnośląskim, bo mamy zawsze gości z województwa śląskiego oraz gości z Czech. Zawsze staramy się o to, by patrzeć na wielkie problemy z perspektywy naszego regionu. Te spotkania mają charakter naukowy, ale chcemy, by były także popularnonaukowe, by ich przesłanie trafiało do wszystkich. Za rok mamy seminarium jubileuszowe, będzie poświęcone zakończeniu II wojny światowej.
Prof. Krzysztof Zuba w audycji "Loża Radiowa"
Naszym kolejnym gościem był prof. Krzysztof Zuba, opiekun naukowy seminarium. Spytaliśmy go, gdzie podziała się Unia Europejska, do której wstępowaliśmy 15 lat temu. – Można by stwierdzić: wszystko wpłynie. To prawda, że kryzysy, takie jak brexit, przyćmiły nam debatę o unii. Ale one same są immanentną częścią funkcjonowania unii. Europa, do której wchodziliśmy, nie jest nam dana raz na zawsze, to coś bardzo dynamicznego, o co trzeba walczyć każdego dnia. Nigdy nie było zgody co do kierunku rozwoju unii, opcja federalistyczna została zakwestionowana już w latach 60. XX wieku za sprawą de Gaulle’a. Unia to trochę jazda bez trzymanki, dwa kroki w przód, jeden krok w tył, to wszystko się zmienia. Logika niekonsekwencji stanowi istotę rozwoju Unii Europejskiej – mówił nasz gość.
Marek Witek w audycji "Loża Radiowa"
W seminarium w Kamieniu Śląskim zjawił się także Marek Witek, pełnomocnik marszałka do spraw wielokulturowości. – Przyszedłem, by podyskutować, jak widzimy nasz region w Europie jako Ślązacy, jako mieszkańcy Śląska. Dobrze, że w ogóle widzimy się w Europie, bo nie wszyscy chcą w niej być. Ja się widzę jak najbardziej, to jest to miejsce, do którego Polska i Śląsk powinni dążyć. Europa ojczyzn czy regionów? Mamy zamieszki w Katalonii, które pokazują, że dla wielu ludzi regiony są bardzo ważne. Europa i tak jest dość rozdrobniona jako kontynent i osobiście myślę, że na regionach można wiele zbudować. Teraz mamy wielu imigrantów, co stawia przed nami wiele nowych wyzwań – mówił Witek.
Marek Twaróg w audycji "Loża Radiowa"
Moderatorem wtorkowej debaty był red. Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, największej gazety regionalnej w województwie śląskim. – Jesteśmy trochę rozczarowani, wszyscy liczyliśmy na więcej w 2004 roku, myśleliśmy, że ta nasza regionalna tożsamość – choć zostaliśmy rozbici na trzy województwa – będzie się wzmacniała – będzie wzmocniona i będziemy mieli większy wpływ na to, co się będzie z nami działo. Tak się nie stało. Inna sprawa, że te nasze ideowe pragnienia śląskie były niezborne i nie patrzymy w jednym kierunku. Gdy pytasz mnie wprost, dlaczego dziś Ruch Autonomii Śląska nie istnieje politycznie, to jest to efekt pewnego kryzysu przywództwa, czyli odsunięcia się na bok Jerzego Gorzelika. Ten ruch się w takiej formule już nie odrodzi, myślę, że dziś Ślązacy powinni walczyć o woje poprzez partie ogólnopolskie. To czas pokazał - mówił nasz gość.
Dr hab. Aleksandra Trzcielińska-Polus w audycji "Loża Radiowa"
Jeden z wtorkowych paneli dotyczył także zbieżności i rozbieżności polskich i niemieckich interesów w Unii Europejskiej. – Kiedyś mieliśmy wspólnotę wartości, dziś mamy raczej wspólnotę rozbieżności – mówiła prof. Aleksandra Tczcielińska-Polus. – Oczywiście wciąż mamy wspólne interesy, ale coraz więcej nas dzieli. Kiedyś wiele sobie obiecywaliśmy po Trójkącie Weimarskim, ale minister Waszczykowski stwierdził, że jego potencjał się wyczerpał. Inaczej patrzymy na kwestie migracyjne, na politykę klimatyczną, na politykę obronną, na gazociągi Nord Stream. Ale, co ciekawe, niemieccy politycy oficjalnie nie wypowiadali się na temat praworządności w Polsce, zostawili tę kwestię Unii Europejskiej.
Ks. abp Alfons Nossol gościem audycji "Loża Radiowa"
12

Zobacz także

2019-11-26, godz. 13:34 Szymon Godyla i Franciszek Posacki o sytuacji wewnątrz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej po zmianie przewodniczącego… - W 2015 roku byliśmy świeżą partią i ta świeżość pozwoliła nam zdobyć 28 posłów. Jednak teraz tę świeżość skradła lewica. Trzeba jednak pamiętać, że Nowoczesna… » więcej 2019-11-25, godz. 12:21 Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej - Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i… » więcej 2019-11-25, godz. 13:46 Rajmund Miller o zmianach u koalicjanta, zbliżających się wyborach prezydenckich i kandydatach Platformy Obywatelskiej… - My nie mamy zamiaru „schrupania” Nowoczesnej. Naszym celem jest realizacja naszych wspólnych zadań. Nie wiem co się dzieje wewnątrz Nowoczesnej, bo jestem w… » więcej 2019-11-22, godz. 14:53 Marta Kuśnierz i Łukasz Cichy o 14-leciu Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty" Przy okazji zmiany władz stowarzyszenia, pytaliśmy o jego początki, główne idee, jaki jest jego obecny skład i plany działania "ludzi aktywnych". » więcej 2019-11-22, godz. 14:44 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera, głosowaniu w sprawie KRS i migracjach - Premier dużo mówił o normalności, bo nasz program oznacza właśnie normalność, troskę o polską rodzinę, trzymanie się z daleka od wszystkich ideologicznych skrajności… » więcej 2019-11-21, godz. 15:34 WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego? Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można… » więcej 2019-11-21, godz. 15:33 Adrian Czubak o swoich czterech latach na stanowisku wojewody opolskiego - Procedura jest następująca: gdy rząd podał się do dymisji, to samo zrobili wojewodowie. Premier ma teraz trzy miesiące na podjęcie decyzji o przyjęciu dymisji… » więcej 2019-11-20, godz. 15:41 Młodzieżowa Loża Radiowa: Joanna Hassa, Denis Madej i Jan Zimoch o migracji zarobkowej wśród młodych Naszych gości zapytaliśmy m.in. o to czy sami mają „doświadczenia migracyjne”. » więcej 2019-11-20, godz. 15:19 WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem… » więcej 2019-11-19, godz. 14:57 Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a i dziś może wiele nas nauczyć - W lutym 1946 roku George Kennan, ówczesny pracownik ambasady USA w Moskwie a potem do roku 1952 ambasador w Związku Sowieckim, wysłał do Waszyngtonu tak zwany… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »