Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów…
2019-10-18, 15:24 Autor: Marek Świercz

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach
Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz Gajda z PO.
Markowski stwierdził, że jest bardzo zadowolony z wyniku wyborów, w których PiS zyskał rekordowe (i największe od 1989 roku) poparcie na poziomie 8 mln głosów i zachował większość pozwalającą mu na dalsze rządy. Gajda ripostował, że nawet po odliczeniu głosów na Konfederację, opozycja zyskała wyższe poparcie i nie rządzi tylko z powodu metody d’Hondta. Dodał także, że taki łączny wynik opozycji to dobra prognoza na wybory prezydenckie, które – w jego ocenie – ma szansę wygrać wspólny kandydat opozycji.

Markowskiego zapytaliśmy także o pogłoski, że Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin, którzy wprowadzili do Sejmu po 18 posłów i mogą założyć własne kluby, mogą zacząć teraz stawiać polityczne żądania Jarosławowi Kaczyńskiemu. Markowski stwierdził, że to tylko medialne spekulacje, przypomniał także, że europoseł Patryk Jaki publicznie stwierdził, że Solidarna Polska nie ma żadnych takich żądań. Gajda zauważył, że to tylko oficjalna wersja a „nietęga mina Kaczyńskiego” po wyborach pokazała, że ma on świadomość przyszłych kłopotów. Gajda zauważył też, że prawicowi koalicjanci mogą się pokłócić już na dniach o prezesa NIK Mariana Banasia.

Z kolei Gajdę zapytaliśmy o sytuację w PO, gdzie coraz liczniejsza grupa polityków domaga się odejścia Grzegorza Schetyny. Odpowiedział, że powyborcze rozliczenia są czymś naturalnym, ale dodał, że wybory w PO są planowane w styczniu i jego zdaniem odbędą się w terminie. Markowski ironizował, że prawica nie ma takich problemów, bo ma jednego lidera, którego pozycji nikt nie próbuje podważać. Jego zdaniem, los Schetyny jest przesądzony.

Zobacz także

2019-11-26, godz. 13:34 Szymon Godyla i Franciszek Posacki o sytuacji wewnątrz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej po zmianie przewodniczącego… - W 2015 roku byliśmy świeżą partią i ta świeżość pozwoliła nam zdobyć 28 posłów. Jednak teraz tę świeżość skradła lewica. Trzeba jednak pamiętać, że Nowoczesna… » więcej 2019-11-25, godz. 12:21 Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej - Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i… » więcej 2019-11-25, godz. 13:46 Rajmund Miller o zmianach u koalicjanta, zbliżających się wyborach prezydenckich i kandydatach Platformy Obywatelskiej… - My nie mamy zamiaru „schrupania” Nowoczesnej. Naszym celem jest realizacja naszych wspólnych zadań. Nie wiem co się dzieje wewnątrz Nowoczesnej, bo jestem w… » więcej 2019-11-22, godz. 14:53 Marta Kuśnierz i Łukasz Cichy o 14-leciu Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty" Przy okazji zmiany władz stowarzyszenia, pytaliśmy o jego początki, główne idee, jaki jest jego obecny skład i plany działania "ludzi aktywnych". » więcej 2019-11-22, godz. 14:44 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera, głosowaniu w sprawie KRS i migracjach - Premier dużo mówił o normalności, bo nasz program oznacza właśnie normalność, troskę o polską rodzinę, trzymanie się z daleka od wszystkich ideologicznych skrajności… » więcej 2019-11-21, godz. 15:34 WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego? Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można… » więcej 2019-11-21, godz. 15:33 Adrian Czubak o swoich czterech latach na stanowisku wojewody opolskiego - Procedura jest następująca: gdy rząd podał się do dymisji, to samo zrobili wojewodowie. Premier ma teraz trzy miesiące na podjęcie decyzji o przyjęciu dymisji… » więcej 2019-11-20, godz. 15:41 Młodzieżowa Loża Radiowa: Joanna Hassa, Denis Madej i Jan Zimoch o migracji zarobkowej wśród młodych Naszych gości zapytaliśmy m.in. o to czy sami mają „doświadczenia migracyjne”. » więcej 2019-11-20, godz. 15:19 WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem… » więcej 2019-11-19, godz. 14:57 Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a i dziś może wiele nas nauczyć - W lutym 1946 roku George Kennan, ówczesny pracownik ambasady USA w Moskwie a potem do roku 1952 ambasador w Związku Sowieckim, wysłał do Waszyngtonu tak zwany… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »