Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej…
2019-10-15, 14:19 Autor: Marek Świercz

Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - zasadzie wzajemności

Henryk Kroll o strategii KWW Mniejszości Niemieckiej w wyborach parlamentarnych
- Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, czyli Rafał Bartek. Jego start do Senatu był błędem. W trudnym okręgu uzyskał dobry wynik, ale powtarzam, że jego miejsce było na liście kandydatów do Sejmu - mówił w Loży Radiowej Henryk Kroll, były długoletni lider opolskiej Mniejszości Niemieckiej i były poseł. - Ale samy wybory okazały się być sukcesem, pozyskaliśmy kilka tysięcy nowych wyborców. Liderom TSKN należy się gratulacje a wyborcom podziękowania - dodał.
Kroll, który jako 40-latek współtworzył struktury Mniejszości Niemieckiej (jego ojciec Johann uważany jest za ojca-założyciela), na początku lat 90. ubiegłego wieku wystartował w pamiętnych wyborach uzupełniających do Senatu, które nazywano kolejnym plebiscytem. Przegrał z prof. Dorotą Simonides, ale zdobył ponad 120 tysięcy głosów, co pokazało polityczną siłę budzącej się Mniejszości Niemieckiej.

- To były inne czasy, czasy mobilizacji, ludzie pokazali, co im gra w sercu i duszy - wspominał nasz gość.

Jak ocenia obecną sytuację opolskich Niemców? Twierdzi, że powinna w wyborach bardziej postawić na młodych, ale cieszy go to, że młodzi się w TSKN, także we władzach organizacji, coraz częściej pojawiają. Bo to, przekonuje, daje nadzieję na przyszłość.

Oceniając wybory, Kroll bardzo ostro krytykuje Platformę Obywatelską, która - jego zdaniem - nie potrafiła zmobilizować elektoratu opozycji.

- A do odsunięcia prawicy od władzy wystarczyło kilku posłów. To było możliwe - przekonuje. - Schetyna? Powinien natychmiast odejść!

Kroll skrytykował też wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych do spraw Polonii Szymona Szynkowskiego vel Sęk, który stwierdził w Opolu, że w kwestiach związanych z traktowaniem Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech powinna obowiązywać zasada wzajemności.

- Ta zasada nigdzie nie jest uznawana - mówi Kroll. - Dlaczego los Mniejszości Niemieckiej ma zależeć od sytuacji Polonii w Niemczech? Tam nie ma mniejszości polskiej. Pytanie, ilu Polaków mieszkających za Odrą ma niemieckie obywatelstwo?

Zobacz także

2020-09-28, godz. 14:50 Rajmund Miller o porozumieniu prawicy i sytuacji opozycji - Tak naprawdę dla nas to jest nieważne – powiedział o podpisaniu porozumienia w Zjednoczonej Prawicy poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-09-25, godz. 17:54 Młodzieżowa Loża Radiowa o porozumieniu w Zjednoczonej Prawicy Gośćmi Młodzieżowej Loży Radiowej byli Ludwik Skubała (Młodzi Demokraci, Platforma Obywatelska), Arkadiusz Domeredzki (Federacja Młodych Socjaldemokratów… » więcej 2020-09-25, godz. 14:53 Dr Jolanta Maj o pracy zdalnej, która jest przyszłością - Przed pandemią pracowników zatrudnionych w ramach pracy zdalnej było relatywnie niewielu - przyznała dr Jolanta Maj z Politechniki Opolskiej. » więcej 2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***