Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z…
2019-10-10, 12:16 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO

Debata "Głosuj z nami! Wyborczy ring" - Barbara Kamińska i Marcin Ociepa (10.10.19)
W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa z Prawa i Sprawiedliwości i Barbara Kamińska z Koalicji Obywatelskiej.
W pierwszej rundzie debaty kandydaci mówili o swoich programach. Kamińska zaczęła od tego, że do wyborów idzie się z myślą nie o jednej kadencji, ale - o przyszłych pokoleniach. Stwierdziła, że dla niej najważniejsze są sprawy gospodarcze i kwestie związane z praworządnością a te - jak twierdzą eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju - za czasów rządów prawicy wyglądają fatalnie. Mówiła o dodatkowych obciążeniach obywateli, deficycie sektora finansów publicznych, antysamorządowej centralizacji oraz o tym, że program Rodzina 500 plus nie przyniósł wzrostu dzietności. Ociepa stwierdził, że jako urzędujący wiceminister nie chce dyskutować na poziomie ideologicznych i zacietrzewionych ocen i woli opierać się o twarde fakty. Zarzucił rywalce, że cytuje dane think tanku związanego z opozycją, on zamierza przytoczyć dane Komisji Europejskiej, OECD czy Banku Światowego, które to instytucje twierdzą, że Polska rozwija się dziś najszybciej ze wszystkich państw europejskich, co jest zasługą programu zrównoważonego rozwoju. Ociepa stwierdził, że także jego deglomeracyjny plan dla wzmocnienia Opolszczyzny, zakładający utworzenie w mniejszych ośrodkach nowych ważnych instytucji, wpisuje się w ten program.

W dwóch kolejnych rundach uczestnicy debaty zadawali sobie pytania. Ociepa zapytał, czemu w ostatnich latach Opolszczyzna pod rządami koalicji PO - PSL - MN ma największe w kraju problemy z depopulacją i najniższy wskaźnik PKB na głowę mieszkańca. Kamińska odpowiedziała, że region rozwija się dobrze (w rankingu "Wspólnoty" zajął drugie miejsce, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne), jako pierwszy w kraju dostrzegł problemy demograficzne, przekonywała także, że na PKB mają wpływ czynniki niezależne od regionu. Sama z kolei zapytała, jak Ociepa chce poradzić sobie z edukacyjną katastrofą wywołaną przez reformę minister Zalewskiej. Ociepa stwierdził, że o żadnej katastrofie nie ma mowy a większość Polaków życzyła sobie likwidacji gimnazjów. Dodał, że wiele samorządów, jak choćby Opole, świetnie poradziło sobie z reformą, a problemy zgłaszają te, które są rządzone przez polityków opozycji.

W trzeciej rundzie Ociepa pytał o to, dlaczego samorząd województwa nie radzi sobie ze służbą zdrowia, czego dowodem są kłopoty SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim. Kandydatka KO odparła, że temat został rozdmuchany na potrzeby kampanii, winę za kłopoty SOR-u ponosi rząd i wprowadzane przez niego przepisy. Dodała też, że kampanijne kłótnie przysłoniły to, jak wiele dobrego wydarzyło się w opolskiej służbie zdrowia. Zapytała też Ociepę, co prawica zrobiła, by zatrzymać lekarzy w regionie. Kandydat PiS odpowiedział, że za kłopoty SOR odpowiada samorząd województwa, który - jego zdaniem, celowo, by obciążyć rząd - nie potrafił znaleźć brakujących lekarzy. Dodał także, że utworzenie wydziału medycznego oraz stworzenie szpitala klinicznego sprawi, że ambitni lekarze, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, będą to mogli robić w Opolu i nie będą szukali pracy w klinikach poza regionem.

Zobacz także

2019-10-25, godz. 11:06 Młodzieżowa Loża Radiowa: Jan Zimoch i Michał Kalinowski o trwałości koalicji rządzącej i lewicowej - Koalicja lewicowa przetrwa, oczywiście. Pokazaliśmy w kampanii, że się dogadujemy i lubimy. Zrobiliśmy dobry wynik, w porównaniu z 2015 rokiem mamy 500 tysięcy… » więcej 2019-10-25, godz. 12:16 Edyta Wenzel-Borkowska o przestrzennej cyberrewolucji - Realizujemy projekt, który ma w całym regionie usprawnić proces udostępniania danych przestrzennych dla różnego rodzaju celów, przede wszystkim inwestycyjnych… » więcej 2019-10-24, godz. 15:15 WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli… Choć według GUS nastroje konsumentów są w październiku gorsze niż we wrześniu 2019 r., to wciąż znajdują się na historycznych maksimach. Zdecydowanie najciekawszym… » więcej 2019-10-24, godz. 15:52 Kpt. Tomasz Golec o tym kto może zostać „terytorialsem”, obowiązkach i korzyściach płynących z bycia żołnierzem Wojsk Obrony… - „Zawsze gotowi, zawsze blisko” - to motto WOT. Cieszymy się że już trwają zapoznania z warunkami służby w jednostce wojskowej na obszarze województwa opolskiego… » więcej 2019-10-23, godz. 14:26 Loża Radiowa na XXIV Seminarium Śląskim w Kamieniu Śląskim XXIV Seminarium Śląskie w Kamieniu Śląskim było poświęcone 15-leciu obecności Polski w Unii Europejskiej. Loża Radiowa była obecna w sanktuarium św. Jacka Odrowąża… » więcej 2019-10-22, godz. 14:16 Marcin Ociepa o zmianach w rządzie, które mają być niewielkie oraz o powołaniu społecznych asystentów posła w gminach i… - Do końca kadencji tego rządu pozostaję wiceministrem, a później na pewno będzie jakaś korekta. Celowo mówię „korekta” i „jakaś”, bo wszyscy spodziewają się całkowicie… » więcej 2019-10-22, godz. 12:28 Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i… - Oczywiście, zobaczą emeryturę, jest kwestia wysokości tego świadczenia. Ona jest zależna tylko od naszej zapobiegliwości i przezorności. Nasze badania czy też… » więcej 2019-10-21, godz. 10:14 Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem… » więcej 2019-10-21, godz. 13:52 Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej - Mamy status quo, czyli jednego posła, tak jak w ostatnich kilku kadencjach – stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, który został… » więcej 2019-10-18, godz. 15:24 Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »