Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z ...
2019-10-10, 12:16 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO

Debata "Głosuj z nami! Wyborczy ring" - Barbara Kamińska i Marcin Ociepa (10.10.19)
W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa z Prawa i Sprawiedliwości i Barbara Kamińska z Koalicji Obywatelskiej.
W pierwszej rundzie debaty kandydaci mówili o swoich programach. Kamińska zaczęła od tego, że do wyborów idzie się z myślą nie o jednej kadencji, ale - o przyszłych pokoleniach. Stwierdziła, że dla niej najważniejsze są sprawy gospodarcze i kwestie związane z praworządnością a te - jak twierdzą eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju - za czasów rządów prawicy wyglądają fatalnie. Mówiła o dodatkowych obciążeniach obywateli, deficycie sektora finansów publicznych, antysamorządowej centralizacji oraz o tym, że program Rodzina 500 plus nie przyniósł wzrostu dzietności. Ociepa stwierdził, że jako urzędujący wiceminister nie chce dyskutować na poziomie ideologicznych i zacietrzewionych ocen i woli opierać się o twarde fakty. Zarzucił rywalce, że cytuje dane think tanku związanego z opozycją, on zamierza przytoczyć dane Komisji Europejskiej, OECD czy Banku Światowego, które to instytucje twierdzą, że Polska rozwija się dziś najszybciej ze wszystkich państw europejskich, co jest zasługą programu zrównoważonego rozwoju. Ociepa stwierdził, że także jego deglomeracyjny plan dla wzmocnienia Opolszczyzny, zakładający utworzenie w mniejszych ośrodkach nowych ważnych instytucji, wpisuje się w ten program.

W dwóch kolejnych rundach uczestnicy debaty zadawali sobie pytania. Ociepa zapytał, czemu w ostatnich latach Opolszczyzna pod rządami koalicji PO - PSL - MN ma największe w kraju problemy z depopulacją i najniższy wskaźnik PKB na głowę mieszkańca. Kamińska odpowiedziała, że region rozwija się dobrze (w rankingu "Wspólnoty" zajął drugie miejsce, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne), jako pierwszy w kraju dostrzegł problemy demograficzne, przekonywała także, że na PKB mają wpływ czynniki niezależne od regionu. Sama z kolei zapytała, jak Ociepa chce poradzić sobie z edukacyjną katastrofą wywołaną przez reformę minister Zalewskiej. Ociepa stwierdził, że o żadnej katastrofie nie ma mowy a większość Polaków życzyła sobie likwidacji gimnazjów. Dodał, że wiele samorządów, jak choćby Opole, świetnie poradziło sobie z reformą, a problemy zgłaszają te, które są rządzone przez polityków opozycji.

W trzeciej rundzie Ociepa pytał o to, dlaczego samorząd województwa nie radzi sobie ze służbą zdrowia, czego dowodem są kłopoty SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim. Kandydatka KO odparła, że temat został rozdmuchany na potrzeby kampanii, winę za kłopoty SOR-u ponosi rząd i wprowadzane przez niego przepisy. Dodała też, że kampanijne kłótnie przysłoniły to, jak wiele dobrego wydarzyło się w opolskiej służbie zdrowia. Zapytała też Ociepę, co prawica zrobiła, by zatrzymać lekarzy w regionie. Kandydat PiS odpowiedział, że za kłopoty SOR odpowiada samorząd województwa, który - jego zdaniem, celowo, by obciążyć rząd - nie potrafił znaleźć brakujących lekarzy. Dodał także, że utworzenie wydziału medycznego oraz stworzenie szpitala klinicznego sprawi, że ambitni lekarze, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, będą to mogli robić w Opolu i nie będą szukali pracy w klinikach poza regionem.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:14 Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu ... » więcej 2019-10-21, godz. 13:52 Ryszard Galla o wynikach wyborów, ofercie Mniejszości Niemieckiej i pełzającej zmianie pokoleniowej - Mamy status quo, czyli jednego posła, tak jak w ostatnich kilku kadencjach – stwierdził w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, który z ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:24 Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiow ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:30 Paweł Grabowski o tym, jest w Polsce miejsce dla racjonalnego centrum, co znaczy, że sojusz ludowców i kukizowców ma p ... - Dokąd zmierza ruch Kukiz ’15? To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Trzeba poczekać aż zbierze się poselski klub ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:17 WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdo ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:05 Dariusz Gieroń o cichym zabójcy, instalacjach przesyłu gazu i gaszeniu samochodów elektrycznych - Jak zawsze o tej porze roku ostrzegamy przed czadem. Od początku sezonu grzewczego mieliśmy już w kraju 162 incydenty związane z tlenkiem węgla, poszkodowan ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:51 Daniel Szkarupski o tym, kto jest kim w Konfederacji i czym różni się ona od Zjednoczonej Prawicy - Prawica wytoczy najcięższe armaty i lewica wytoczy najcięższe armaty. Jak się idzie na wojnę, to nie z szablami na czołgi - mówił w Loży Radiowej Daniel Szk ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:54 Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta - Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »