Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko, dr Ewa Kosowska-Korniak…
2019-10-04, 12:53 Autor: Joanna Matlak

Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko, dr Ewa Kosowska-Korniak i były sędzia Ryszard Janowski o trudnej pracy kuratora sądowego

Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko o pracy kuratora sądowego
Dr Ewa Kosowska-Korniak o znaczeniu mediacji
Sędzia Ryszard Janowski o tym, jaki musi być kurator sądowy
Loża Radiowa odwiedziła dziś Opolski Urząd Wojewódzki, gdzie odbywały się obchody 100 –lecia Polskiej Kurateli Sądowej. Naszymi gośćmi byli m.in. prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko z Wydziału Prawa i Administracji Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.
- Mało ludzi utożsamia kuratelę z tą funkcją, którą ma do spełnienia, czyli bardzo istotną rolę z punktu widzenia prawa. Chodzi o podejście prawno-pedagogiczne. Bo prawnicy patrzą na zagadnienia z dwóch punktów widzenia: prawa stanowionego i tego, które ma być stosowane. Natomiast kurator będzie patrzył przez pryzmat prawa, ale z punktu widzenia pedagogiki prawa. Polski prawnik Leon Petrażycki mówił, że urzeczywistniać prawo można tylko przez człowieka – mówił prof. Stadniczeńko.

Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że jeśli kurator jest w danym środowisku to urzeczywistnia nie tylko orzeczenie sądu, ale prawo jako system wartości. – Wspominam o tym dlatego, że kiedy dotykamy problematyki rodzinnej to kurator nie wchodzi tam jako ktoś, kto ma być obcy, choć tak jest traktowany, ale on wchodzi jako ten, który ma udzielić wsparcia. Można powiedzieć, że musi być nie tylko „humanistycznym” człowiekiem, ale też diagnostą tego środowiska i co najistotniejsze prognostą, a więc podejmuje działania, które mają za zadanie uleczyć środowisko. I specjalnie tego słowa używam – mówił nasz gość.

W studiu Loży Radiowej w OUW gościliśmy także dr Ewę Kosowską-Korniak z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, która podczas konferencji podnosiła ważny element w pracy kuratora czyli umiejętności mediowania.

- Kuratorzy to osoby które nieustannie się rozwijają i zdobywają nowe kompetencje. Sama mam przyjemność to śledzić, choćby na studiach podyplomowych z mediacji sądowych czy pozasądowych, ale też na różnych spotkaniach, konferencjach i szkoleniach. Kuratorzy sądowi czują mediacje jak mało kto – uważa dr Kosowska- Korniak.

- Do niedawna było tak, że kuratorzy byli nawet wyłączeni i nie mogli pełnić roli mediatorów sądowych, w tej chwili w sprawach cywilnych mogą być mediatorami i rzeczywiście wykonują ten dodatkowy zawód. Kuratorzy chętnie zdobywali i zdobywają kompetencje mediacyjne nawet dla siebie samych, bo mówią, że to przydaje im się w pracy – mówił nasz gość.

Dr Ewa Kosowska Korniak mówiła, że mediowanie to w istocie rozmawianie, pomaganie w komunikacji, prowadzenie jej w odpowiedni sposób w obecności trzeciej osoby. – Chodzi o takie słuchanie, żeby usłyszeć, o zrozumienie drugiej strony i zbudowanie zaufania.

Ostatnim gościem Loży był sędzia w stanie spoczynku Ryszard Jankowski, były długoletni prezes Sądu Okręgowego w Opolu. Pytaliśmy go o współpracę i kooperację z kuratorami sądowymi.

- Kuratorzy sądowi są to generalnie wysokiej klasy profesjonaliści. Ludzie pracy, osoby koncyliacyjne w tym zakresie w którym tej koncyliacyjności można wymagać. To osoby niezwykle pomocne. Sprawy cywilne czy też sprawy nieletnich, a sprawy karne które dotyczą szczególnie dorosłych rządzą się inną specyfiką, trzeba inaczej podchodzić do różnych podopiecznych – zwrócił uwagę sędzia Jankowski.

Jednym z wymagań jakie musi spełnić kandydat na kuratora jest „nieskazitelny charakter”. Co jeszcze? – W takim najprostszym ujęciu nie może być karany, nie może mieć negatywnej opinii społecznej w zakresie zachowania. Musi mieć kompetencje emocjonalne do pracy z ludźmi. Kuratorów często przedstawia się przez jakieś kazusy, czasami chodzi o tragiczne czy złe wydarzenia. Wtedy kurator jest w centrum zainteresowania mediów, przedstawia się go najczęściej negatywnie, a z drugiej strony jest cała masa dozorów przy których nic się nie dzieje, gdzie jest wykonywana po prostu dobra praca – mówił Ryszard Jankowski.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »