Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko, dr Ewa Kosowska-Korniak…
2019-10-04, 12:53 Autor: Joanna Matlak

Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko, dr Ewa Kosowska-Korniak i były sędzia Ryszard Janowski o trudnej pracy kuratora sądowego

Prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko o pracy kuratora sądowego
Dr Ewa Kosowska-Korniak o znaczeniu mediacji
Sędzia Ryszard Janowski o tym, jaki musi być kurator sądowy
Loża Radiowa odwiedziła dziś Opolski Urząd Wojewódzki, gdzie odbywały się obchody 100 –lecia Polskiej Kurateli Sądowej. Naszymi gośćmi byli m.in. prof. Stanisław Leszek Stadniczeńko z Wydziału Prawa i Administracji Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.
- Mało ludzi utożsamia kuratelę z tą funkcją, którą ma do spełnienia, czyli bardzo istotną rolę z punktu widzenia prawa. Chodzi o podejście prawno-pedagogiczne. Bo prawnicy patrzą na zagadnienia z dwóch punktów widzenia: prawa stanowionego i tego, które ma być stosowane. Natomiast kurator będzie patrzył przez pryzmat prawa, ale z punktu widzenia pedagogiki prawa. Polski prawnik Leon Petrażycki mówił, że urzeczywistniać prawo można tylko przez człowieka – mówił prof. Stadniczeńko.

Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że jeśli kurator jest w danym środowisku to urzeczywistnia nie tylko orzeczenie sądu, ale prawo jako system wartości. – Wspominam o tym dlatego, że kiedy dotykamy problematyki rodzinnej to kurator nie wchodzi tam jako ktoś, kto ma być obcy, choć tak jest traktowany, ale on wchodzi jako ten, który ma udzielić wsparcia. Można powiedzieć, że musi być nie tylko „humanistycznym” człowiekiem, ale też diagnostą tego środowiska i co najistotniejsze prognostą, a więc podejmuje działania, które mają za zadanie uleczyć środowisko. I specjalnie tego słowa używam – mówił nasz gość.

W studiu Loży Radiowej w OUW gościliśmy także dr Ewę Kosowską-Korniak z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, która podczas konferencji podnosiła ważny element w pracy kuratora czyli umiejętności mediowania.

- Kuratorzy to osoby które nieustannie się rozwijają i zdobywają nowe kompetencje. Sama mam przyjemność to śledzić, choćby na studiach podyplomowych z mediacji sądowych czy pozasądowych, ale też na różnych spotkaniach, konferencjach i szkoleniach. Kuratorzy sądowi czują mediacje jak mało kto – uważa dr Kosowska- Korniak.

- Do niedawna było tak, że kuratorzy byli nawet wyłączeni i nie mogli pełnić roli mediatorów sądowych, w tej chwili w sprawach cywilnych mogą być mediatorami i rzeczywiście wykonują ten dodatkowy zawód. Kuratorzy chętnie zdobywali i zdobywają kompetencje mediacyjne nawet dla siebie samych, bo mówią, że to przydaje im się w pracy – mówił nasz gość.

Dr Ewa Kosowska Korniak mówiła, że mediowanie to w istocie rozmawianie, pomaganie w komunikacji, prowadzenie jej w odpowiedni sposób w obecności trzeciej osoby. – Chodzi o takie słuchanie, żeby usłyszeć, o zrozumienie drugiej strony i zbudowanie zaufania.

Ostatnim gościem Loży był sędzia w stanie spoczynku Ryszard Jankowski, były długoletni prezes Sądu Okręgowego w Opolu. Pytaliśmy go o współpracę i kooperację z kuratorami sądowymi.

- Kuratorzy sądowi są to generalnie wysokiej klasy profesjonaliści. Ludzie pracy, osoby koncyliacyjne w tym zakresie w którym tej koncyliacyjności można wymagać. To osoby niezwykle pomocne. Sprawy cywilne czy też sprawy nieletnich, a sprawy karne które dotyczą szczególnie dorosłych rządzą się inną specyfiką, trzeba inaczej podchodzić do różnych podopiecznych – zwrócił uwagę sędzia Jankowski.

Jednym z wymagań jakie musi spełnić kandydat na kuratora jest „nieskazitelny charakter”. Co jeszcze? – W takim najprostszym ujęciu nie może być karany, nie może mieć negatywnej opinii społecznej w zakresie zachowania. Musi mieć kompetencje emocjonalne do pracy z ludźmi. Kuratorów często przedstawia się przez jakieś kazusy, czasami chodzi o tragiczne czy złe wydarzenia. Wtedy kurator jest w centrum zainteresowania mediów, przedstawia się go najczęściej negatywnie, a z drugiej strony jest cała masa dozorów przy których nic się nie dzieje, gdzie jest wykonywana po prostu dobra praca – mówił Ryszard Jankowski.

Zobacz także

2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej 2020-02-14, godz. 15:04 Zbigniew Bommersbach o śladach historii, które ujawniane są w czasie remontów i prac ziemnych Wszelkiego rodzaju odkrycia historyczne w Opolu zdarzają się przy okazji różnych prac i remontów na bieżąco. W momencie pojawienia się informacji o odkryciu do… » więcej 2020-02-13, godz. 15:57 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o budowaniu zaufania i lojalności wobec firmy, dodatkowych świadczeniach od firm oraz o tych, które… Podczas czwartkowej debaty z udziałem pracodawców i związkowców zastanawialiśmy się jakimi środkami skutecznie buduje się lojalność pracownika, by przywiązać go… » więcej 2020-02-13, godz. 15:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą, minister i szefowa KPRM, poseł Parlamentu E… W tym tygodniu zamiast prosto z Sejmu, red. Magdalena Ogórek prowadziła swój cotygodniowy wywiad ze studia Radia Opole. Jej rozmówczynią była Beata Kempa, europarlamentarzystka… » więcej 2020-02-12, godz. 15:48 Maciej Kalski o wzroście bezrobocia w woj. opolskim Bezrobocie u nas w województwie również wzrosło w styczniu, tak samo jak i w kraju, czyli 0,3% - mówił w Loży Radiowej Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu… » więcej 2020-02-12, godz. 15:38 Paweł Nakonieczny o planach budowy obwodnic w kraju i na Opolszczyźnie - Jest to cały cykl, który ma na celu skomunikowanie kraju i jego zrównoważony rozwój - tak o realizowanych oraz zapowiedzianych inwestycjach w infrastrukturę… » więcej 2020-02-11, godz. 14:13 Janusz Ustrzycki o niebezpieczeństwach, które czyhają na nas w Internecie - Wyłudzenia danych, takich jak fotografia dowodu, może spowodować, że ktoś podszyje się pod nas, chcąc wziąć np. kredyt - mówił w Loży Radiowej podinsp. Janusz… » więcej 2020-02-11, godz. 13:20 Łukasz Lange o konieczności powiększenia i zmodernizowania Polderu Żelazna 25 lutego mają zostać otwarte oferty firm na przeprowadzenie prac przy rozbudowie i modernizacji polderu Żelazna, kluczowego dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego… » więcej 2020-02-10, godz. 14:19 Rajmund Miller o zmianach w Platformie Obywatelskiej, wielkiej polityce oraz narodowym planie walki z rakiem - Jest dużo energii, zapału w partii. Tworzymy nowe koła, jest dużo ludzi, którzy chcą działać w Platformie Obywatelskiej. Uważam zmiany za korzystne. Pierwszy… » więcej 2020-02-10, godz. 14:08 Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski o konwencji partii i planach reform - Po to była konwencja Solidarnej Polski, żeby pokazać, że mimo frontalnego ataku dokończenie reformy sądownictwa w Polsce musi być przeprowadzona do końca - mówiła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »