Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej…
2019-10-01, 13:37 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji

DEBATA: Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej i Jacek Wilk z Konfederacji
W kolejnej debacie przedwyborczej zmierzyli się ze sobą: kandydat konserwatywnej Konfederacji Jacek Wilk i kandydat progresywnej Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Obaj panowie są jedynkami na listach swoich ugrupowań.
W pierwszej części nasi goście mówili o swoich programach. Wilk stwierdził, że Polska jest wyprzedawana a młode pokolenie emigruje, dlatego kraj potrzebuje niezwykle radykalnych reform, które obudzą przedsiębiorczość Polaków. Wyliczył propozycje Konfederacji: największą w historii obniżkę podatków, odejście od obowiązkowego ZUS-u (i zupełnie nowy system emerytalny oparty, wzorem Norwegii, na funduszu odwołującym się do surowców naturalnych), nową konstytucję. Dodał, że Konfederacja ma gotowych 100 projektów ustaw, w tym - gruntowną reformę systemu opieki zdrowotnej. Zembaczyński stwierdził, że jego program opiera się o trzy filary: zabiegi o podwyższenie płac (oraz ich transparentność, także w ogłoszeniach o pracę), ochronę środowiska naturalnego oraz reformę ochrony zdrowia (w tym pakiet ochronny dla 8 milionów polskich emerytów). Do tego darmowy internet i ustawy jasno precyzujące, co jest dozwolone a co nie (w tym jego autorski projekt ochrony flagi Unii Europejskiej).

W kolejnych rundach panowie zadawali sobie pytania. Zembaczyński pytał o eurosceptycyzm Konfederacji. Wilk odpowiedział, że jego ugrupowanie jest tak naprawdę euroentuzjastyczne, pod warunkiem jednak, że w grę wchodzi Europa ojczyzn, która broni wolności a nie narzuca wszystkim lewackich rozwiązań za pomocą bizantyjskiego tworu, którym rządzą urzędnicy nie pochodzący z wyboru, marnotrawiący publiczne pieniądze i produkujący tysiące zbędnych przepisów. Potem Wilk zapytał konkurenta, jak KO chce walczyć z nadchodzącym kryzysem. W odpowiedzi usłyszał, że Koalicja Obywatelska chce odejść od państwa opiekuńczego opartego na rozdawnictwie i zainwestować środki publiczne w przedsięwzięcia prorozwojowe: badania i edukację. Zembaczyński dodał także, że tak jak gwarantem bezpieczeństwa Polski jest dziś obecność w NATO, tak docelowo gwarantem bezpieczeństwa gospodarczego będzie wejście do strefy euro.

W kolejnej rundzie Zembaczyński zadał Wilkowi serię pytań światopoglądowych: o in vitro, antykoncepcję awaryjną, równe płace dla kobiet i mężczyzn, rozdział Kościoła od państwa Odpowiedzi były bardzo konkretne. Wilk stwierdził, że procedura in vitro powinna być finansowana ze środków prywatnych (bo budzi moralne wątpliwości części podatników), antykoncepcja awaryjna oparta na środkach wczesnoporonnych jest de facto wczesną aborcją (a więc nie jest legalna), nierówne płace kobiet i mężczyzn to pewien mit (sprawę reguluje rynek) a rozdział Kościoła od państwa jest w projekcie konstytucji, który ma Konfederacja, bo jest zgodny z polską tradycją (dodał, że obecność polityków na nabożeństwach jest ich prywatną sprawą).

Na koniec Wilk zapytał kandydata KO o reformę systemu emerytalnego. Zembaczyński odpowiedział, że ZUS powinien zostać, Koalicja nie zamierza też podnosić wieku emerytalnego, będzie jednak zachęcać Polaków, by dłużej pracowali. Ważnym dodatkiem do emerytur ma być też dywidenda z tytułu posiadania akcji spółek skarbu państwa (ktoś, kto przepracował 40 lat, dostanie akcje o wartości 10 tys. zł, a ktoś z 50-letnim stażem - 20 tys. zł). Wilk ripostował, że to jakiś absurd, bo skąd spółki wezmą nowe akcje po tym, jak rozdadzą już posiadane.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***