Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych…
2019-09-25, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych i cudzoziemcach na rynku pracy i Wirtualnym „Przystanku Kariera”

- Mamy 4200 osób zarejestrowanych, a przypomnę że obejmujemy powiat opolski i miasto Opole. To już nie jest taka duża armia jak kiedyś, bo kiedyś to było 10 tysięcy osób. Nasi pracownicy to pamiętają. Wyzwaniem jest jak skierować na rynek pracy osoby długotrwale bezrobotne, a to jest spora grupa do której ciężko dotrzeć – mówi w Loży Radiowej Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.
- Stopa bezrobocia w Opolu wynosi 3 %, w powiecie 5,4% a 5,2% w całym kraju. Bardziej ciekawe jest to, czego nie widać. Według badań w Polsce jest 5 mln osób biernych zawodowo, które nie są zarejestrowane w urzędach. Znam przykłady osób, których rodzice wspierają finansowo do 40 roku życia, taka osoba jeździ np. do Holandii na jakieś dorywcze pracy, a tak przebywa sobie i jest mu wygodnie, nie tworzy rodziny i tak lata lecą dopóki jest ten parasol ochronny od rodziców – mówił Kwiatek.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – W rejestrze na koniec sierpnia mieliśmy 319 osób bezrobotnych niepełnosprawnych, co stanowi 7,6 procenta jeśli chodzi udział wśród wszystkich bezrobotnych. Ostatnio robiliśmy we wrześniu konferencję, która zakończyła się tym, że po konferencji i mini targach na których było 12 wystawców, w prywatnej firmie zostały zatrudnione 2 osoby. Były też warsztaty i nasz ekspert i doradca zawodowy je przeprowadzał – mówił Kwiatek i dodał, że celem warsztatów było przybliżenie stanowiska pracodawców z osobami z niepełnosprawnością. - Zadano takie pytanie „czy zatrudniasz osobę czy niepełnosprawność?” – dodaje Kwiatek.

Jak przekazał nasz gość, jedna osoba niepełnosprawna od 18 roku życia „kosztuje” państwo 1 mln złotych. – Więc to ważne, aby zatrudniały ich firmy, bo zdecydowanie jest to tańsze, pieniądze lepiej przekazać na wsparcie, a dla samej osoby niepełnosprawnej jest to poczucie wartości że może być pomocna – mówił wicedyrektor PUP.

W programie poruszyliśmy także temat cudzoziemców na rynku pracy oraz zbliżającym się Wirtualnym Przystanku Kariera. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 października.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »