Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Grzegorz Krukowski i Franciszek Posacki o global ...
2019-09-20, 14:37 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Krukowski i Franciszek Posacki o globalnym ociepleniu, roli konsumentów i rządu a także o kampanii wyborczej

Grzegorz Krukowski i Franciszek Posacki o globalnym ociepleniu
- Walczmy z konsumpcjonizmem. Bo co to da, że młodzi sobie pokrzyczą na ulicy o ekologii, skoro potem pójdą kupić sobie markowe ciuchy, zjeść hamburgera i popić go colą. Tak nie pomogą klimatowi - tak w Młodzieżowej Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Prawa i Sprawiedliwości ocenił piątkowy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. - Obraża Pan tych ludzi. W Opolu przyszło około 500 osób, żeby edukować i ostrzegać przed grożącą nam katastrofą klimatyczną. Tu nie wystarczą decyzje konsumenckie, tu potrzebna jest świadoma polityka rządu - ripostował Franciszek Posacki z Koalicji Obywatelskiej, jeden z organizatorów opolskiego marszu.
Szybko okazało się, że panowie mają diametralnie inne podejście do kwestii ekologicznych. Krukowski przekonywał, że rząd PiS troszczy się o klimat, ale nie ulega ekologicznym naciskom w sprawie reformy polskiej energetyki i odejścia od węgla.

- Bo jaki udział w globalnym ociepleniu ma polski węgiel? - pytał retorycznie polityk PiS. - Co z tego, że Europa wdroży surowe standardy, skoro nie zrobią tego Chiny czy Stany Zjednoczone? Najwięcej dwutlenku węgla emituje hodowla bydła. Czy za chwilę ekolodzy będą zakazywać jedzenia mięsa?

- Jak tu wierzyć w ekologiczne zaangażowanie PiS, skoro w tym samym programowym dokumencie pisze o ograniczeniu emisji a obok zapowiada budowę nowych kopalń i elektrowni węglowych? Nie mówiąc już o ustawie o energii wiatrowej, która może doprowadzić do rozbiórki większości wiatraków - odpowiedział Posacki. - Powinniśmy postawić na energię odnawialną a docelowo na elektrownie atomowe.

Naszych gości zapytaliśmy także o ocenę kampanii wyborczej.

- Nie podoba mi się kampania oparta w takim stopniu o banery, często wieszane nielegalnie. To marnowanie pieniędzy i zaśmiecania świata - stwierdził Posacki.

- Kampania to święto demokracji. Narzekamy na niską frekwencję. Jeśli ludzie mają wiedzieć, jaki mają wybór, to kampania wizerunkowa jest potrzebna. I zawsze może się zdarzyć, że jakiś baner zawiśnie nie tam, gdzie powinien - stwierdził Krukowski.

Zobacz także

2019-10-17, godz. 15:17 WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdo ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:05 Dariusz Gieroń o cichym zabójcy, instalacjach przesyłu gazu i gaszeniu samochodów elektrycznych - Jak zawsze o tej porze roku ostrzegamy przed czadem. Od początku sezonu grzewczego mieliśmy już w kraju 162 incydenty związane z tlenkiem węgla, poszkodowan ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:51 Daniel Szkarupski o tym, kto jest kim w Konfederacji i czym różni się ona od Zjednoczonej Prawicy - Prawica wytoczy najcięższe armaty i lewica wytoczy najcięższe armaty. Jak się idzie na wojnę, to nie z szablami na czołgi - mówił w Loży Radiowej Daniel Szk ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:54 Stanisław Rakoczy o tym, że ludowcy dawno zdjęli buty agronoma i z nowymi sojusznikami wybierają się do miasta - Oczywiście, że jestem zadowolony z wyniku wyborów. Nawet jeśli dostaliśmy o kilkaset tysięcy głosów mniej niż PSL i Kukiz '15 cztery lata temu, to proszę pa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:19 Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - ... - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towa ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:05 Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy no ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »