Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu n ...
2019-09-17, 14:15 Autor: Marek Świercz

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski
W trzeciej - ostatniej już - debacie kandydatów do Senatu zmierzyli się politycy, którzy kandydują z okręgu nr 51, obejmującego zachodnią część Opolszczyzny, czyli powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski. Byli to: urzędujący senator PiS Jerzy Czerwiński, poseł niezrzeszony Janusz Sanocki, kandydat KWW Przywrócić Prawo, a także burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, którego popierają trzy komitety (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe). Nieobecny był kandydat niezależny Adam Mazguła.
W pierwszej części debaty kandydaci mówili o swoim programie. Jerzy Czerwiński postawił na grę drużynową i kontynuację prospołecznej polityki PiS. Osobiście chce się zająć sprawami związanymi z szeroko rozumianą polityką historyczną, czyli troską o dobre imię Polski (już wcześniej mocno angażował się w kształtowanie przepisów dekomunizacyjnych).

Janusz Sanocki stwierdził, że cały jego komitet (wystawia siedmiu kandydatów do Senatu) ma jeden fundamentalny postulat: taką zmianę prawa wyborczego, by każdy obywatel mógł kandydować do Sejmu bez potrzeby zapisania się do którejś z partii. Jego zdaniem, obecny kodeks wyborczy jest niekonstytucyjny, bo odbiera Polakom bierne prawo wyborcze.

Jan Woźniak stwierdził, że jako kandydat związany z lewicą pozytywnie ocenia prospołeczny program PiS, ale osobiście chce się w Senacie skupić na takiej zmianie prawa, które zwiększy kompetencje samorządów w sferze kreowania lokalnej polityki (na przykład w zakresie planowania przestrzennego).

W drugiej turze kandydaci zadawali sobie pytania. Sanocki był pytany o to, dlaczego akurat teraz uznał, że kodeks wyborczy jest niezgodny z konstytucją i czy jest aby na pewno przekonany, że dobrze odczytał konstytucję RP. Sanocki odparł, że był o tym przekonany już kilka lat temu, ale dopiero niedawno otrzymał oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej i na jego podstawie mógł przygotować wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego.

Woźniak był pytany o to, czy nie szkoda mu samorządu, z którym związany jest od dawna. Burmistrz Otmuchowa odpowiedział, że w Senacie uzyska dodatkowe możliwości działania na rzecz samorządu i lokalnych społeczności. Czerwiński dociekał, jak Woźniak - popierany przez trzy ugrupowania - zachowa się przy głosowaniu ustaw, co do których ugrupowania te mogą mieć różne zdanie. Usłyszał w odpowiedzi, że Woźniak po prostu będzie się kierował własnym sumieniem.

Z kolei Czerwiński został zapytany przez Woźniaka, dlaczego jego relacje z lokalnymi samorządami były raczej powierzchowne. Czerwiński odparował, że nigdy nie został przez Woźniaka poproszony o spotkanie, bo gdyby był, to na pewno zaproszenie by przyjął. Sanocki, nawiązując do pytania o głosowanie zgodne z przekonaniami, spytał Czerwińskiego, czemu PiS wycofał się z nowelizacji ustawy o IPN. Senator PiS tłumaczył, że ustawa ta została zakwestionowana przez TK z powodu poprawki zgłoszonej przez ruch Kukiz '15 (chodziło o definicję zbrodni ukraińskich), ale on sam zadbał o to, by poprawkę doprecyzować i ma nadzieję, że uda się ją przyjąć jeszcze teraz.

Zobacz także

2019-10-14, godz. 14:47 Andrzej Buła o wynikach Koalicji Obywatelskiej w wyborach i tym, że „nadszedł czas na mądrość liderów” - Jestem zadowolony z wyników zarówno swojego ugrupowania jak i opozycji, która osiągnęła bardzo dobre rezultaty, zarówno w województwie jak i w całym kraju. ... » więcej 2019-10-14, godz. 14:40 Violetta Porowska o zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, wynikach w regionie i tym że zbliżająca się kadencja b ... - Jestem bardzo zadowolona z naszego wyniku. To absolutnie historyczny wynik dla PiS na Opolszczyźnie, wynik który smakuje nieprawdopodobnie dobrze, bo wiemy ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:23 Wieczór Wyborczy Radia Opole. Część druga W drugiej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole o sondażowych wynikach wyborów dyskutowali politycy: Katarzyna Czochara z PiS, Jerzy Przystajko z Lewicy Raze ... » więcej 2019-10-14, godz. 00:36 Wieczór wyborczy Radia Opole. Część pierwsza W pierwszej części Wieczoru Wyborczego Radia Opole sondażowe wyniki wyborów komentowali naukowcy z uniwersytetu opolskiego: politolodzy Adam Drosik, Błażej Ch ... » więcej 2019-10-11, godz. 13:05 Violetta Porowska o wyzwaniach na stanowisku wicewojewody, kampanii bezpośredniej i propozycjach dla Opolszczyzny - Formalnie rzecz ujmując to jestem ostatni dzień w pracy. Po wyborach cały rząd a także ja, jako przedstawiciel rządu w terenie podajemy się do dymisji i wra ... » więcej 2019-10-10, godz. 12:16 DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa ... » więcej 2019-10-10, godz. 14:00 Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odno ... » więcej 2019-10-09, godz. 13:17 DEBATA: Antoni Duda z PiS i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej W przedostatniej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się posłowie ubiegający się o reelekcję: Ryszard Galla, kandydujący z "jedynki" listy Mniejszości ... » więcej 2019-10-08, godz. 13:30 DEBATA: Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej i Paweł Grabowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Pols ... W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole spotkali się poseł PO Ryszard Wilczyński, startujący z pozycji czwartej listy Koalicji Obywatelskiej, oraz poseł ... » więcej 2019-10-07, godz. 13:38 Katarzyna Czochara o doświadczeniach sejmowych i bilansie prac poselskich - Zostałam zaprzysiężona 9 grudnia 2015 roku i od tego czasu starałam się bardzo ciężko pracować zarówno w naszym polskim sejmie uczestniczyć w wielu komisjac ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »