Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wiarygodność, podatek VAT czy inflacja? Co będzie…
2019-09-06, 15:31 Autor: Marek Świercz

Wiarygodność, podatek VAT czy inflacja? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej?

Marko Markowski, Grzegorz Krukowski, Tobiasz Gajda i Szymon Godyla w Loży Radiowej
Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej w kraju i w regionie? To pytanie zadaliśmy uczestnikom Młodzieżowej Loży Radiowej w piątek 6 września 2019 roku. Byli z nami przedstawiciele koalicji i opozycji.
Zdaniem Grzegorza Krukowskiego, kampania już trwa i tematy będą się teraz nasuwały same. Twierdzi on, że warto rozmawiać o wiarygodności wyborczych obietnic. Krukowski mówi, że po podliczeniu wszystkich obietnic KO w grę wchodzi nawet 120 mld zł, a to jedna czwarta budżetu państwa. Wspomniał też - nawiązując do akcji "Cystermy wstydu" - o uszczupleniach w podatku VAT za poprzednich rządów. Polityk SP przypomniał, że obietnice prawicy zostały oparte na dobrych wyliczeniach i dlatego zostały spełnione.

Tobiasz Gajda z PO odparł, że KO wyliczyła sobie, że wspomniane cysterny w ciągu 30 dni, jeżdżąc 6 godzin dziennie, spalają 20 tysięcy litrów paliwa, co nie jest ani ekologiczne, ani gospodarne. Jego zdaniem, akcja jest niewypałem. Gajda dodał także, że po trzech latach rządów PiS dziura w podatku VAT jest jeszcze wyższa i wynosi prawie 120 mld zł. Co do obietnic, Gajda przypomniał, że PiS miał wybudować 100 tysięcy mieszkań a do końca roku będzie ich tylko 887, czyli niecały 1 procent.

Marko Markowski z PiS, mówiąc o luce VAT-owskiej, przypomniał, że w grę wchodzą dane Komisji Europejskiej a nie polityków PiS. Polityk PiS ironizował, że agencje PR-owskie zaleciły schowanie Grzegorza Schetyny i stąd kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na premiera. Według Markowskiego, znacznie większym problemem jest niekontrolowany wyciek ścieków, z którym mieliśmy do czynienia w Warszawie i który jest dowodem nieudolności warszawskiego ratusza.

Szymon Godyla z Nowoczesnej stwierdził, że w tej kampanii trzeba poruszyć temat inflacji a transfery społeczne, które uruchomił PiS, są coraz mniej warte z powodu wzrostu cen, przede wszystkim żywności (jak mówi, to wzrost o 7 procent rok do roku). Ten skok cen, zdaniem Godyli, to także skutek uboczny transferów społecznych. W jego ocenie, rząd nie ma pomysłu, jak powstrzymać inflację, co może wpłynąć także na kurs walut.

Zobacz także

2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***