Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Roman Kolek o tym, dlaczego historia sanatorium ...
2019-08-30, 12:25 Autor: Marek Świercz

Roman Kolek o tym, dlaczego historia sanatorium w Suchym Borze potoczyła się tak a nie inaczej

Roman Kolek o tym, dlaczego historia sanatorium w Suchym Borze potoczyła się tak a nie inaczej
- W sprawie sanatorium w Suchym Borze nie mam sobie nic do zarzucenia. Padłem ofiarą politycznego hejtu w kampanii wyborczej, zastanawiam się czy nie walczyć o swoje dobre imię w sądzie - stwierdził w Loży Radiowej wicemarszałek Roman Kolek, odpowiadając na zarzuty Janusza Kowalskiego, kandydata PiS do Sejmu.
Przypomnijmy: w środę Kowalski zarzucił Kolkowi, że doprowadził do upadłości ośrodek rehabilitacji dla dzieci i młodzieży w Suchym Borze. Niedofinansowane przez samorząd województwa sanatorium otrzymało niski kontrakt z NFZ i w efekcie przestało prowadzić działalność i ostatecznie kilkuhektarowy teren został sprzedany za 850 tys. zł. Choć nabywcą była firma z branży stolarskiej, samorząd województwa zapewniał opinię publiczną, że nadal będzie tam prowadziła działalność rehabilitacyjną. Kowalski przypomniał jednak, że firma ta właśnie wystąpiła do gminy o taką zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, by możliwa tam była inna działalność.

Co na to Kolek? Twierdzi, że to sam nabywca w swoim wniosku o zakup obiektu zadeklarował, że będzie tam prowadził działalność medyczną.

- Nie mogliśmy tego jednak zapisać w umowie sprzedaży, bo kodeks cywilny mówi, że przeniesienia własności nieruchomości nie można obwarować żadnymi warunkami. Uczuliliśmy jednak wójta Chrząstowic na to, by stosowne zapisy w planie zagospodarowania zostały zachowane - tłumaczy Kolek. - Nie jest też tak, że zlikwidowaliśmy rehabilitację dzieci i młodzieży, ta działalność została przeniesiona do Kup. To korzystne rozwiązanie.

Wicemarszałek przekonuje, że warunki kontraktowania tego rodzaju usług są dziś tak niekorzystne, że tak duże ośrodki jak ten w Suchym Borze nie są w stanie wyjść na swoje (lepiej radzą sobie małe ośrodki, które prowadzą także rehabilitację osób dorosłych).

- Przypominam, że sytuacja tego sanatorium od lat była bardzo trudna a potrzeby inwestycyjne znacznie przekraczały wysokość kontraktu - mówił Kolek. - Przyznaję, że sanatorium zostało sprzedane za sumę niezbyt wysoką, ale pozwoliła ona na przygotowanie ośrodka w Kup.

W ocenie Kolka, atak Kowalskiego jest elementem kampanii wyborczej i próbą zdyskredytowania kandydata MN do Senatu.

- Jestem ekspertem od spraw służby zdrowia i w Senacie mógłbym pomóc w naprawieniu systemu - przekonywał nasz gość. - Myślę, że nie przez przypadek zostałem zaatakowany właśnie w środę, dzień po tym, jak razem ze starostą strzeleckim Józefem Swaczyną prezentowaliśmy dane o problemach szpitali powiatowych i marszałkowskich.

Zobacz także

2019-09-24, godz. 13:32 DEBATA: Kandydaci do Sejmu: Katarzyna Czochara z PiS i Tomasz Kostuś z PO W kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole zmierzyli się: posłanka PiS Katarzyna Czochara (numer dwa na liście PiS do Sejmu) i poseł PO Tomasz Kostuś (nume ... » więcej 2019-09-23, godz. 13:02 Paweł Grabowski o tym, jak człowiek znikąd uczył się od zera polityki i co z tego wyszło - Cztery lata temu moje zwycięstwo było wielkim zaskoczeniem. Bo człowiek znikąd, który nigdy nie miał nic wspólnego z polityką, dostaje się do Sejmu z szóste ... » więcej 2019-09-23, godz. 11:01 Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu - Nie da się tego nie śledzić, teraz trwa nawałnica i ona jest zarówno w mediach „akustycznych” jak i na wszelkich płotach - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:41 Adrian Czubak o wnioskach z II Kongresu Żeglugi Śródlądowej, porcie w Koźlu i funduszach na drogi - Wszyscy byli zachwyceni i wskazywali na potrzebę organizacji takiego wydarzenia, aby chociaż raz w roku dowiedzieć się co zostało już wykonane i usłyszeć co ... » więcej 2019-09-20, godz. 14:37 Grzegorz Krukowski i Franciszek Posacki o globalnym ociepleniu, roli konsumentów i rządu a także o kampanii wyborczej - Walczmy z konsumpcjonizmem. Bo co to da, że młodzi sobie pokrzyczą na ulicy o ekologii, skoro potem pójdą kupić sobie markowe ciuchy, zjeść hamburgera i pop ... » więcej 2019-09-19, godz. 15:20 WSPÓLNA SPRAWA W debacie "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o rekordowej waloryzacji rent i emerytur w 2020 roku Zapowiada się rekordowa waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku. Zgodnie z szacunkami rządu renty i emerytury mogą wzrosnąć nawet o 3,24 procent. Tak wysokiej ... » więcej 2019-09-18, godz. 16:20 DEBATA: Kandydaci startujący do Sejmu - Marcelina Zawisza z listy SLD i Marko Markowski z listy PiS Za nami debaty w których mierzyli się kandydaci do Senatu, czas na debaty poselskie. Nasze spotkanie zostało podzielona na trzy części. W pierwszej daliśmy ka ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:28 Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej W środę 18 września Loża radiowa wybrała się do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, by śledzić drugi dzień II Kongresu Żeglugi Śródlądowej. Impreza robiąca d ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:55 Violetta Porowska o pieniądzach na most w Krapkowicach, prognozach wyborczych i „województwie częstochowskim” - Obietnica którą rok temu złożyłam publicznie teraz się iści i będzie realizowana – mówiła w Loży Radiowej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i „jedynka ... » więcej 2019-09-17, godz. 14:15 DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i ... W trzeciej - ostatniej już - debacie kandydatów do Senatu zmierzyli się politycy, którzy kandydują z okręgu nr 51, obejmującego zachodnią część Opolszczyzny, ... » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »