Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Krzysztof Gaworski o śniętych rybach w Nysie Kłodzkiej…
2019-08-27, 13:55 Autor: Marcin Boczek

Krzysztof Gaworski o śniętych rybach w Nysie Kłodzkiej i samozapłonie składowiska odpadów w Sławięcicach

Krzysztof Gaworski "Loża Radiowa" (27.08.19)
- Przyczyną śnięcia ryb w Nysie Kłodzkiej była tak zwana przyducha. Duże ryby potrzebują więcej tlenu, więc padają szybciej. Norma w tym przypadku to 5 mikrogramów tlenu, badania pokazały, że było go pięć razy mniej – mówił w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, komentując wtorkowy incydent z wykryciem śniętych ryb w Nysie Kłodzkiej.
Nasz gość podkreślił, że badania jednoznacznie wykazały, że nie doszło tam do wpuszczenia do rzeki toksycznych substancji, które mogłyby mieć wpływ na stan ryb (a tak sugerowali w rozmowach z mediami miejscowi wędkarze).

- Skontaktowaliśmy się z Wodami Polskimi i zapadła decyzja o zwiększeniu zrzutu wody z Jeziora Nyskiego. To naturalny sposób na dotlenienie wody w rzece. Do tej pory ten zrzut był niski, na co miał także wpływ sezon turystyczny i oczekiwania letników – tłumaczy Gaworski.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o pożarze składowiska odpadów w Sławięcicach koło Kędzierzyna-Koźla. Podkreślił, że postępowanie trwa, ale w jego ocenie nie doszło tam do podpalenia w celu ukrycia ilości składowanych odpadów, bo kontrola tej ilości została właśnie zakończona i gospodarz składowiska nie miał żadnego interesu w ukrywaniu czegokolwiek. Gaworski przyznał, że pożar spowodował gwałtowny wzrost emisji pyłów (stąd zalecenia, by nie wychodzić z domów), ale stwierdził także, że wszyscy i tak mieliśmy szczęście, bo gdyby wiatr wiał w inną stronę, mogłoby dojść do podpalenia lasu oddalonego od wysypiska o kilkadziesiąt metrów i kto wie, czy nie czekałaby nas powtórka z tragicznego pożaru w Kuźni Raciborskiej.

- To był przypadek losowy, wszystko wskazuje na to, że doszło tam po prostu do samozapłonu – kwituje temat Gaworski.

Zobacz także

2019-12-27, godz. 12:42 Młodzieżowa Loża Radiowa podsumowuje 2019 rok w polityce Jakie wydarzenia w 2019 roku były przełomowe? Czy wydarzyło się coś, co ponad podziałami połączyło Polaków? A jaki będzie 2020 rok? O to zapytaliśmy naszych gości:… » więcej 2019-12-27, godz. 12:40 Aleksandra Zwarycz podsumowuje działalność i zmiany jakie zaszły w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu Przeprowadzka z ul. Koraszewskiego do świeżo wyremontowanej kamienicy na ul. Damrota, zmiany w Budżecie Obywatelskim, wystartowanie Inicjatywy Lokalnej, a także… » więcej 2019-12-23, godz. 10:32 Dr Agnieszka Franczyk o tym co zrobić by w święta nie oszaleć, unikać kłótni i cieszyć się chwilą - Święta należy rozpoczynać przede wszystkim z dobrym nastawieniem - mówiła w Loży Radiowej dr Agnieszka Franciszyk, psycholog z Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2019-12-23, godz. 14:35 Jolanta Ilnicka o tym, że święta to doskonały czas na rozpoczęcie przygody z genealogią - Wigilia to spotkanie rodzinne. Spotkamy się w domach z osobami, z którymi nie spotykamy się codziennie. To nawet może być inna okazja, np. urodziny czy imieniny… » więcej 2019-12-20, godz. 15:30 Maria Szuster i Franciszek Posacki o proekologicznej działalności młodzieży i czy czują się słuchani Nasi goście niedawno organizowali spotkanie na Uniwersytecie Opolskim pt. „A co z nami?” Była to debata na temat odrzucenia przez Polskę celu osiągnięcia przez… » więcej 2019-12-20, godz. 15:28 Jan Strzeżek o charytatywnej i politycznej działalności Młodej Prawicy - Wychodzę z założenia, że stowarzyszenie, które ma charakter polityczno-społeczny powinno przy okazji przeprowadzać akcje charytatywne. My takie akcje przeprowadziliśmy… » więcej 2019-12-23, godz. 16:18 Rajmund Miller o tzw. ustawie kagańcowej i usprawnieniach dla starszych lekarzy przy e-receptach - Martwię się o Polskę – powiedział w Loży Radiowej Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o tzw. ustawę kagańcową procedowaną przez parlament. » więcej 2019-12-23, godz. 16:18 Katarzyna Czochara o ustawie ws. sądów, przez opozycję nazywaną ustawą kagańcową, wiceministrach z Opolszczyzny i poselskich… - Bez względu na opcję polityczną 70% mieszkańców naszego kraju chce reformy sądownictwa - powiedziała w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł PiS. » więcej 2019-12-19, godz. 15:00 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o kosztach pracy i projekcie "Jasne zarobki" W programie rozmawialiśmy o projekcie opozycji pt. "Jasne zarobki", który zakłada, że każda oferta pracy będzie musiała posiadać informacje o proponowanym wynagrodzeniu… » więcej 2019-12-19, godz. 14:37 B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska i A.Iszczuk o 75-leciu trzech opolskich liceów, które odbędzie się we wrześniu… Naszych gości pytaliśmy o program jubileuszu, historię szkół i współpracę. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »