Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa' o ...
2019-08-22, 15:52 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o B+R, czyli badaniach i rozwoju w Polsce

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o B+R, czyli badaniach i rozwoju w Polsce
Polska gospodarka potrzebuje zastrzyku B+R, czyli impulsu do rozwoju w postaci badań i rozwoju. O tym dyskutowaliśmy w czwartkowej debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa".
Zdaniem Grzegorza Kulisia, przedsiębiorcy zrzeszonego w Business Center Club, którego firma prowadzi dwa projekty badawcze. - Jeżeli ma się ochotę i ambicje, żeby prowadzić badania, to musimy mieć pieniądze.To konkluzja po dwóch latach prowadzenia przez moja firmę takich działań. A my, polscy przedsiębiorcy, jesteśmy mniej skłonni, żeby inwestować w takie projekty, w porównaniu do kolegów z zachodu - dodał.

- My, przedsiębiorcy inwestujemy w badania, ale koledzy z korporacji mówią, "jesteśmy od produkowania" - uważa Lesław Adamczyk z BCC.

W minionych czasach zmarnowano wiele szans. Powstawały innowacyjne rozwiązania. - Jeśli chodzi o badania to olbrzymi udział ma w tym przemysł zbrojeniowy, ale w USA, tam prywatni przedsiębiorcy inwestują olbrzymie kwoty, oraz badania NASA, gdzie wynalazki przenikają do codziennego życia - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

- 94 mld euro wydają Niemcy na badania i rozwój, a my wydajemy 4 mld euro - powiedział ekonomista dr Artur Żurakowski.
- Ale zobaczmy gdzie są Niemcy jako gospodarka światowa patrząc na ilość innowacji i patentów - dodał.

Zobacz także

2019-09-11, godz. 14:06 Ks. Dariusz Flak o misji w Peru, trudach w nauczania katolicyzmu i tamtejszej rzeczywistości politycznej - Indianie mieli piękne tradycje jeszcze te inkaskie, jednak 300 lat bycia pod panowaniem hiszpańskim robi swoje. I po Hiszpanach zostało tam to co najgorsze. ... » więcej 2019-09-11, godz. 13:22 Violetta Ruszczewska zachęca do głosowania na projekty zgłoszone w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego urzędu marsz ... - Jesteśmy drugim województwem w Polsce, które zdecydowało się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego na poziomie regionalnym. Pierwsza była Małopolska, ale j ... » więcej 2019-09-10, godz. 13:36 DEBATA Kandydaci do Senatu w okręgu nr 52 obejmującym Opole i powiat opolski W pierwszej senackiej debacie wyborczej Radia Opole zmierzyli się kandydaci z okręgu nr 52 obejmującego Opole i powiat opolski, czyli Danuta Jazłowiecka z Koa ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:33 Beata Kempa o swoim starciu z Fransem Timermansem i arogancji unijnych polityków - Otrzymaliśmy już informację, może na razie korytarzową, ale dość ważną, że Frans Timermans nie zostanie już komisarzem, który będzie odpowiadał za praworząd ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:14 Jerzy Naszkiewicz o krótkiej lecz intensywnej aktywności poselskiej, swoim pomyśle na kampanię i interwencji ws. targo ... - Wybory to jedna wielka niewiadoma. Preferowane są pierwsze miejsca, ale przecież nie jest powiedziane, że ktoś z miejsca kolejnego nie może zostać posłem. P ... » więcej 2019-09-09, godz. 13:05 Janusz Sanocki o absurdach prawa wyborczego, szacunku dla wyborców i wrogim państwie - Zatoczyliśmy koło. Żyjemy w kraju, w którym zwykły obywatel nie może kandydować do Sejmu, jeśli jakieś partyjny lider nie wpuści go na listę. Tak było za ko ... » więcej 2019-09-06, godz. 15:31 Wiarygodność, podatek VAT czy inflacja? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej w kraju i w regionie? To pytanie zadaliśmy uczestnikom Młodzieżowej Loży Radiowej w piątek 6 września 2019 roku. ... » więcej 2019-09-06, godz. 14:09 Katarzyna Czochara, Ludmiła Lisowska, ojciec Wit Bołd i Mieczysław Partyczny o upamiętnieniu uwięzienia Prymasa Tysiąc ... - To właśnie w Prudniku kardynał Stefan Wyszyński opracował plan odnowienia ślubów jasnogórskich, nowenny czy obchodów tysiąclecia chrztu Polski, czyli tych w ... » więcej 2019-09-05, godz. 14:28 WSPÓLNA SPRAWA Co zrobić z płacą minimalną? Podnieść i zróżnicować? Pomysł BCC, by różnicować wysokość płacy minimalnej w zależności o regionu, branży czy wielkości przedsiębiorstwa był tematem czwartkowej debaty związkowców, ... » więcej 2019-09-05, godz. 14:42 Grzegorz Czapla, inspektor OIP o zaległych urlopach wypoczynkowych - Na Opolszczyźnie przeprowadziliśmy 20 kontroli dotyczących wykorzystania urlopu wypoczynkowego w jednostkach samorządu terytorialnego - powiedział Grzegorz ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »