Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwoś ...
2019-08-21, 13:53 Autor: Paula Hołubowicz

Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów

Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów
- Po Opolu jeździ już 51 sztuk autobusów z projektu „Czysta komunikacja publiczna” czekamy na ostatnie 10. Przetarg jest rozstrzygnięty. Tym razem wygrała firma Solaris, która przełamała passę MAN-a, więc będziemy mieli nową markę w Opolu – mówił w Loży Radiowej Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w Urzędzie Miasta Opola, pytany o wymianę taboru MZK.
Naszego gościa pytałyśmy dlaczego tym razem autobusy dostarczy Solaris? W czym był lepszy od MAN-a? – Przede wszystkim w cenie. Oczywiście były też inne elementy oceniane, np. czas gwarancji i jest on dużo dłuższy w Solarisie. Gwarancja wynosi 36 miesięcy. Standaryzacja w obu markach jest podobna, więc pasażerowie raczej nie odczują różnic w kwestii komfortu - mówił nasz gość.

Naczelnik Zawadzki powiedział, że to absolutnie nie jest koniec zakupów dokonywanych przez miasto. – Tabor autobusowy, jak każdy nasz samochód, starzeje się. Trzeba go wymieniać. Dodatkowo jest to pojazd który pracuje przemysłowo, więc eksploatuje się. My już teraz myślimy o taborze elektrycznym. Złożyliśmy wniosek do Centrum Projektów Transportowych, on jest rozpatrywany, realizowaliśmy drugą transzę poprawek. Na razie aplikujemy o 5 autobusów elektrycznych, jedną stację ładowania. Chodzi o pantograf, czyli ładowanie na dachu. Autobus przy każdym postoju krótko się doładowuje, ale będzie też dłuższe ładowanie przy zajezdni autobusowej. Jeśli wszystko się powiedzie. Projekt wyceniamy na 20 mln złotych.

Gość Loży Radiowej pozytywnie ocenił średni wiek taboru MZK. – Po ostatniej dostawie nasza średnia będzie na poziomie 3,5 roku, więc będziemy mieli najbardziej młody tabor w Polsce jeśli chodzi o duże miasta wojewódzkie. Globalnie zwiększyła się ilość autobusów. Planując projekty unijne przewidywaliśmy, że w taborze będzie 95 sztuk, teraz już mamy 105, więc faktycznie nie wszystko wymieniamy, niektóre starsze autobusy pozostają, ale to wszystko jest już nowa generacja – mówi Tomasz Zawadzki.

Naszego gościa pytałyśmy też o to, dlaczego autobusy mają np. 10 minutowe spóźnienia, mimo, że tablica dynamicznej treści stojąca przy przystanku informuje o tym, że autobus będzie za 1 minutę. Tomasz Zawadzki opowiedział też o najbliższych zmianach dotyczących biletomatów czy zakupu biletów u kierowcy. Ta możliwość ma docelowo zniknąć.

Zobacz także

2019-09-10, godz. 13:36 DEBATA Kandydaci do Senatu w okręgu nr 52 obejmującym Opole i powiat opolski W pierwszej senackiej debacie wyborczej Radia Opole zmierzyli się kandydaci z okręgu nr 52 obejmującego Opole i powiat opolski, czyli Danuta Jazłowiecka z Koa ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:33 Beata Kempa o swoim starciu z Fransem Timermansem i arogancji unijnych polityków - Otrzymaliśmy już informację, może na razie korytarzową, ale dość ważną, że Frans Timermans nie zostanie już komisarzem, który będzie odpowiadał za praworząd ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:14 Jerzy Naszkiewicz o krótkiej lecz intensywnej aktywności poselskiej, swoim pomyśle na kampanię i interwencji ws. targo ... - Wybory to jedna wielka niewiadoma. Preferowane są pierwsze miejsca, ale przecież nie jest powiedziane, że ktoś z miejsca kolejnego nie może zostać posłem. P ... » więcej 2019-09-09, godz. 13:05 Janusz Sanocki o absurdach prawa wyborczego, szacunku dla wyborców i wrogim państwie - Zatoczyliśmy koło. Żyjemy w kraju, w którym zwykły obywatel nie może kandydować do Sejmu, jeśli jakieś partyjny lider nie wpuści go na listę. Tak było za ko ... » więcej 2019-09-06, godz. 15:31 Wiarygodność, podatek VAT czy inflacja? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej w kraju i w regionie? To pytanie zadaliśmy uczestnikom Młodzieżowej Loży Radiowej w piątek 6 września 2019 roku. ... » więcej 2019-09-06, godz. 14:09 Katarzyna Czochara, Ludmiła Lisowska, ojciec Wit Bołd i Mieczysław Partyczny o upamiętnieniu uwięzienia Prymasa Tysiąc ... - To właśnie w Prudniku kardynał Stefan Wyszyński opracował plan odnowienia ślubów jasnogórskich, nowenny czy obchodów tysiąclecia chrztu Polski, czyli tych w ... » więcej 2019-09-05, godz. 14:28 WSPÓLNA SPRAWA Co zrobić z płacą minimalną? Podnieść i zróżnicować? Pomysł BCC, by różnicować wysokość płacy minimalnej w zależności o regionu, branży czy wielkości przedsiębiorstwa był tematem czwartkowej debaty związkowców, ... » więcej 2019-09-05, godz. 14:42 Grzegorz Czapla, inspektor OIP o zaległych urlopach wypoczynkowych - Na Opolszczyźnie przeprowadziliśmy 20 kontroli dotyczących wykorzystania urlopu wypoczynkowego w jednostkach samorządu terytorialnego - powiedział Grzegorz ... » więcej 2019-09-04, godz. 14:27 Roman Szczepanek o Opole Songwriters Festiwal, na którym po raz pierwszy w Polsce wystąpi Courtney Barnett, o debiutan ... - Naszą ideą od samego początku było pokazywanie rzeczy nowych, świeżych i które mają duży potencjał - mówił w Loży Radiowej Roman Szczepanek, dyrektor artyst ... » więcej 2019-09-04, godz. 12:51 Rafał Tkacz o tym, kto zarejestrował na Opolszczyźnie kandydatów do Sejmu i Senatu - Czasy się zmieniają, ale nasze obyczaje, zwykle politycy przychodzą rejestrować kandydatów w ostatniej chwili, wczoraj KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca zjaw ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »