Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach…
2019-08-21, 13:53 Autor: Paula Hołubowicz

Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów

Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów
- Po Opolu jeździ już 51 sztuk autobusów z projektu „Czysta komunikacja publiczna” czekamy na ostatnie 10. Przetarg jest rozstrzygnięty. Tym razem wygrała firma Solaris, która przełamała passę MAN-a, więc będziemy mieli nową markę w Opolu – mówił w Loży Radiowej Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w Urzędzie Miasta Opola, pytany o wymianę taboru MZK.
Naszego gościa pytałyśmy dlaczego tym razem autobusy dostarczy Solaris? W czym był lepszy od MAN-a? – Przede wszystkim w cenie. Oczywiście były też inne elementy oceniane, np. czas gwarancji i jest on dużo dłuższy w Solarisie. Gwarancja wynosi 36 miesięcy. Standaryzacja w obu markach jest podobna, więc pasażerowie raczej nie odczują różnic w kwestii komfortu - mówił nasz gość.

Naczelnik Zawadzki powiedział, że to absolutnie nie jest koniec zakupów dokonywanych przez miasto. – Tabor autobusowy, jak każdy nasz samochód, starzeje się. Trzeba go wymieniać. Dodatkowo jest to pojazd który pracuje przemysłowo, więc eksploatuje się. My już teraz myślimy o taborze elektrycznym. Złożyliśmy wniosek do Centrum Projektów Transportowych, on jest rozpatrywany, realizowaliśmy drugą transzę poprawek. Na razie aplikujemy o 5 autobusów elektrycznych, jedną stację ładowania. Chodzi o pantograf, czyli ładowanie na dachu. Autobus przy każdym postoju krótko się doładowuje, ale będzie też dłuższe ładowanie przy zajezdni autobusowej. Jeśli wszystko się powiedzie. Projekt wyceniamy na 20 mln złotych.

Gość Loży Radiowej pozytywnie ocenił średni wiek taboru MZK. – Po ostatniej dostawie nasza średnia będzie na poziomie 3,5 roku, więc będziemy mieli najbardziej młody tabor w Polsce jeśli chodzi o duże miasta wojewódzkie. Globalnie zwiększyła się ilość autobusów. Planując projekty unijne przewidywaliśmy, że w taborze będzie 95 sztuk, teraz już mamy 105, więc faktycznie nie wszystko wymieniamy, niektóre starsze autobusy pozostają, ale to wszystko jest już nowa generacja – mówi Tomasz Zawadzki.

Naszego gościa pytałyśmy też o to, dlaczego autobusy mają np. 10 minutowe spóźnienia, mimo, że tablica dynamicznej treści stojąca przy przystanku informuje o tym, że autobus będzie za 1 minutę. Tomasz Zawadzki opowiedział też o najbliższych zmianach dotyczących biletomatów czy zakupu biletów u kierowcy. Ta możliwość ma docelowo zniknąć.

Zobacz także

2020-02-24, godz. 12:39 Tomasz Halski o tym, że zawód pielęgniarki stał się atrakcyjny, o kształceniu kadr medycznych i współpracy z samorządem… Rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu podpisał z władzami województwa list intencyjny. Celem nawiązanej współpracy jest zapewnienie stałego… » więcej 2020-02-24, godz. 09:58 Janusz Kowalski o trwającej kampanii prezydenckiej, współpracy z samorządami, terminalu w Koźlu i "Wagonówce" W Parlamentarnym Poniedziałku naszym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, poseł Zjednoczonej Prawicy. W programie pojawiły się pytania… » więcej 2020-02-21, godz. 14:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o niedoszłej reaktywacji portu w Koźlu i początkach kampanii prezydenckiej W Młodzieżowej Loży Radiowej z naszymi gośćmi poruszyliśmy kilka tematów: jeden regionalny, czyli reaktywacja portu w Koźlu, a drugi ogólnokrajowy i kampanijny… » więcej 2020-02-20, godz. 16:46 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Kamilem Bortniczukiem oraz Dariuszem Standerskim W tym tygodniu gośćmi redaktor Magdaleny Ogórek byli Dariusz Standerski, dyrektor programowy Nowej Lewicy, a także Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2020-02-20, godz. 15:59 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców… » więcej 2020-02-19, godz. 13:33 Andrzej Buła o Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej, trwających konkursach i początku kampanii wyborczej - Po raz kolejny nasi mieszkańcy udowodnili, że można na nich liczyć - mówił w Loży Radiowej Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. » więcej 2020-02-18, godz. 14:38 Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”" Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"… » więcej 2020-02-17, godz. 15:03 Paweł Kampa o świdnickiej konwencji wyborczej Roberta Biedronia - Ogłoszenie naszego kandydata mieliśmy już w styczniu, a w tej chwili koncepcja jest taka, żeby przedstawić konkretne zakresy tematyczne, żeby nie zagłuszać przekazu… » więcej 2020-02-17, godz. 14:45 Katarzyna Czochara o inauguracji kampanii prezydenckiej w Warszawie, podatku cukrowym i obwodnicach - Wspaniała, wyjątkowa atmosfera. Myślę, że również ci który nie byli bezpośrednio na tej konwencji, a śledzili ją za pomocą mediów, czuli ogromną moc i energię… » więcej 2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »