Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania…
2019-08-20, 14:36 Autor: Joanna Matlak

Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania wniosków do BO 2020, trwającym naborze w ramach inicjatywy lokalnej i Święcie Lata

Dorota Piechowicz-Witoń o zakończeniu terminu przyjmowania wniosków do BO 2020, trwającym naborze w ramach inicjatywy lokalnej i Święcie Lata
- Najciekawsze zadanie przed nami, bo teraz jest ten czas kiedy wnioskodawcy będą przekonywać do swoich projektów. Na razie jesteśmy na etapie formalnej analizy złożonych wniosków, więc nasze najbliższe tygodnie upłyną pod kątem oceny formalnej i merytorycznej. Wniosków, które wpłynęły na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe, mamy dokładnie 110 – mówiła w Loży Radiowej Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
- Przez ostatnie 2 lata ten Budżet Obywatelski troszeczkę zmienia charakter, bo staje się budżetem dzielnicowym. Dzieje się tak dlatego, że zaufanie do dzielnic miasta i rad dzielnic jest bardzo duże, ponieważ to są specjaliści, którzy mają swoje wypracowane metody pracy z mieszkańcami i wiedzą co jest w dzielnicach ważne – mówił gość Loży Radiowej.

Dorota Piechowicz-Witoń zwróciła uwagę, że wnioski składane do BO 2020 są mocno „przegadywane” w dzielnicach. – Ma to ten pozytywny walor, że w bardzo bliskiej lokalizacji nie są składane 2-3 projekty dotyczące tego samego pomysłu, czyli np. dwa boiska na jednej i drugiej ulicy i 3 place zabaw. Nie ma powtarzalności i dublowania pomysłów.

Przypomnijmy, że w opolskim budżecie obywatelskim nie ma w tym roku mozliwości składania wniosków na drobne zadania do 10 tys. złotych. Naczelnik CDO tłumaczy, że miasto chciałoby, aby takie „mikro” zadania były realizowane w ramach inicjatywy lokalnej.

– Nabór mamy do 15 września. Na razie jest zainteresowanie telefoniczno-mailowe, bo chyba ta fala kulminacyjna była skierowana na budżet obywatelski. Myślę, ze po zamknięciu tych linii, rozpocznie się zainteresowanie inicjatywą lokalną. Mamy nadzieję, że tak jak teraz nie musimy przekonywać do budżetu obywatelskiego, tak nie będziemy musieli przekonywać do inicjatywy lokalnej – powiedziała Piechowicz-Witoń.

- Te zadania są najbardziej związane z integracją mieszkańców, choć zgodnie z zapisami ustawowymi mogą to być także działania związane z jakimś remontom, choć tutaj jest ten limit 10 tys. złotych. Mówimy np. o upiększaniu jakiś terenów czy tworzeniu ogródków miejskich. Podkreślamy, że przy inicjatywie lokalnej zapraszamy mieszkańców do konkretnej współpracy, bo tu nie chodzi tylko o zgłoszenie zadania, ale mieszkaniec jest też współrealizatorem tego zadania, np. w formie pracy wolontariackiej, albo np. czasem wnosi materiał niezbędny do realizacji zadania. To są zadania w których łączymy siły, jest tak, że część robi urząd np. załatwia kwestie formalne związane z pozwoleniami, a mieszkańcy potem biorą sprawy w swoje ręce i realizują zadanie – tłumaczy Piechowicz-Witoń.

Gościa Loży Radiowej pytałyśmy też o niedawną przeprowadzkę Centrum Dialogu Obywatelskiego z ulicy Koraszewskiego na ulicę Krakowską i zasady na jakich będą działały organizacje pozarządowe w nowej siedzibie, a także o zapowiadane na koniec sierpnia Święto Lata, które odbędzie się na osiedlu Armii Krajowej.

Zobacz także

2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***