Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Artur Kamiński, wiceprezes zarządu w grupie ZAK ...
2019-08-16, 14:22 Autor: Paula Hołubowicz

Artur Kamiński, wiceprezes zarządu w grupie ZAK S.A o żeglowności Odry, znaczeniu logistyki i II Kongresie Żeglugi Śródlądowej w Opolu

Artur Kamiński o
- Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej jest dla nas bardzo ważna - powiedział w Loży Radiowej Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A, w Kędzierzynie-Koźlu.
- Słowo klucz to dywersyfikacja systemów logistycznych, rodzaju transportu - zaznaczył. Obecnie towary wyprodukowane w Grupie Azoty transportowane są koleją i ciężarówkami. Gdyby Odra była żeglowna na całym odcinku, część transportu mogłaby odbyć się drogą wodą.
- Obecnie, o sukcesie przedsiębiorstwa decyduje sprawna logistyka, a nie produkt. Nasycenie producentów jest olbrzymie, więc dzisiaj konkurujemy logistyką - uważa Artur Kamiński.

Spółka ZAK S. A jest zaangażowana w organizację II Kongresu Żeglugi Śródlądowej.
- To "dziecko" Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i cieszę się, że debatę o żegludze przeniesiono na tory Opolskie. Wielu ministrów odpowiedzialnych za te kwestie, większość przedsiębiorców, świat nauki przyjedzie do Opola - zapowiedział.

Na wykorzystaniu rzek, jako wodnych dróg transportowych, zyskują nie tylko przewoźnicy i duże zakłady, ale także samorządy i lokalni mieszkańcy.
- To rozwój wszechstronny. Żeglowna Odra wpisałaby się w europejską drogę Odra Dunaj Łaba. Każda przewieziona rzeką tona, to są pieniądze. Prowadzi to do rozwoju samorządów i rozwoju biznesu skupionego wokół centrów i hub'ów logistycznych - mówił w Loży Radiowej wiceprezes Grupy Azoty ZAK S.A

Ważne jest, jak będzie poprowadzony szlak wodny Odra, Dunaj Łaba. Newralgicznym jest połączenie Ostrawy i Koźla. Rozważana jest trasa prowadząca kanałem gliwicki, kanałem śląskim i kanałem kędzierzyńskim, który dopływa do portu w Grupie Azoty Kędzierzyn.
To pozwoliło by na rozwój portu przy zakładach azotowych. Kędzierzyńskie azoty angażują się w projekty badawcze w zakresie poprawy żeglowności Odry mając nadzieję, że to spowoduje pozytywną decyzję o wyborze wariantu ODW przez kanał kędzierzyński
- Decyzja polskiego rządu musi być podjęta wspólnie z rządem czeskim - zaznaczył.

Zobacz także

2019-09-10, godz. 13:36 DEBATA Kandydaci do Senatu w okręgu nr 52 obejmującym Opole i powiat opolski W pierwszej senackiej debacie wyborczej Radia Opole zmierzyli się kandydaci z okręgu nr 52 obejmującego Opole i powiat opolski, czyli Danuta Jazłowiecka z Koa ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:33 Beata Kempa o swoim starciu z Fransem Timermansem i arogancji unijnych polityków - Otrzymaliśmy już informację, może na razie korytarzową, ale dość ważną, że Frans Timermans nie zostanie już komisarzem, który będzie odpowiadał za praworząd ... » więcej 2019-09-09, godz. 14:14 Jerzy Naszkiewicz o krótkiej lecz intensywnej aktywności poselskiej, swoim pomyśle na kampanię i interwencji ws. targo ... - Wybory to jedna wielka niewiadoma. Preferowane są pierwsze miejsca, ale przecież nie jest powiedziane, że ktoś z miejsca kolejnego nie może zostać posłem. P ... » więcej 2019-09-09, godz. 13:05 Janusz Sanocki o absurdach prawa wyborczego, szacunku dla wyborców i wrogim państwie - Zatoczyliśmy koło. Żyjemy w kraju, w którym zwykły obywatel nie może kandydować do Sejmu, jeśli jakieś partyjny lider nie wpuści go na listę. Tak było za ko ... » więcej 2019-09-06, godz. 15:31 Wiarygodność, podatek VAT czy inflacja? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej? Co będzie głównym tematem kampanii wyborczej w kraju i w regionie? To pytanie zadaliśmy uczestnikom Młodzieżowej Loży Radiowej w piątek 6 września 2019 roku. ... » więcej 2019-09-06, godz. 14:09 Katarzyna Czochara, Ludmiła Lisowska, ojciec Wit Bołd i Mieczysław Partyczny o upamiętnieniu uwięzienia Prymasa Tysiąc ... - To właśnie w Prudniku kardynał Stefan Wyszyński opracował plan odnowienia ślubów jasnogórskich, nowenny czy obchodów tysiąclecia chrztu Polski, czyli tych w ... » więcej 2019-09-05, godz. 14:28 WSPÓLNA SPRAWA Co zrobić z płacą minimalną? Podnieść i zróżnicować? Pomysł BCC, by różnicować wysokość płacy minimalnej w zależności o regionu, branży czy wielkości przedsiębiorstwa był tematem czwartkowej debaty związkowców, ... » więcej 2019-09-05, godz. 14:42 Grzegorz Czapla, inspektor OIP o zaległych urlopach wypoczynkowych - Na Opolszczyźnie przeprowadziliśmy 20 kontroli dotyczących wykorzystania urlopu wypoczynkowego w jednostkach samorządu terytorialnego - powiedział Grzegorz ... » więcej 2019-09-04, godz. 14:27 Roman Szczepanek o Opole Songwriters Festiwal, na którym po raz pierwszy w Polsce wystąpi Courtney Barnett, o debiutan ... - Naszą ideą od samego początku było pokazywanie rzeczy nowych, świeżych i które mają duży potencjał - mówił w Loży Radiowej Roman Szczepanek, dyrektor artyst ... » więcej 2019-09-04, godz. 12:51 Rafał Tkacz o tym, kto zarejestrował na Opolszczyźnie kandydatów do Sejmu i Senatu - Czasy się zmieniają, ale nasze obyczaje, zwykle politycy przychodzą rejestrować kandydatów w ostatniej chwili, wczoraj KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca zjaw ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »